Głos w twojej głowie... to twoje ego

Głos w twojej głowie... to twoje ego
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Głos w twojej głowie, który cię prowadzi i odpowiada, kiedy pytasz, kim jesteś… jest nazywany twoim ego. Ale czy wiesz, czym naprawdę jest?

Twoje ego jest wytworem emocji, myśli i wspomnień, jakie zgromadziłeś przez całe swoje życie. Ale ma również związek z konkretnymi przekonaniami, które sprawiają, że widzisz rzeczywistość w taki sposób a nie inny i wierzysz, że jest to jedyna prawdziwa droga.

Ego zwykle przybiera różnego rodzaju etykietki kryjące się pod postacią narodowości lub rasy. Identyfikuje się również ze wszystkim, co posiadasz, w tym sposobem w jaki postrzegasz społeczeństwa. Ale co się stanie, jeśli w pewnym momencie je stracisz? Co stanie się, gdy zostaniesz zmuszony do rezygnacji ze swojej narodowości, ponieważ wyjechałeś do innego kraju lub jeśli stracisz swój dobytek?

Kiedy wszystko, z czym się identyfikujesz, znika, pogrążasz się w kryzysie egzystencjalnym, ponieważ uważasz, że zgubiłeś swoją tożsamość. Dzieje się tak, ponieważ zapominasz, że głos w twojej głowie to nie ty – nie jesteś swoim ego, nawet jeśli stanowi ono część ciebie.

“Największym kłamstwem jest ego”

-Alejandro Jodorowsky-

Głos w twojej głowie – jaki jest sens jego istnienia?

Być może myślisz, że jeśli ego jest nieco “negatywne”, to dlaczego w ogóle istnieje i dlaczego tak trudno jest powstrzymać je od rządzenia naszym życiem? Cóż, ego to nic innego jak mechanizm przetrwania. Ponieważ od urodzenia nieświadomie je budujemy.

Co robią rodzice, gdy tylko urodzi im się dziecko? Dają mu imię – pierwszą identyfikację. Wtedy dziecko zaczyna rosnąć i rozumie, że istnieją słowa oznaczające przynależność, takie jak “moje”. Zaczyna identyfikować się z nimi: “ta lalka jest moja, nie twoja”.

Głos w twojej głowie - dziewczyna o wielu twarzach.

Wraz z rozwojem dziecka jego środowisko uczy je zasad i zwyczajów. Zrozumie, co może, a czego nie i zaczyna zachowywać się w określony sposób. Oprócz tego będzie również wchłaniać przekonania, które dominują w jego rodzinie: “wszyscy ludzie są tacy sami”, “jeśli na wszystko będziesz mówić “nie”, ludzie cię nie polubią”…

Ten głos w twojej głowie pozwala ci przetrwać, szybko ucząc się zasad gry zwanej życiem. Wiesz, jak skłonić ludzi do polubienia ciebie. Jednak ego zawsze szuka poza tobą, dzięki czemu wierzysz, że potrzebujesz związku, wielu przyjaciół i zewnętrznej akceptacji by być szczęśliwym. Ale to nie jest prawda.

“Ego to sztuczna indywidualność stworzona przez rodzinę i społeczeństwo. Twoja mentalna klatka.

Alejandro Jodorowsky

Za ego kryje się twoje prawdziwe ja

Aby nie poddawać się identyfikacji związanej z ego, zastanów się nad różnicą między tym, co głos dyktuje tobie, a tym, kim naprawdę jesteś. Za każdym razem, gdy oceniasz kogoś lub porównujesz siebie z kimś, musisz wiedzieć, jak zatrzymać się i powiedzieć “poczekaj, to nie ja, to moje ego mówi, że taki jestem”.

Głos w twojej głowie będzie krzyczeć: “ona jest lepsza od ciebie”, a to sprawi, że poczujesz się mniej warta. Ego może zniszczyć twoją samoocenę. To ten głos w twojej głowie sprawi, że zawsze będziesz czuła się niepewnie, nawet gdy znajdziesz się w sytuacji, w której wiesz, że masz odpowiednie kompetencje. To właśnie musisz zrozumieć.

Chłopak i liście w tle.

Słuchanie głosu w twojej głowie lub twego prawdziwego “ja”

Za ego znajduje się twoje prawdziwe ja. Jaźń, której zwykle nie słuchasz, nawet jeśli stara się przyciągnąć twoją uwagę. Jaźń, która mówi: “zakończ ten niedobry związek”, ale zostaje zagłuszona przez ego mówiące: “co stanie się z tobą, jeśli w tym wieku będziesz samotna? Lepiej trzymaj się go pomimo wszystko. ”

Mimo, że głos w twojej głowie pomógł ci przetrwać od momentu narodzin, dostosowując się do społeczeństwa, w którym dorastałaś, nadchodzi taki moment gdy staje się bezużyteczny i zmienia się w twego wroga.

Tak więc, jeśli go nie kształcisz, ilekroć okaże się to możliwe, będziesz porównywała siebie z innymi. Sprawi, że poczujesz, że to inni decydują, czy jesteś szczęśliwa, czy nie … A potem, w miarę upływu lat, ta identyfikacja prawdopodobnie tylko się wzmocni.

Uwolnij się od potrzeby sławy, potrzeby wygrywania, tego by zawsze mięć racje, być lepszym, mieć więcej. Uwolnij się od potrzeby przywiązywania się do rzeczy i ludzi, uwolnij się od poczucia urazy, gdy ktoś powie coś, co nie przypadnie ci do gusty. Głos w twojej głowie jest twoim ego, poskrom je.

Zrób dokładnie odwrotnie. Odłącz się od niego, poddaj w wątpliwość. Czasami ego jest wielkim kłamcą, a utożsamianie się z nim jest ogromnym błędem. Nie będzie łatwo odłożyć je na bok ani odebrać mu władzy. W rzeczywistości może nawet sprawić, że zaczniesz wątpić, czy możesz bez niego istnieć. Zakryj uszy. W wielu przypadkach ego jest po prostu pełnym zakłamania głosem twoich lęków.

Dziewczyna i róże.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.