Miłość: pięć zaskakujących faktów naukowych na jej temat

Istnieje wiele naukowych danych na temat miłości, które są sprzeczne z magiczną perspektywą przedstawioną w filmie i literaturze. W dzisiejszym artykule omówimy pięć zaskakujących faktów naukowych, których tematem jest miłość. Zapraszamy do lektury!

Miłość

Badania naukowe wciąż ujawniają coraz więcej faktów na temat miłości. Wiele z nich jest dość zaskakujących, ponieważ badania pozwoliły ludziom zweryfikować to, że miłość, czyli te uczucia, które opiewają mówią poeci i śpiewacy, są znacznie bardziej związane z mózgiem i hormonami niż ze snami i marzeniami.

Dane naukowe dotyczące miłości przypominają, że zakochiwanie się to proces z pogranicza głównie fizyki, chemii i biologii. Oczywiście miłość nie sprowadza się jedynie do tego, ponieważ nabiera prawdziwego znaczenia w naszym umyśle. W rzeczywistości kształtuje postrzeganie Twojego życia i relacji z innymi ludźmi.

Romantyczna miłość jest i na zawsze będzie źródłem motywacji i marzeń. Wzbogaca twoje życie, czyni Cię bardziej kreatywnym i szczęśliwszym. Oprócz tego naukowe dane na temat miłości wyjaśniają, że to uczucie powoduje ciekawe reakcje fizjologiczne. Co więcej, prawie nikt nie jest w stanie obronić się przed jego urokiem.

„Prawdziwa miłość jest jak duchy, o których wszyscy mówią, ale których niewielu widziało”.
-François de La Rochefoucauld-

Miłość – garść ciekawych faktów na jej temat

Istnieje wiele naukowych danych na temat miłości, które są sprzeczne z magiczną perspektywą przedstawioną w filmie i literaturze. W dzisiejszym artykule omówimy pięć zaskakujących faktów naukowych, których tematem jest miłość. Zapraszamy do lektury!

1. Pierwszy z naukowych faktów na temat miłości jest taki, że przypomina ona nieco bycie pijanym

Kiedy ludzie mówią, że są „pijanie miłością”, należy to stwierdzenie traktować dosłownie. Badanie opublikowane w czasopiśmie Neuroscience & Biobehavioral Reviews w 2015 roku ujawnia, że uczucia związane z miłością są rzeczywiście „podobne do odurzenia alkoholowego”.

Para razem

Badania przeprowadzone przez naukowców z uniwersytetu w Birmingham wykazały, że w okresie zauroczenia dochodzi do wysokiego wydzielania oksytocyny zwanej także „hormonem miłości”. Efekt, jaki ta substancja wywołuje w organizmie, jest dość podobny do działania alkoholu spożytego w nadmiernych ilościach.

2. Miłość może modyfikować mózg

Zespół naukowców z Hanoi University of Science and Technology w Wietnamie opublikował interesujące badanie w czasopiśmie Frontiers of Human Neuroscience. Ogłosili oni w swej publikacji wyniki eksperymentu przeprowadzonego na 100 ochotnikach. Byli oni porzuconymi kochankami, którzy niedawno się rozstali ze swoją drugą połówką i czuli się po prostu samotni.

Naukowcy zbadali mózgi tych osób za pomocą rezonansu magnetycznego i odkryli, że osoby aktywnie zakochane wykazywały się większą aktywnością mózgu w obszarach związanych z motywacją, nagrodą i umiejętnościami społecznymi. W rzeczywistości ich mózgi były niezwykle podobne do mózgów osób uzależnionych od różnych używek.

3. Miłość nie ma nic wspólnego z czekoladą

Panuje powszechne przekonanie, że o zawodach miłosnych łatwiej jest zapomnieć, jedząc czekoladę. Według nich te słodycze mają pewne składniki, które równoważą skutki chemiczne pozostawione w mózgu przez nieobecność ukochanej osoby.

Dlatego też ci wszyscy, którzy przeżywają rozczarowanie w miłości, często zaczynają spożywać kakao we wszystkich jego formach.

Jednak naukowe dane dotyczące miłości wskazują niezbicie, że to przekonanie jest całkowicie fałszywe. Chociaż prawdą jest, że czekolada zawiera 2-fenyloetyloaminę, czyli substancję, która pojawia się również podczas zauroczenia, to jednak miłość sprawia, że ​​pojawia się ona w pełni naturalnie.

Ale fenyloetyloamina nie działa w ogóle po jej spożyciu w formie czekolady. Nie jest bowiem wchłaniania przez nasz układ pokarmowy.

4. Miłość jest jak motyle w brzuchu

Kiedy ktoś kocha inną osobę, często mówi, że robi to „z całego serca”. Powinien jednak dodać do tego opisu również „z całego żołądka”, przynajmniej zgodnie z ujawnionymi naukowymi danymi dotyczącymi miłości. Słynne, fruwające motyle w brzuchu faktycznie istnieją i ludzie naprawdę odczuwają je, gdy są w obecności ukochanej osoby.

Bańki w kształcie serca

To rodzaj mrowienia, które daje poczucie „szczęśliwego strachu”. Nauka ujawniła, że ​​dzieje się tak, ponieważ istnieje związek między mózgiem a układem pokarmowym. Na przykład widok osoby, którą lubisz lub kochasz, może wywołać wiele reakcji fizjologicznych, takich jak uczucie szybkiego pulsowania w żołądku.

5. Monogamia u zwierząt

Ten naukowy fakt ściśle rzecz biorąc nie ma nic wspólnego z miłością, ale raczej z wiernością. Jak być może już wiesz, niektóre gatunki zwierząt łączą się w pary na całe życie. Dlaczego one to robią? Cóż, ich powody nie są szczególnie romantyczne.

W niektórych przypadkach dzieje się tak, ponieważ okazów danego gatunku jest po prostu niewiele. Innym razem jest to związane z tym, że pisklęta są bardzo wrażliwe na nieprzyjazne środowisko.

Zatem pozostawanie razem zwiększa ich szanse na przeżycie. Z dostępnych informacji wynika, że ​​tylko 5% gatunków jest monogamicznych i we wszystkich przypadkach ma to silne uzasadnienie praktyczne.

Tak czy inaczej, miłość jest niesamowita. Prowadzi Cię do intensywnego przeżywania każdego doznania. Sprawia również, że jesteś bardziej dynamiczny i wrażliwy. Nazwij to uczucie, jak chcesz – chemią, fizyką, biologią lub semantyką. Nie zmienia to faktu, że miłość zawsze jest tego wszystkiego warta.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Orizano, A. N. L., & Zacarias, J. M. P. (2017, June). Las Neurociencias del Amor. In 6ta Jornada Científica de estudiantes-FACISAL.

Scroll to Top