Najnowsze technologie – czy zmieniają sposób działania mózgu?

Nowe technologie mózg

Byłoby naiwnością sądzić, że najnowsze technologie nie zmieniają sposobu działania mózgu. W rzeczywistości komputery i wszystkie tak zwane “inteligentne urządzenia” są jak sama nazwa wskazuje, rozszerzeniem różnych funkcji naszego mózgu. Zostały one zaprojektowane dokładnie w celu ułatwienia funkcji naszych doskonałych możliwości.

Podobnie, najnowsze technologie zmieniły nasz sposób myślenia gdy wykonujemy wiele działań. Tak jak Homo Sapiens nauczył się używać rąk w nowy sposób prowadząc do zmian w mózgu, dziś modyfikacje powstają w oparciu o to, jak wykonujemy zadania.

Jak dotąd nie ma badań świadczących o radykalnych zmianach. Są to tylko niewielkie modyfikacje, które w każdym przypadku zostały wprowadzone szybko i w dużej ilości. Gdzie to nas zabierze? Tego jeszcze nie wiemy. Wiemy, że najnowsze technologie sprawiają, że tracimy pewne umiejętności i rozwijamy inne.

“Technologia jest niczym. Ważne jest to, że masz wiarę w ludzi, że w zasadzie są dobrzy i mądrzy a jeśli dasz im narzędzia, zrobią z nimi wspaniałe rzeczy.”

-Steve Jobs-

Umysł

Najnowsze technologie: wyszukiwanie zamiast zapamiętywania

Zanim pojawiły się najnowsze technologie dużo częściej wykorzystywaliśmy nasze wspomnienia, ponieważ nie mieliśmy dostępu do informacji tak łatwo jak mamy teraz, nawet jeśli moglibyśmy zapisać pewne rzeczy do późniejszego dostępu. Pomagaliśmy sobie notatkami, książkami telefonicznymi lub sztuczkami aby zapamiętać informacje, które musieliśmy mieć pod ręką.

Wraz z pojawieniem się nowych technologii pamięć zaczęła tracić na znaczeniu. Dzieje się tak dlatego, że ilość danych krążących online jest przytłaczająca. Żadna pamięć nie może przechowywać tak dużej ilości informacji w sposób ciągły. Nasza pamięć się zmieniła. Ludzie wybierają dane do zapamiętania. Z tego samego powodu nie mamy już tak dużo pamięci jak poprzednio, a przynajmniej nie jesteśmy jej tak bardzo pewni.

Z kolei rozwijamy coraz więcej możliwości wyszukiwania informacji, których potrzebujemy. Nasze pierwsze spotkania z nowymi technologiami powodowały zakłopotanie. Wielu nie wiedziało gdzie zacząć szukać odpowiedzi na zadawane pytania. To już przeszłość. Teraz mamy znacznie więcej umiejętności wyszukiwania danych i szybkiej oceny ich trafności.

Gry wideo i widzenie obwodowe

Istnieje wiele źródeł, które twierdzą, że gry wideo są związane z zachowaniem kompulsywnym, mają niewielki wpływ na nasz mózg a nawet mogą powodować choroby. Mówi się również, że mogą sprawić że ci, którzy grają tracą poczucie rzeczywistości i potrafią się tylko odseparowywać od reszty społeczeństwa.

Chociaż wszystko to jest prawdą w ekstremalnych sytuacjach, tak samo jest z faktem, że gry wideo mogą być dla nas interesującym sposobem na przetestowanie naszych umysłów. Dzięki nim możemy na przykład poprawić ostrość widzenia obwodowego. Dotyczy to zwłaszcza wojennych gier wideo.

System wizualny ma centralny punkt widzenia, który pozwala Ci skupić się na czymś i sprawdzić wszystkie jego szczegóły. W tym samym czasie istnieje inny obszar zwany peryferiami, który częściowo przechwytuje niektóre szczegóły otoczenia. Najnowsze technologie stosowane w grach wojennych lub bojowych zmuszają do znacznie większego skupienia, ponieważ wrogowie mogą pojawić się pod dowolnym kątem.

Gry wideo

Urządzenia mobilne i sieci społecznościowe

Korzystanie z telefonów komórkowych rośnie gwałtownie w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Niewiele osób jeszcze nie przekształciło tych urządzeń w przedłużenie swoich ciał. Z nich wysyłają wiadomości, dane i wszelkiego rodzaju informacje.

Niektórzy naukowcy badający to zjawisko wskazują, że mózg zmienił sposób, w jaki kieruje dłonią gdy ludzie używają telefonów komórkowych. Obszar mózgu, który kieruje kciukami znacznie się rozszerzył w odpowiedzi na ten nowy sposób używania palców.

Mózg i media społecznościowe

Jeśli chodzi o media społecznościowe, wciąż istnieje wiele tajemnic. Nikt nie może zaprzeczyć, że zmieniły sposób, w jaki odnosimy się i zachowujemy w stosunku do innych. To oczywiście wymaga modyfikacji niektórych funkcji mózgu. Jednak do tej pory rzeczywisty wpływ tych przekształceń nie został wykryty. Sposób, w jaki się komunikujemy i prowadzimy życie towarzyskie zmienia się i nawet nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie wszystkich konsekwencji tej zmiany.

Niewątpliwie najnowsze technologie zmieniły sposób w jaki żyjemy i robimy różne rzeczy. Podobnie jak wszystkie inne przekształcenia cywilizacyjne wydaje się, że jest to nieodwracalne. Oczywiście oznacza to straty i zyski. Najnowsze technologie stanowią nowy etap w historii ludzkiego mózgu. Teraz musimy spróbować odkryć i wykorzystać ich pełny potencjał.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bularka, S., & Gontean, A. (2016). Brain-Computer Interface review. In 2016 12th International Symposium on Electronics and Telecommunications, ISETC 2016 – Conference Proceedings. https://doi.org/10.1109/ISETC.2016.7781096
  • Ward, A. F., Duke, K., Gneezy, A., & Bos, M. W. (2017). Brain Drain: The Mere Presence of One’s Own Smartphone Reduces Available Cognitive Capacity. Journal of the Association for Consumer Research. https://doi.org/10.1086/691462
Scroll to Top