Miyamoto Mushashi - 10 życiowych przykazań

Miyamoto Mushashi - 10 życiowych przykazań
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2018

Miyamoto Mushashi był znanym samurajem w czasach feudalnej Japonii. Był autorem bardzo sławnego dzieła Księga pięciu kręgów. Jest również znany, ponieważ spisał listę życiowych przykazań dwa tygodnie przed swoją śmiercią.

Jako prawdziwy dalekowschodni wojownik, dla Miyamoto Mushashi walka była czymś więcej niż zwykłym pojedynkiem. Dla samurajów rozwój osobisty był bardzo ważny. To dzięki niemu mogli przekształcić się w doskonałych wojowników.

Życiowe przykazania Miyamoto Mushashi przetrwały próbę czasu, tak samo jak robią to wielcy klasycy. Zebrane w nich zostały mądrości ludzi, którzy żyli godnie i odważnie. Połączyliśmy te mądrości w dziesięć przykazań, które możecie zobaczyć poniżej.

„Jeśli chcesz być szczęśliwy przez godzinę, utnij sobie drzemkę. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez cały dzień, pójdź na ryby. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez rok, odziedzicz fortunę. Jeśli chcesz być szczęśliwy przez całe życie, pomagaj innym.”

-Przysłowie chińskie-

1. Akceptacja, pierwsze z życiowych przykazań Miyamoto Mushashi

Pierwszym z przykazań jest zaakceptowanie życia takim, jakie jest. Akceptacja nie oznacza rezygnacji, ale pokorę. Życie jest, jakie jest i od każdego z nas zależy jakie podejście wybierzemy: czy będziemy chcieli czy nie uczyć się z doświadczeń, których nie wybraliśmy, ale które musimy przeżyć.

Konsekwencją braku akceptacji rzeczywistości jest ciągłe cierpienie. To daje początek wewnętrznej walce, którą zawsze przegramy. Akceptacja, z drugiej strony, daje nam szansę wyciągnięcia wniosków z każdej sytuacji.

2. Myśl mało o sobie i dużo o innych

Ten, kto myśli zbyt dużo o samym siebie może się pogubić. Buduje mur, który odgradza go od świata i sprawia, że rośnie jego niepewność. Bardziej niż myśleć zbyt dużo o sobie powinniśmy po prostu pozwolić sobie być.

Prawdziwe szczęście to móc służyć innym. Nie ma nic, co można porównać z satysfakcją, jaką daje czynienie dobra. Poprzez naszą hojność pokazujemy też naszą siłę. I to jest coś, co pozwala nam w pełni zaakceptować samego siebie.

chłopiec i budda

3. Naucz się uwalniać się od pokus

Pragnienie, rozumiane jako pożądanie czegoś, czego się nie ma, prowadzi jedynie do wiecznego niezaspokojenia. Posiadanie jest jak beczka bez dna. Im więcej masz, tym więcej chcesz. I coraz trudniej jest ci osiągnąć satysfakcję.

Miyamoto Mushashi, podobnie jak wielu filozofów orientalnych walczył, by pokonać pokusy. Kto dużo pożąda, bardzo się frustruje. Prawdziwa siła leży w umiejętności odmawiania. Ten, kto nie potrzebuje wiele do życia, nie potrzebuje też wiele by być szczęśliwym.

4. Wyzbyj się żalu

Żal powoduje wiele cierpienia. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że mowa o uczuciu bezużytecznym. Tak to opisuje w życiowych przykazaniach Miyamoto. Nalega, że nie powinniśmy patrzeć na błędy jako na karę, ale jako na coś, co jest częścią ludzkiej natury.

Każde działanie, które podejmuje uczy nas czegoś. Może też nas w pewien sposób zmieniać. Jeśli zachowaliśmy się źle, dostajemy lekcję na przyszłość. Dlatego wszystkie nasze przeżycia są wartościowe. Najważniejsze byśmy wiedzieli, jak czerpać nauki z naszych przeżyć i ubogacać nasz życiowy bagaż.

