Guy de Maupassant powiedział kiedyś: “Chora myśl może zniszczyć ciało o wiele szybciej i skuteczniej, niż gorączka czy choroba”. Każdy z nas ma natrętne myśli w tym czy w innym momencie swojego życia. To zupełnie normalne zjawisko.
Problem jednak pojawia się wtedy, kiedy myśli takie stają się typowymi obsesjami. Ale czy można powstrzymać natrętne myśli? Bez obaw, jest to możliwe.
W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci 6 sposobów na powstrzymanie tych uciążliwych myśli kołatających się bez przerwy w Twojej głowie.
Ale zacznijmy od tego, co dzieje się, gdy mamy powtarzające się, natrętne myśli przez wiele godzin lub nawet dni. Gdy trwają one stosunkowo krótko, nie są niczym groźnym. Ale mogą stać się niebezpiecznymi obsesjami, a nawet wpłynąć na Twoje zdrowie, gdy przejdą w stan chroniczny.
Są jednak także i dobre wieści. Wszystko, co musisz zrobić, to użyć konkretnych strategii, aby zmienić swoje mentalne nawyki i powstrzymać te uciążliwe natrętne myśli. Za chwilę dowiesz się jak to zrobić. Wystarczy, że poświęcisz w tym celu kilka minut na przeczytanie dalszej części tego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Wyobraź sobie, że budzisz się z niepokojącą myślą lub silnym przekonaniem w głowie, zanim jeszcze wstaniesz z łóżka. Gdy wyruszasz w drogę, przy przeżyć kolejny swój dzień, ten uciążliwy pomysł przychodzi Ci na myśl raz za razem. To właśnie typowa natrętna myśl.
Jakie są natrętne myśli?
Każdy z nas miewa ma od czasu do czasu negatywne i uciążliwe myśli, które przez jakiś uporczywie nękają nasze umysły. Stają się one jednak problemem dopiero wtedy, gdy nie możesz się ich pozbyć. A zamiast tego pozwalasz im krążyć w Twoim umyśle i zamieniać się w głęboko zakorzenione idee. W tym momencie Twoje myśli mogą stać się uciążliwe, a nawet szkodliwe. To właśnie są typowe natrętne myśli.
Te myśli oczywiście nie sprawiają nikomu żadnej radości. W przeciwnym razie powitalibyśmy je z otwartymi ramionami. Niewygodna prawda jest taka, że te natrętne myśli zawsze dotyczą jakichś fobii, lęków, zmartwień, traum i głęboko ukrywanych słabości. I nie pozwalają nam skupić się na niczym innym.
Oprócz emocjonalnego bólu, który początkowo wywołują, natrętne myśli mogą być naprawdę wyczerpujące. Powtarzające się, negatywne myśli męczą zarówno osobę, która na nie cierpi, jak i tę osobę, której się ona zwierzyła. Poza tym natrętne myśli zniekształcają rzeczywistość do punktu, w którym umysł Tworzy liczne wyobrażenia niepokojących sytuacji. Fakt, że z reguły nie mają one niczego wspólnego z rzeczywistością jest w tym momencie nieistotny. Wystarczy, że zwiększają one poziom stresu, lęku i niepewności.
Te zniekształcenia rzeczywistości mogą stać się bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia emocjonalnego. Zwiększają one stan niepokoju i negatywnie wpływają na nasz nastrój. Rezultatem są liczne negatywne myśli o sobie samym i swoim życiu, takie jak:
- Moje życie jest beznadziejne.
- Czeka mnie prawdziwa katastrofa.
- Jestem zupełnie bezwartościowy.
- Sam siebie nienawidzę.
- Jestem zupełnie bezużyteczny.
- Jestem chodzącą porażką.
A najgorsze jest to, że im dłużej kołaczą się one w Twojej głowie, tym bardziej w nie wierzysz. Jednak te myśli są spowodowane przede wszystkim niepokojem i stanami lękowymi. Jeśli więc chcesz powstrzymać różnego rodzaju natrętne myśli, zapoznaj się z kilkoma interesującymi opcjami poniżej.
“Zakres własnej osobowości jest określony przez wielkość tego problemu, który jest w stanie pozbawić człowieka jego własnego rozumu”.
–Sigmund Freud–
6 sposobów na powstrzymanie natrętnych myśli
Najlepiej sprawdzą się w tym celu skuteczne, ale zarazem proste środki. Są wręcz konieczne, aby raz na zawsze powstrzymać powtarzające się, negatywne i natrętne myśli. Oto kilka prostych, ale skutecznych sugestii, które możesz zastosować w praktyce:
Nie próbuj powstrzymywać tych myśli
To nie tylko nie zadziała, ale może nawet wprowadzić dodatkowe problemy. Wyniki wielu badań naukowych przeprowadzonych nad tym problemem potwierdziły, że takie postępowanie może jeszcze bardziej pogorszyć sytuację, zmuszając w ten sposób mózg do zapamiętania tych niepożądanych myśli. Zaakceptuj je i znajdź dla nich racjonalne rozwiązanie i wytłumaczenie
Zaakceptowanie faktu, że ten stan lękowy Cię zwyczajnie oszukuje i powoduje tego typu myśli, pomoże Ci się zrelaksować i po prostu rzadziej myśleć w ten sposób.
Zapisz je na kartce papieru
Zapisanie swoich natrętnych myśli jest nie tylko świetnym sposobem na rozluźnienie i odprężenie, ale także sprawia, że Twój mózg zacznie interpretować je jako już zarejestrowane. To pomaga temu organowi przestać nieustannie je przypominać, jako że będzie uważał je za już zapamiętane. Ponadto przeczytanie później tych Twoich zapisków pomoże Ci zorientować się, jak bardzo są one nieracjonalne.
“Tylko coś w pełni irracjonalnego – czyli to, co ma dostrzegalne cechy, ale są one zarazem niedostrzegalne dla Twoich zmysłów – może stać się obsesją”.
-Salvador Elizondó-
Ćwiczenia fizyczne i medytacja
Ćwiczenia fizyczne zmniejszają poziom kortyzolu i adrenaliny w organizmie oraz zwiększają wytwarzanie dopaminy, endorfiny i serotoniny. W pewnym uproszczeniu są to hormony zamieniające niepokój, stres i smutek w spokój, szczęście i poczucie własnej wartości. Pomoże Ci to odłożyć te natrętne myśli na półkę. Z drugiej strony medytacja to świetny sposób, aby nauczyć się kontrolować swoje myśli i ponownie skupić swoją uwagę na teraźniejszości. Jest to też bardzo relaksująca forma spędzania wolnego czasu.
Niech te natrętne myśli same przeminą
Kiedy pojawiają się w Twojej głowie natrętne myśli, nie przejmuj się nimi ani nie próbuj ich powstrzymywać. Po prostu zaakceptuj to, że one tam są. Postaraj się zrelaksować, a kiedy to zrobisz, Twój umysł sobie znajdzie coś innego, na czym się skupi. A te natrętne myśli same w końcu odejdą.
Zażywaj witaminy z grupy B
Niedobory witaminy B mogą bezpośrednio wpływać na efektywne działanie układu nerwowego. Podwyższ jej poziom w swoim organizmie, jedząc w tym celu świeże warzywa, owoce, ryby, mięso i produkty mleczne.
Jak możesz sobie wyobrazić, istnieje wiele rzeczy, które mogą pomóc Ci powstrzymać natrętne myśli. Niemniej jednak wszystkie mają jedną wspólną cechę: będą działać tylko wtedy, gdy jesteś wytrwały.