Model konwojowy relacji społecznych

Tylko niewielka grupa ludzi będzie przy Tobie przez całe życie. To Twój klan, Twój mały zespół emocjonalnie ważnych dla Ciebie postaci. Według interesującej teorii, Twój „konwój społeczny” jest kluczem do Twojego dobrego samopoczucia.

Grupa przyjaciół, reprezentująca konwojowy model relacji społecznych

Czy masz swój własny „konwój społeczny”? Rozumiemy przez to bliskich przyjaciół, członków rodziny i współpracowników. To ludzie, którzy mają specjalne miejsce w Twoim sercu lub są przyjaciółmi na całe życie. Wszyscy potrzebujemy takich postaci w naszym codziennym życiu; bliskich, którzy są w Twojej “drużynie”. Są z Tobą na dobre i na złe, przez całe Twoje życie. Jak wygląda tego rodzaju model konwojowy?

Narzucona samotność to czarna dziura, na którą jako gatunek nie jesteśmy przygotowani. Mózg jest jednostką społeczną, która rozwinęła się i ewoluowała poprzez interakcje z innymi grupami ludzi. Rzeczywiście, to mózgi różnych osób były kluczem do budowania sojuszy i tworzenia rolnictwa, technologii, kultury, a nawet samego języka.

Dlatego można powiedzieć, że model konwojowy relacji społecznych, z którymi podróżuje się przez życie, powinien być priorytetem. Od tego zależy Twoje zdrowie, fizyczne i psychiczne. Czasami odpuścisz niektórych ludzi, ale pojawią się nowi. Co więcej, często zdarza się, że gdy się starzejesz i dojrzewasz, Twoje grupy społeczne stają się mniejsze. Jednocześnie jednak nabierają siły i autentyczności.

Twoje dobre samopoczucie fizyczne i psychiczne zależy od tego, czy potrafisz cieszyć się poczuciem przynależności do grupy bliskich Ci osób.

przyjaciół reprezentujących teorię karawany społecznej
Przez całe życie tworzysz różne rodzaje konwojów społecznych.

Model konwojowy relacji społecznych

W psychologii konwój społeczny definiuje się jako grupę ludzi, którzy towarzyszą Ci w czasie i z którymi zbudowałeś cenne więzi uczucia i zaufania. To przyjaciele, rodzina i partnerzy, do których możesz się zwrócić, kiedy zajdzie taka potrzeba. To dzięki tym wzbogacającym relacjom dzielisz się swoimi wartościami i ustalasz swoje cele.

Termin ten został ukuty w 1980 roku przez badaczy Toniego Antonucciego i Roberta Kahna z University of Michigan (USA). Przypisuje się im konwojowy model stosunków społecznych. To podstawa zrozumienia znaczenia relacji dla dobrego samopoczucia psychicznego i zdrowego starzenia się.

Model ten pomaga nam zrozumieć rzeczywistość, o której nie mówi się wystarczająco dużo. Chodzi o samotność osób starszych. To cicha epidemia, która jest prawdziwym zagrożeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Izolacja zabija. W efekcie brak trwałych więzi emocjonalnych i satysfakcjonującej interakcji na co dzień sprawia, że nasz stan fizyczny i psychiczny pogarsza się.

Dlatego budowanie, opieka i kształtowanie własnych konwojów społecznych przez całe życie uchroni Cię przed wystąpieniem niektórych chorób i problemów psychicznych.

Nasze indywidualne funkcjonowanie może się zmienić, jeśli w zaawansowanym wieku odkryjemy, że brakuje nam własnych grup społecznych, które wspierałyby nas w aspektach życiowych, społecznych i emocjonalnych.