5. Wyeliminuj narzekanie i urazy

Narzekanie sprawia jedynie, że zmieniamy nastawienie na negatywne. Wpływa też na ludzi, którzy nas otaczają. To nie ma sensu, ponieważ zamiast popychać nas do działania, paraliżuje nas.

W życiowych przykazaniach Miyamoto Mushashi, narzekania i urazy zatruwają tych, którzy je odczuwają. Nie przynoszą niczego dobrego. Wręcz przeciwnie, zaczynają szkodzić innym, pozytywnym uczuciom.

Kobieta i ptaki

6. Odsuń na bok rzeczy, których nie potrzebujesz

Rzeczy, których używamy mają wpływ na nasze emocje i na to, jak postrzegamy świat. Jeśli jesteśmy do nich zbytnio przywiązani mogą przejąć nad nami kontrolę. Sprawiają, że nasze sumienie nie jest czyste.

To dotyczy głównie rzeczy, których już nie potrzebujemy, a pomimo to, zachowujemy. Przez nie stajemy się bardziej niepewni i poważni. Dlatego też w życiowych przykazaniach kładzie się nacisk na to, by pozbyć się rzeczy, których nie potrzebujemy.

7. Nie wierz ślepo w to, w co wierzą inni

Chodzi tu tak naprawdę o to, by pewnie bronić swoich racji. Ufać naszemu zdrowemu rozsądkowi. Szanować nasze przekonania i wartości. W przeciwnym razie stajemy się dużo bardziej podatni na manipulację.

Nikt nie potrzebuje, by ciągle mówić mu, co jest dobre a co złe. Każdy z nas ma własny rozum i jest w stanie sam o tym decydować. Podążać ślepo za innymi sprawi jedynie, że w pewnym momencie zaczniemy działać wbrew sobie.

8. Zawsze zachowaj honor

Honor to już prawie zapomniane słowo. Ma duży związek z miłością własną. Wiąże się też z tym, by nie popadać w zachowania, które nie mają nic wspólnego z wartościami, jakie wyznajemy. Należy chronić nasz honor przed jakimikolwiek pokusami.

Honor to najwyższa wartość każdej jednostki. Osoba honorowa wzbudza szacunek i uznanie. Przyciąga dobrą wolę i poszanowanie ze strony innych, nawet swoich wrogów. W ten sposób honor nadaje wartość życiu, wartość, która jest bardzo osobista i intymna.

Mężczyzna o zachodzie słońca

9. Miłość nie powinna być przytłoczona przywiązaniem

Emocje, ogólnie rzecz biorąc, są impulsywną odpowiedzią na wydarzenia. Jeśli zaczynamy je analizować zamieniają się w uczucia. One są głębsze i bardziej rozsądne. Są powiązane z wartościami, a nie z potrzebami.

Miłość to niesamowite uczucie. Jednak często zdarza się, że nazywamy miłością ślepe i przelotne uczucie. Dzieje się tak wtedy, kiedy to co wzbudza uczucie to pragnienie czegoś lub przywiązanie. W tych przypadkach przynosi więcej szkody niż korzyści.

10. Nie bój się śmierci

To fakt, jesteśmy śmiertelni. Życie się kończy i jest to coś zupełnie naturalnego. Nie powinniśmy bać się ani naszej śmierci, ani śmierci naszych bliskich. Dlatego też przezwyciężmy strach przed śmiercią żyjąc intensywnie.

Życiowe przykazania Miyamoto Mushashi przetrwały próbę czasu dzięki ogromnej mądrości jaką przekazują i dzięki temu, co inspirują. Zachęcają nas do życiu w pokorze, wewnętrznym pokoju i do trzeźwego patrzenia na świat. Przekonują nas, byśmy skupili się na istocie, a nie na tym co oczywiste i nieważne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miyamoto Mushashi (2018) El libro de los 5 anillos. EDAF
  • Kelsang Gyatso, Gueshe (1993) Introducción al budismo. Tharpa

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.