Nadane nam imię mówi o tym, kto je nam wybrał

Nadane nam imię mówi o tym, kto je nam wybrał

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2018

Nadane nam imię jest dla nas dla nas czymś niezwykle wyjątkowym. To zaledwie jedno słowo, ale pociąga za sobą całą gamę znaczeń i różnorodnych powiązań. Nadane nam imię niesie ze sobą jednak coś więcej. Zawiera ładunek znaczeń i cel, w którym nam je nadano. Są one przekazywane po części świadomie, ale w większej mierze również podświadomie. Osoba nadająca imię często nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Prawie zawsze nadane nam imię jest rezultatem wyboru dokonanego przez inną osobę bądź osoby. I prawie zawsze za wybranym imieniem kryje się ciekawa historia, wskazująca motywy i przyczynę, dla której dziś nazywamy się tak, a nie inaczej. Twoje imię było w tamtych czasach w modzie, albo takie właśnie imię nosił jeden z Twoich przodków.

Niektórzy rodzice poprzez wybór imienia chcieli zwrócić uwagę na jakieś ważne wydarzenie, albo myśleli, że właśnie takim imieniem mogą się pochwalić różni znakomici ludzie. Innym razem imię dziecka nadaje się w hołdzie po kimś zmarłym, albo na cześć kogoś, kogo rodzice niezwykle cenili.

Nadane nam imię może też być rezultatem jakiegoś rodzaju rywalizacji między rodzicami i przyjaciółmi lub sąsiadami. Mogło być nadane po to, by zachwycić innych, ku czci jakiegoś świętego. Powodów istnieje doprawdy mnóstwo. Analizując je, możesz wiele się dowiedzieć przede wszystkim na temat osoby, która Twoje imię wybrała.

“Szczerze mówiąc, miło jest zobaczyć napisane swoje własne imię; książka jest zawsze książką, choćby nawet nic nie zawierała”

-Lord Byron-

To prawda, że za tymi powiązaniami związanymi z każdym imieniem, za ich znaczeniem i intencjami, którymi ktoś kierował się nadając je nam idzie również pewien rodzaj nadpisanego przeznaczenia. Twoje imię wywołuje pewne oczekiwanie względem Twojej osoby. Za imieniem stoi również pewne zadanie, które podświadomie oczekuje się, że spełnisz. Nadanie imienia oznacza wyznaczenie komuś roli.

Nadane nam imię – jakie spełnia funkcje?

Nadane nam imię spełnia w rzeczywistości trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim nas identyfikuje, następnie wyznacza nam miejsce w danej kulturze, a także sugeruje pewien kierunek działania.

Identyfikuje, ponieważ wyróżnia nas w danym kontekście, czy otoczeniu. Dzięki temu, kiedy ktoś nas woła, możemy odpowiedzieć. Miejsce w kulturze wyznacza w oparciu o Twoje pochodzenie, a także ze względu na towarzyszące imieniu nazwisko, które wskazuje na to z jakiej rodziny się wywodzisz.

Nadane nam imię - lista

Wyznacza nam również pewien kierunek, ponieważ do każdego imienia dopisane są pewne oczekiwania połączone z charakterystyką.

Każde imię zapisuje również motywy i historię, w której podjęto decyzję, że będziesz się nazywać tak czy inaczej. Nadając Ci imię osoba, która je wybierała, miała też ułożony pewien plan względem Twojej przyszłości. Wszystko to zostało zapisane w jednym słowie znajdującym się przed nazwiskiem.

Choć duża część osób nadających imiona nie jest tego świadoma, każde imię posiada swoją etymologię. Całe społeczeństwo, choć najczęściej podświadomie, słysząc Twoje imię przywołuje do umysłu wszystko to, co wiąże się z jego znaczeniem i zadanymi oczekiwaniami. To po części wpływa na sposób, w jaki Cię traktują, a to może w konkretny sposób ukierunkować Twój sposób działania.

Nadane nam imię i jego znaczenie

Nadane nam imię cechuje się pewną zależnością. Im więcej osób w naszym otoczeniu je nosi, tym mniejsze oczekiwania są z nim powiązane. Nie tak się dzieje w przypadku imion mało znanych i rzadko nadawanych. Podobnie rzecz ma się z imionami nadawanymi na cześć kogoś zmarłego, albo innej bliskiej osoby: ojca, matki i tym podobnych.

W przypadku imion egzotycznych, najczęściej wywołują one silne fantazje na temat rodziców. Najczęściej chcą się oni wyróżnić za pośrednictwem tak nazwanego dziecka. Wiedzą, że inni mogą mieć problemy z wypowiedzeniem imienia ich dziecka, ale to jest dokładnie to, czego pragną. Chcą zwrócić uwagę otoczenia, postawić wyróżniający znak.

Żaglówka

Istnieją jednak imiona tak rzadkie i dziwne, że ostatecznie nie przestają uchodzić po prostu za śmieszne. Często stanowią one rezultat ignorancji lub skrajnego wyobcowania rodziców. Wiadomo, że niektóre dzieci w Ekwadorze nazywają się “Eveready”. W Kolumbii natomiast spotkać można “Usnavy”, będącego synem żołnierza, który wyjechał na wojnę z Koreą i widział taką nazwę na jednym z amerykańskich statków.

We wszystkich tych przypadkach imię wszczepia pewien określony sposób postępowania. Powoduje, że dana osoba jedne rzeczy akceptuje, a inne odrzuca. Ma ono pewien związek z naszym przeznaczeniem. Z czasem nadane nam imię staje się naszą nieodłączną częścią i jesteśmy za nie wdzięczni.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.