Jeśli zapytano Cię o swoje nawyki, prawdopodobnie przed udzieleniem odpowiedzi zbadałbyś swoją rutynę. Możesz powiedzieć, że po przebudzeniu pijesz kawę, ćwiczysz po południu i czytasz przez chwilę przed pójściem spać. Czy byłbyś jednak z taką samą precyzją zidentyfikować swoje nawyki emocjonalne? Nawet jeśli tego nie zauważasz, twoje emocje również podążają za wzorcem. W rzeczywistości u każdej osoby te same obwody emocjonalne mają tendencję do aktywowania się i powtarzania.
Prawdopodobnie nie jest ci trudno zidentyfikować pewne nawyki emocjonalne u osób wokół ciebie. Na przykład są tacy, którzy są energiczni i optymistyczni, a inni przyjmują bardziej pasywną lub pesymistyczną rolę. Z drugiej strony niektórzy są podejrzliwi lub niespokojni, podczas gdy inni są spokojni i zrelaksowani. Niemniej jednak, chociaż wszyscy doświadczamy szerokiej gamy emocji, prawda jest taka, że niektóre z nich przyjmujemy częściej niż inne. W efekcie stały się emocjonalnymi nawykami.
Nawyki emocjonalne – jak powstają?
Nawyk można zdefiniować jako pewien sposób zachowania lub działania, który został nabyty przez powtarzanie. Stało się trendem, który odtwarza się automatycznie i bez namysłu ze strony jednostki.
Nawyki przenikają nasze życie, ułatwiając codzienną rutynę, pozwalając nam oszczędzać energię. Prawdopodobnie w dużej mierze nie zdajesz sobie sprawy z wielu swoich działań. Na przykład mycie zębów, jazda do pracy lub robienie śniadania. Sekwencja jest tak zakorzeniona, że Twoje ciało wie, jak to zrobić praktycznie samodzielnie. Coś podobnego dzieje się z twoim stanem emocjonalnym. Na tej konkretnej płaszczyźnie również nabyliście pewne wzorce lub tendencje reakcji.
Kiedy się urodziłeś, byłeś praktycznie „czystą kartą”. Zwróciłeś szczególną uwagę na swoich głównych opiekunów, aby zapisać swoje pierwsze linijki. Między innymi nauczyłeś się, jak powinieneś się czuć. Poprzez obserwację i naśladowanie przyswoiłeś pewne stany emocjonalne i sposoby reagowania; a kiedy je powtarzałeś i praktykowałeś, stały się one bardziej w tobie zakorzenione.
Te automatyczne emocje są zaprogramowane i wychodzą na jaw, a ty nie masz wyboru w tej sprawie. Na przykład, jeśli ci się to nie podoba, możesz zauważyć, że przez większość czasu reagujesz gniewem lub czujesz się przestraszony lub beznadziejny. Na szczęście możesz oduczyć się tych emocjonalnych nawyków i nabyć bardziej przydatnych.
Odkryj swoje emocjonalne nawyki
Podobnie jak inne nawyki, nawyki emocjonalne można zmienić, wykonując szereg kroków. Przede wszystkim musisz je zidentyfikować i zrozumieć, jakie są ich wyzwalacze. Wtedy będziesz w stanie celowo zachowywać się inaczej w tych momentach i ustanowić w tym miejscu nową reakcję emocjonalną.
Na przykład wyobraź sobie, że każdego ranka masz w zwyczaju pić kawę, siedząc na sofie. Robisz to zupełnie automatycznie. Jeśli chcesz zmienić tę rutynę w nawyk codziennych ćwiczeń, będziesz musiał podjąć celowy wysiłek, aby zaangażować się w tę czynność po przebudzeniu, aż stanie się ona nowym nawykiem.
Zmiana nawyków emocjonalnych
To samo dotyczy sytuacji, gdy chcesz zmienić swoje nawyki emocjonalne. Pierwszym krokiem będzie rozpoznanie tego, czym one są, aby przestały być automatyczne, abyś stał się ich świadomy. Pomocne może być udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:
- Jaki był Twój dominujący nastrój w ciągu ostatnich kilku dni? Ostatni miesiąc? Zeszły rok? Odpowiedź nie powinna być dla ciebie zbyt trudna, ponieważ odkryjesz, że masz określoną skłonność emocjonalną.
- Jakie są Twoje typowe reakcje na określone sytuacje? Nawyki emocjonalne są naprawdę łatwe do wykrycia, jeśli spojrzysz na to, jak reagujesz na trudne wydarzenia. Na przykład, jeśli Twoje dziecko opuści swój pokój niesprzątany, możesz wpaść w złość i zareagować krzykiem i groźbami. Jeśli kłócisz się z przyjacielem, zamiast być asertywnym, możesz się powstrzymywać, hamować i izolować. Lub, jeśli zaoferowano Ci nowe wyzwanie w pracy, możesz zareagować strachem, niepokojem i brakiem pewności siebie. Jeśli często powtarzasz te reakcje w podobnych sytuacjach, są to Twoje nawyki emocjonalne.
Jeśli nadal masz problem z ich zidentyfikowaniem, możesz poprosić o pomoc najbliższe osoby. Dzieje się tak, ponieważ osobom z zewnątrz często łatwiej jest rozpoznać, co się dzieje, jeśli chodzi o Twoje zachowanie.
Możesz modyfikować swoje tendencje emocjonalne
Kiedy już zidentyfikujesz swoją skłonność do odczuwania lub reagowania w określony sposób, musisz podjąć świadomy wysiłek, aby ją zastąpić. Aby to zrobić, znajdź chwilę spokoju i zapisz, jak chciałbyś zareagować lub poczuć się następnym razem, gdy znajdziesz się w jednej z tych trudnych sytuacji. Na przykład, być może chciałbyś czuć się optymistą, a nie przestraszonym.
Pamiętaj, że twoje emocje są wynikiem procesu myślowego. Dlatego musisz zmienić swoją interpretację sytuacji i wewnętrzny dialog. Zamiast myśleć „nie mogę”, „to nie zadziała” lub „nie jestem gotowy”, świadomie wybieraj inne rodzaje myśli. Na przykład „To nowe wyzwanie jest ekscytujące”, „Zrobię co w mojej mocy” lub „Znajdę sposób na pokonanie przeszkód”.
Oczywiście, na początku ta zmiana myśli będzie wymuszona, ale jest to po prostu kwestia powtarzania, aby ustanowić nowe mentalne i emocjonalne nawyki. Powinieneś ćwiczyć przy każdej nadarzającej się okazji. Kiedy zautomatyzujesz ten nowy sposób myślenia i odczuwania, zaczniesz rozpoznawać, że dokonana przez ciebie zmiana jest naprawdę pozytywna.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Atkinson, B. J. (2010). Rewiring Emotional Habits. Clinical casebook of couple therapy, 181.
- Barnes, T. D., Kubota, Y., Hu, D., Jin, D. Z., & Graybiel, A. M. (2005). Activity of striatal neurons reflects dynamic encoding and recoding of procedural memories. Nature, 437(7062), 1158-1161.
- Yin, H. H., & Knowlton, B. J. (2006). The role of the basal ganglia in habit formation. Nature Reviews Neuroscience, 7(6), 464-476.