Myśli – poznaj ich wpływ na Twoje życie

Kobieta patrząca na wodę i słońce

W ślad za sukcesem książki „Jesteś tym, co jesz”, pragniemy przedstawić Ci jej wersję psychologiczną: jesteś tym, o czym myślisz. Jest to z pewnością bardzo sugestywny tytuł i zachęca do przyjrzenia się relacjom, jakie łączą myśli, wydarzenia i sposób definiowania siebie.

Umysł czerpie wielką moc z zasobów poznawczych, z których na co dzień korzysta.

Nasze myśli mogą zmieniać nasze zachowanie, wpływać na podejmowane decyzje i uczucia, których doświadczamy. Krótko mówiąc, ich wpływ na nas jest większy niż nam się wydaje.

Umysł: przyjaciel czy wróg?

To wszystko zależy. Od czego? Od tego, co myślisz! Jak często myślisz: „Mam dosyć, już dłużej tego nie wytrzymam, chcę odpocząć”, po czym masz ochotę spać przez trzy doby?

Nie zapominaj, że ciało i mózg współpracują, aby zapewnić Ci komfort, a ciało potrafi pod tym względem bardzo szybko reagować. Może się jednak zachowywać jak dżin z lampy Aladyna, który chętnie i bez słowa protestu spełni każde Twoje życzenie.

Wszechświat myśli i umysłu

W przeciwieństwie do popularnych przekonań, nasze umysły nie mówią nam, co musimy robić i jak powinniśmy się czuć. Działają zupełnie na odwrót! To my jesteśmy odpowiedzialni za to, jak się czujemy.

Nie możemy winić środowiska, polityków, gospodarki ani szefów. Wszystko, co czujemy mieszka w nas. Oczywiście łatwiej jest winić coś lub kogoś, ale w ten sposób nie można się rozwijać i stawać lepszym człowiekiem.

Za wszystko odpowiada umysł

Maraton to jeden z najbardziej wymagających fizycznie i psychicznie testów wytrzymałości. Oprócz dobrego przygotowania fizycznego wymaga także treningu umysłowego.

Dlaczego? Ponieważ, gdy tylko ciało poczuje ogromne zmęczenie, umysł musi pomóc mu kontynuować wyzwanie, nawet jeśli ból jest tak duży, że żaden lek przeciwbólowy nie jest w stanie go uśmierzyć.

Nie musisz być maratończykiem, aby przetestować tę teorię. Pomyśl o momentach, w których masz zamiar przerwać jakieś zadanie z powodu zmęczenia, wyczerpania lub znudzenia rutyną i kiedy mówisz sobie: „mogę kontynuować” lub „w porządku, skończę to”.

W takiej chwili na ogół dostajesz dodatkową energię – która nawiasem mówiąc nie pochodzi z kolejnej filiżanki kawy – aby skończyć zadanie, po czym rzucasz się na łóżko i śpisz przez kilka następnych godzin.

Nie musisz być najpozytywniejszą osobą na świecie i w każdej sytuacji widzieć szklankę w połowie pełną. Wystarczy wiedzieć, że niektóre myśli pomagają, a inne szkodzą.

Przestań zwracać uwagę na rzeczy nieistotne i skup się na tym, co naprawdę ma znaczenie. Jeśli jakaś natrętna myśl wciąż kręci się w Twoim umyśle, poświęć trochę czasu na przyjrzenie się jej i rozwiązanie problemu, aby móc spokojnie przejść do kolejnego zadania.

Umysł akceptuje irracjonalne rzeczy

Jeśli nie możesz spać, ponieważ Twój umysł jest pełen wirujących pomysłów, wyjmij notes ze swojej szafki nocnej i skorzystaj z tej iskierki kreatywności, aby rozwiązać niektóre problemy.

Nie trać energii na roztrząsanie złych rzeczy, które Ci się przytrafiają. O wiele większą korzyść przyniesie Ci przeznaczenie czasu i zasobów na rozwiązanie problemów.

Pamiętaj, że nie wszystko musi być racjonalne. Pozwól sobie na małą improwizację! Podczas gdy niektóre rzeczy w życiu silnie opierają się na logice, jest wiele innych zdarzeń, które są bardziej związane z emocjami, uczuciami i intuicją.

Kobieta na łące

Naucz się żyć z niepewnością, nawet w niewielkim stopniu. Podejmij decyzje, które wiążą się z pewnym ryzykiem i postrzegaj błędy jako kolejną część reguł gry w życie. Nie przymuszaj siebie i zaakceptuj fakt, że nikt nie jest doskonały. Dzięki temu zmniejszysz poziom strachu i lęku, a w konsekwencji liczbę popełnionych błędów.

Wykorzystaj myśli na swoją korzyść

Jednym z doskonałych ćwiczeń, które pomogą Ci odrzucić negatywne myśli, jest śmianie się z siebie. Jak absurdalne są niektóre nasze myśli! Dostrzeganie zabawnych stron w różnych sytuacjach, które Ci się przytrafiają pozwoli Ci pozbyć się nieco napięcia i nauczy bardziej pozytywnego podejścia do życia.

Masz tendencję do mówienia do siebie? Zdarza Ci się iść ulicą i kłócić ze sobą lub rozmawiać ze swoim odbiciem w lustrze tak, jakby w pokoju była druga osoba? Nie daj się wplątać w gry, w które Twój umysł gra z Tobą… to pułapki!

Najprawdopodobniej te myśli są negatywne, kapryśne i samolubne i potrafią wywołać jedynie smutek, niepokój, złość lub mściwość.

Jeśli zignorujesz te słowa i skupisz się na czymś innym, przejmiesz kontrolę nad swoim umysłem i uniemożliwisz mu przejęcie kontroli nad Tobą.

Kiedy uda Ci się zapanować nad najskuteczniejszym narzędziem, jakie posiadasz będziesz w stanie wykorzystać więcej zasobów poznawczych do zajęć, które Cię interesują, a Twój umysł i ciało poczują się lepiej.

„Życie jest zbudowane z naszych myśli”.
-Marek Aureliusz-

Scroll to Top