Trzy kręgi sieci społecznościowych

University of Michigan przeprowadził badania, kierowane przez doktora Antonucciego, współautora konwojowego modelu relacji społecznych. Twierdzi on, że przez całe życie budujemy trzy kręgi relacji, które gwarantują dobry rozwój psychospołeczny. Są one następujące:

  • Najbliższy Ci krąg to osoby najważniejsze, bez których Twoje istnienie nie miałoby sensu. Zdrowe starzenie się zależy od utrzymania tej najbardziej intymnej warstwy społecznej w czasie (chociaż niektóre postaci można zastąpić innymi).
  • Drugi krąg tworzą ludzie, którzy nie będąc dla Ciebie najważniejsi, również przyczyniają się do Twojego dobrego samopoczucia. Są to niektórzy krewni, przyjaciele czy współpracownicy. W niektórych przypadkach możesz otrzymać od nich potwierdzenie i wsparcie.
  • Równie interesujące są słabe więzi, które definiują trzeci krąg. Składają się z dynamicznego i heterogenicznego obszaru, w którym znajdują się osoby takie jak piekarz, sąsiad, a nawet nieznajomy, którego możesz spotkać pewnego dnia. Sprzyjają integracji ze społecznością i zapewniają ciekawe rozmowy i nowe perspektywy.

Jeśli stworzysz własny konwój społeczny, będziesz się zdrowiej starzeć

Co by było, gdybyś się dowiedział, że Twoja długowieczność zależy od jakości konwoju społecznego, który stworzyłeś przez lata? Tak właśnie jest. Model konwojowy relacji społecznych zakłada, że Twoje indywidualne funkcjonowanie i oczekiwana długość życia zależą od Twoich sieci społecznych.

Badanie przeprowadzone przez Brigham Young University (USA) wykazało, że samotność i brak grupy przyjaciół i rodziny zwiększa ryzyko śmierci. Izolacja powoduje, że chorujemy, a brak osób, z którymi moglibyśmy wchodzić w interakcje w naszym codziennym życiu, zabija nas.

Twój mózg potrzebuje satysfakcjonującej stymulacji dialogu, śmiechu i współudziału przez cały czas i w różnych okolicznościach. W końcu odczuwasz stres, gdy mijają godziny, dni i tygodnie, a Ty nie możesz podzielić się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami z nikim innym.

Dlatego posiadanie tych trzech różnych kręgów bliskich osób, z którymi można porozmawiać, wyjść z domu i zobaczyć się, jest najlepszą witaminą i najpotężniejszym antydepresantem.

Starszy mężczyzna symbolizujący teorię karawany społecznej
Dojście do jesieni życia i życie w samotności ma ekstremalne skutki dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Znajdź czas na kontakty towarzyskie i zwiększ swoją średnią długość życia

Programy leczenia samotności u osób starszych często zawodzą. To dlatego, że nie jest łatwo zmienić rutynę osoby, która przyzwyczaiła się do braku kontaktów towarzyskich i przebywania w domu lub zrywania z rutyną. Konwojowy model relacji społecznych oferuje jednak kompleksowe ramy zapobiegania samotności i jej skutkom w ostatnim okresie życia.

Jeśli chcesz się starzeć w szczęśliwy i zdrowy sposób, musisz uświadomić sobie, jak ważne są kontakty towarzyskie i budowanie znaczących i wzbogacających więzi. Jest jednak jeden problem. Faktem jest, że młodzi ludzie czują się coraz bardziej samotni, a także doświadczają wysokiego poziomu lęku społecznego.

Obecnie widzimy również inne zjawisko. Chodzi o to, że ludzie w wieku 40 i 50 lat, którzy są u szczytu kariery, często czują, że nie mają już czasu na kontakty towarzyskie. Może to spowodować utratę przyjaciół, więzi rodzinnych, a nawet relacji partnerskich. Z tego powodu trzeba pamiętać, że budowanie i dbanie o relacje społeczne wymaga elementu, którego prawie nigdy nie mamy: czasu.

Dlatego musisz zadbać o swoje cenne relacje, zanim ogarnie Cię samotność i zaczniesz żałować. Zagwarantują, że Twoja podróż przez życie będzie szczęśliwa i zdrowa.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Antonucci, Toni & Ajrouch, Kristine & Birditt, Kira. (2013). The Convoy Model: Explaining Social Relations From a Multidisciplinary Perspective. The Gerontologist. 54. 10.1093/geront/gnt118.
  • Toni C. Antonucci, PhD, Kristine J. Ajrouch, PhD, Kira S. Birditt, PhD, The Convoy Model: Explaining Social Relations From a Multidisciplinary Perspective, The Gerontologist, Volume 54, Issue 1, February 2014, Pages 82–92, https://doi.org/10.1093/geront/gnt118
Scroll to Top