Negatywni ludzie i ich 5 cech charakterystycznych

Negatywni ludzie i ich 5 cech charakterystycznych
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2018

Negatywni ludzie są dookoła nas. Niesprawiedliwe byłoby stwierdzenie, że jakaś osoby jest z natury zła. Wszyscy ludzie maja swoje wartości i nikogo nie możemy określić jako gorszego od innych. Mówiąc negatywni ludzie, mamy na myśli cele tych osób, a nie ich samych jako ludzi.

Ważne jest również zaznaczenie, że w człowieku nic nie jest trwałe, a szczególnie jego stan emocjonalny. Dlatego żaden człowiek nie jest w 100% negatywny, ani w 100% pozytywny.

Oba te aspekty można dostrzec w każdym z nas. Możliwe jest jednak to, że dany człowiek świadomie wybiera, aby bardziej uwidaczniać swoją pozytywną, lub negatywną stronę.

“Każdy z nas jest własnym demonem i sami czynimy ten świat piekłem.”

-Oscar Wilde-

Dzisiaj postaramy się podkreślić kilka głównych cech, które czynią ludzi negatywnymi. Podstawową ofiarą tego podejścia jest tak naprawdę osoba, która w ten sposób postępuje.

Dlatego właśnie warto poświęcić tych kilka chwil i zastanowić się, czy nie popadamy w ten tok postępowania, ponieważ zmieniając swoje zachowanie możemy wiele zyskać. Spójrzmy zatem na 5 najbardziej podstawowych zachowań jakimi charakteryzują się negatywni ludzie.

1. Przyjmują niemożliwą, bardzo negatywną perspektywę

Życie pełne jest niemożliwych rzeczy, ale ludzie nadal się na nie godzą. Ta frustracja jest częścią naszego życia: nie zawsze dostajemy to co chcemy.

Być może wolelibyśmy urodzić się milionerami lub mieć wyrozumiałych rodziców. Nic jednak nie możemy na to poradzić. Jeśli tęsknimy za tym co nie poszło tak, jak sami chcieliśmy to pijemy jedynie z czary bólu i goryczy.

Frustracja negatywni ludzie

To samo dzieje się, kiedy ustalamy dla nas niemożliwe cele. Przykładowo, jeśli staramy się wyglądać młodo, choć młodzi nie jesteśmy lub kiedy próbujemy nakłonić kogoś do postępowania w sposób, jaki my uważamy za właściwy.

Nierealne cele ściągają na nas jedynie frustrację, niezadowolenie i cierpienie. Są to emocje, które karmią negatywne nastawienie.

2. Poddawanie się napotykając na przeszkody

Podobnie jak nie ma sensu ustalanie niemożliwych celi, tak samo nie ma sensu poddawać się kiedy napotykamy na przeszkody na naszej drodze do upragnionego celu. Nie zapominaj, że wszystko co wartościowe wymaga wysiłku. Spełnienie celów często wymaga wytrwałości.

Częstokrotnie jesteśmy w życiu kuszeni aby się poddać. Poddanie się nie jest rozwiązaniem, kiedy stajemy w obliczu celów, które możemy osiągnąć, nawet jeśli są trudne. Psycholog Hillary White zaznacza że poddawanie się wywołuje u nas uczucie porażki. Bez względu na ostateczny rezultat, stawianie czoła przeciwnościom zwiększa naszą pewność siebie.

3. Branie wszystkiego zbyt poważnie

Kiedy nie mamy wystarczająco dużo miłości do samych siebie oraz dojrzałości, nasze ego jest bardzo wrażliwe. Nie będziemy w stanie znieść kompromitacji i stale będziemy przerażeni tym, że zrobimy z siebie głupca. Nie będziemy również dobrze znosić krytycyzmu, nawet kiedy jest słuszny i może nam naprawdę pomóc.

Kobieta skrywająca twarz

Branie rzeczy zbyt na poważnie wzmaga jedynie negatywność, zarówno względem innych, jak i samych siebie. Traktowanie towarzyskich gaf i własnych błędów mniej serio wymaga nieco pokory. Zrobienie z siebie błazna, czy popełnienie błędu stanowią problem jedynie wówczas, kiedy nadajemy tym sytuacjom więcej znaczenia, niż na to zasługują.

4. Narzekanie jest sposobem życia jaki wyznają negatywni ludzie

Każdy z nas czasem narzeka. Problem pojawia się wówczas, gdy narzekanie staje się sposobem na życie. Nasz tok myślenia staje się mglisty i wszystko postrzegamy negatywnie. Nie ma innych możliwości. Skupiamy się na naszych problemach i tym czego nie mamy, lub nie możemy zrobić.

Następnie całe nasze życie podporządkowujemy negatywnemu myśleniu. Tak naprawdę jest to strategia, którą negatywni ludzie wykorzystują, aby uzasadnić swój brak postępu.

Narzekanie staje się pustym blankietem na unikanie rozwoju, brak poświęcania się na rzecz realizacji celów i samorozwoju.

5. Narzekanie i wrogość wobec innych

Porównywanie się do innych to zawsze bardzo negatywna rzecz. Ciągnie ono za sobą brak autonomii i własnej tożsamości.

Dokonując porównań dana osoba ocenia swoje postępowanie przez pryzmat tego, co robią inni. Jest to niesprawiedliwe i frustrujące doświadczenie, które prowadzi jedynie do ciągłych konfrontacji i niezadowolenia.

Załamany mężczyzna

Najgorsze jest to, że osoba dokonująca porównań ciągle stara się sprowadzić innych na dół, po to aby samemu wznieść się ku górze. Innymi słowy, jesteśmy szczęśliwi, kiedy coś złego dzieje się innym ludziom, ponieważ to sprawia, że czegoś potrzebują i popełniają błędy, podczas gdy my możemy czuć się lepsi.

Jak widzisz negatywne postrzeganie życia prowadzi jedynie do niekończącego się niezadowolenia, które uniemożliwia rozwój i hamuje wszelkie pozytywne relacje. To błędne koło, które nie prowadzi donikąd.

Jeśli dostrzegasz te negatywne cechy u siebie – nie czekaj. Zacznij pracować nad ich zmianą zaczynając od teraz. Negatywne spojrzenie na świat nie daje ci żadnych korzyści. Prędzej czy później zatracisz samego siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.