Nadmierna skromność i co się za nią kryje

Skromność pomaga Ci łączyć się z innymi w społeczeństwie. Biorąc to pod uwagę, nadmierna skromność może mieć odwrotny skutek. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.
Nadmierna skromność i co się za nią kryje
Gema Sánchez Cuevas

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Napisany przez María Hoyos

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy uważasz, że nadmierna skromność może być czymś negatywnym? Skromność pomaga Ci połączyć się z innymi ludźmi w grupie społecznej. Nie pozwala na to, aby Twoje osiągnięcia przesłaniały osiągnięcia innych. Nadmierna skromność może zadziałać wręcz przeciwnie. Może utrudniać relacje z ludźmi wokół Ciebie.

Inni mogą Cię postrzegać nadmierną skromność jako formę kłamstwa.

Prawdopodobnie nie wiesz, jak zareagować, gdy ktoś wokół Ciebie jest nadmiernie skromny. Osoba ta sprawia, że zastanawiasz się, czy jej skromność jest prawdziwa. Może nawet chcesz od nich uciec. Ale poza sprawianiem, że inni czują się niekomfortowo, to zachowanie może sabotować perspektywy społeczne tych, którzy się w to angażują.

Porozmawiajmy o tym, dlaczego tak jest.

Co to jest skromność?

Skromność to postawa, która ma tendencję do łagodzenia działań zewnętrznych. Wymaga trzymania się pewnych granic ze względu na interesy społeczne lub osobiste. Możesz też opisać to jako pokorę i brak próżności. Jednak pojęcie skromności może się różnić w zależności od kontekstu kulturowego.

Ponadto jest powiązane z modą, moralnością, religią i innymi dziedzinami.

Nadmierna skromność

W każdym razie skromni ludzie maja tendencję do bagatelizowania pewnych aspektów swojej osobowości lub osiągnięć i sukcesów. Robią to z szacunku dla innych i aby nie zranić ich uczuć. Skromność można wykorzystać, aby zmniejszyć oczekiwania ludzi wokół siebie.

Pomaga Ci zrozumieć, czego inni ludzie od Ciebie oczekują i co uważają za normalne. Ale co się dzieje, kiedy zaczynasz podważać opinie innych ludzi?

Nadmierna skromność

Niektórzy eksperci opisują nadmierną skromność jako mechanizm samoobrony ludzi, którzy chcą, aby inni mieli wobec nich mniejsze oczekiwania. Wysokie oczekiwania członków rodziny i bliskich powodują napięcie w dzieciństwie. W takich przypadkach ludzie mogą używać nadmiernej skromności, aby prosić innych, by oczekiwali od nich mniej.

Jak powiedzieliśmy powyżej, nadmierna skromność pozwala zrozumieć, czego oczekują od Ciebie inni ludzie. Niemniej jednak wpływa to na koncepcję, jaką mają o Tobie inni. Może nawet oznaczać niepewność, kompleksy, słabą samoakceptację i niską samoocenę.

Na przykład podczas rozmowy o pracę wyolbrzymianie swoich osiągnięć jest równie złe, jak ich bagatelizowanie. Niektórzy myślą, że mogą powiedzieć rzeczy takie jak: „Wiem, że nie kwalifikuję się na to stanowisko, ale…” lub „Nie sądzę, żebym był w tym dobry, ale…” Słowa te zmniejszą jednak ich szansę na zdobycie pracy.

Skromność szuka pewnej miary empatii. Poprzez skromność starasz się uzyskać współczucie i akceptację. Jednak nadmierna skromność może sprawić, że zamiast tego otrzymasz odrzucenie. To dlatego, że wygląda na to, że błagasz o akceptację innej osoby w fałszywy sposób.

Co kryje się za nadmierną skromnością?

Jednym z głównych składników skrajnej skromności jest niepewność. Osoby nadmiernie skromne mają niską samoocenę. Nieustannie szukają aprobaty innych ludzi. Nawet jeśli ci ludzie są naprawdę inteligentni, będą szukać słabości i surowo się krytykować.

Dodatkowo będą bagatelizować swoje osiągnięcia. Mogą nawet ograniczyć swój własny postęp.

Rozmowa w pracy

Jest to główny problem ludzi, którzy są zbyt skromni: sabotują siebie. Ten typ zachowania generuje taką niepewność, że nie są w stanie podejmować ryzyka. W związku z tym, nie robią postępów tak, jak powinni. Nie ogranicza się to do życia zawodowego – może też wpłynąć na życie osobiste.

Czy można przestać być nadmiernie skromnym?

Jak w przypadku każdej cechy osobowości, trudno jest się pozbyć nadmiernej skromności. Koniec końców ludzie, którzy są zbyt skromni, często nawet nie wiedzą, że tak jest. Gdy odkryją tę prawdę, mogą się denerwować, robiąc pierwszy krok w celu jej naprawienia, ponieważ boją się tego, co mogą pomyśleć inni.

Nawet jeśli nie jest to łatwe, da się to zrobić. Aby to zrobić, trzeba przynajmniej w życiu codziennym zapomnieć o opiniach innych. Kiedy umniejszasz opinie innych ludzi, będziesz dodawać wartość do własnych. Ważne jest, abyś czuł się komfortowo przy podejmowaniu własnych decyzji, nawet jeśli nie zawsze są one słuszne.

Ostatecznie nauczenie się kochania i szanowania siebie pomoże Ci porzucić nadmierną skromność.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.