Fani istnieją od samego początku świata. Zawsze są liderzy lub postacie, które urzekają innych ludzi i mają wielu followerów. Ich fani podążają za nimi, podziwiają ich, a czasem nawet robią dla nich wielkie poświęcenia. Neuronauka odkryła, że to zjawisko powodują neurony lustrzane.
Każdy lider lub sławna osoba przesłości musiała posiadać jakieś wyjątkowe cechy. W dzisiejszych czasach tak nie jest. Dzięki mediom i reklamie niezwyklą popularność mogą uzyskać nawet ludzie stosunkowo przeciętni. Dlaczego? Częściowo, odpowiedzieć na to pytanie mogą neurony lustrzane.
Tym, co różni dzisiejszych fanów od tych z dawnych czasów jest sama liczba widzów oraz cechy idoli. W przeszłości nawet najwięksi liderzy nie mogli się pochwalić posiadaniem fanów na całym świecie.
Po prostu nie było na to żadnej możliwości. Aczkolwiek w czasach teraźniejszych każda gwiazda jest w stanie poszerzyć swoją popularność w innych częściach świata.
Neurony lustrzane, a fani: powód, dla którego istnieją gwiazdy
Fanem jest osoba, która podziwia kogoś innego i stopniowo zaczyna identyfikować się ze swoim “idolem”. Ten proces utożsamiania się z czasem dociera do punktu, w którym fan zaczyna odczuwać, że wszystko, co dzieje się z jego idolem, dotyka go osobiście.
Taka lojalność fanów opiera się na fakcie, że idol posiada niezwykłe cechy lub dokonał niewiarygodnego czynu. W przeszłości takim oddaniem mogli się pochwalić jedynie przywódcy polityczni, religijni lub artyści.
Dzisiaj zasadniczo każdy, kto osiąga pewien poziom sławy lub hańby za pomocą mediów może cieszyć się posiadaniem fanów.
W obecnych czasach większość fanów nie zna osobiście swojego idola. Zatem ich największym celem życiowym jest, by zbliżyć się do gwiazdy. Robią to poprzez to, co media publikują na jej temat lub śledząc wszelkie jej osiągnięcia oraz pracę.
Fani już udowodniły, że są nawet w stanie spędzić całą noc na kempingu, aby dostać się na jeden z koncertów swojego idola lub po prostu zobaczyć, jak wysiada z samolotu. Ale co w ten sposób chcą osiągnąć? Wyjaśniają nam to neurony lustrzane.
Neurony lustrzane i identyfikacja
Najpierw mózg tworzy efekt identyfikacji, co prowadzi do empatii. Neurony lustrzane robią całą resztę. Utożsamianie się powstaje, ponieważ ktoś ucieleśnia cechy lub cnoty, które dzisiejsze społeczeństwo uważa za cenne.
Innymi słowy, idol reprezentuje coś, co fan chce mieć lub kim chce być. Pragnie być jak swój idol. Dlatego fanami są przeważnie nastolatki, gdyż one wciąż budują swoją tożsamość i potrzebują odpowiednich wzorców do naśladowania.
Identyfikacja prowadzi do empatii. Fani zaczynają czuć się, jakby wszystko, co dzieje się z idolem dotyczyło ich osobiście. Chcą wiedzieć wszystko o gwiazdach: co robią, w jaki sposób to robią i dlaczego to robią. Sukces idola wpływa na fanów emocjonalnie, co wywołuje u nich uwolnienie dopaminy.
Umożliwiają to neurony lustrzane. Jak podpowiada sama nazwa, odzwierciedlają wszystko, co zdaniem podmiotu odbywa się w umysłach innych ludzi. Z neurologicznego punktu widzenia pozwalają na identyfikację, naśladowanie oraz empatię wobec innej osoby.
Neurony lustrzane budzą wątpliwości
Identyfikacja i aktywacja neuronów lustrzanych nie zawsze ma charakter spontaniczny. Eksperci marketingu nauczyli się w znacznym stopniu kontrolować te mechanizmy. Przykładem może służyć jakikolwiek koncert.
Podczas występu talent gwiazdy nie zawsze ma największe znaczenie. Nie wystarczy, aby artysta po prostu dobrze śpiewał lub grał na instrumencie. Koncerty dziś to prawdziwe doświadczenia życiowe.
To samo dzieje się w przypadku piłki nożnej lub innych sportów, które wiążą się z publicznością. Każde wydarzenie przyprawia się dodatkami. Flagi, hymny, stroje i pasja. Mecz piłkarski dzisiaj nie jest tylko grą.
Skoro fani naśladują ludzi, których podziwiają, piłkarze i inni sportowcy doskonale nadają się do promowania określonych produktów lub występowaniach w reklamach.
Podsumowując, neurony lustrzane umożliwiają realizację idei społeczeństwa. Dzięki nim otwieramy się na innych ludzi, utożsamiamy się z nimi i czujemy wobec nich empatię.
Aczkolwiek ten proces może również prowadzić nas do naśladowania i podziwiania osób, których wartości budzą wątpliwości. Dlatego bardzo ważne jest, aby nauczyć się, jak odfiltrować takich ludzi z swojego umysłu.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- García, E. (2008). Neuropsicología y educación. De las neuronas espejo a la teoría de la mente. Revista de psicología y educación, 1(3), 69-90.
- García, E. (2014). Neuropsicología del comportamiento moral: neuronas espejo, funciones ejecutivas y ética universal. In Neurociencia, neuroética y bioética (pp. 43-75). Universidad Pontificia Comillas.
- Rizzolatti, G., Fogassi, L., & Gallese, V. (2007). Neuronas espejo-Un tipo especial de células cerebrales reflejan el mundo exterior. Vehiculan nuestra capacidad de imitar, aprender y comprender las acciones e intenciones ajeinas. Investigación y Ciencia: Edición Española de Scientific American, (364), 14-21.
- Rizzolatti, G., & Sinigaglia, C. (2013). Las neuronas espejo: los mecanismos de la empatía emocional. Paidós.