Miłość - pięć powodów, dla których się zakochujemy w innej osobie

Według naukowców zakochujemy się z kompletnie innych powodów niż mogłoby nam się wydawać. Podświadomie szukamy bowiem osób o określonych cechach.
Miłość - pięć powodów, dla których się zakochujemy w innej osobie

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2019

Miłość od zawsze stanowiła tajemnicę i być może właśnie to sprawia, że jest ona tak atrakcyjnym tematem. Po dziś dzień nie rozumiemy dlaczego zakochujemy się w tym a nie innym człowieku. W 2005 r. opublikowano jednak wyniki pewnych badań, które pozwoliły lepiej zrozumieć stan zakochania.

To, co nazywamy chemią, jest pociągiem do określonych cech drugiego człowieka. Jeśli spotykamy kogoś, kto łączy w sobie kilka z tych cech, włącza nam się magnes, który nas ciągnie do tej osoby. Jaki element jednak decyduje o tym, czy zrodzi się między Wami miłość, czy nie? Poniżej przedstawiamy pięć różnych teorii na ten temat.

Miłość – pięć różnych dróg

1. Podobieństwa się przyciągają

Wiele osób wierzy, że jest na odwrót i że to osoby o odmiennych cechach są dla nas atrakcyjne. Badania wskazują jednak, że nie jest to prawda. Podobne do siebie osoby czują wzajemny pociąg ponieważ miłość romantyczna opiera się na mechanizmach identyfikacji. Aby się w kimś zakochać, musisz czuć, że druga osoba w pewnym sensie potwierdza atrakcyjność Twoich cech.

Miłość - para na trawie

Bywa jednak, że jedna strona ma jakąś wyraźną cechę, która nie jest tak bardzo widoczna u drugiego człowieka. Zakochujemy się też czasem w kimś, kto na pozór nie jest podobny do nas, ale czujemy silne połączenie na poziomie tych samych wartości lub na jakiejkolwiek innej płaszczyźnie. Naukowcy zgodnie jednak twierdzą, że jest większa tendencja, że zakochamy się w kimś podobnym do nas.

2. Ktoś przypomina Ci mamę lub tatę

To popularne przekonanie zostało potwierdzone przez badania naukowe. Bardzo łatwo jest się zakochać w kimś, kto przypomina Ci tatę lub mamę. Na początku może to nie być tak oczywiste, ale jeśli się nad tym mocno zastanowisz, znajdujesz te podobieństwa.

Wspomniane podobieństwo może mieć wymiar fizyczny lub charakterologiczny. Wystarczy czasem podobny uśmiech albo sposób mówienia. Ktoś może przejawiać opiekuńcze cechy w kontaktach z Tobą albo być tak samo wymagający, jak któreś z Twoich rodziców. Nie zawsze są to cechy pożądane u partnera, ale sprawiają one, że czujemy się swojsko. Znamy ten grunt, więc na niego chętnie wchodzimy i się zakochujemy.

3. Świetne rozmowy

Komunikacja to kluczowy element w relacji. Jeżeli czujesz się przy kimś dobrze i możesz swobodnie o wszystkim rozmawiać, istnieje większe prawdopodobieństwo, że między wami zaiskrzy. Każdy z nas chce mieć u swojego boku partnera, który nas wysłucha bez osądzania i okaże zrozumienie.

Badania potwierdzają, że dzielenie się osobistymi przemyśleniami i uczuciami z drugą osobą pomaga zbudować więź emocjonalną. Jeśli rozmowy te płyną naturalnie, będziesz jeszcze chętniej spędzał z tą osobą czas i może zrodzić się między wami uczucie.

4. Miłość do ekstrawertyka

Według badań, zakochujemy się częściej w ekstrawertykach niż introwertykach. Przy osobach bardziej otwartych czujemy się zrelaksowani i łatwiej jest nam nawiązać z nimi kontakt oraz znaleźć podobieństwa. Wracamy tu zatem do pierwszego punktu, czyli przyciągających się podobieństw.

Para trzymająca się za ręce

Kiedy rozmawiamy z kimś, kto chętnie dzieli się tym, co myśli i czuje, rodzi się zaufanie, ciepło i bliskość. Introwertykom trudniej jest otworzyć się na taką komunikację. Oczywiście oni również się zakochują, ale dochodzą do tego uczucia dłuższą drogą.

5. Dzielenie trudnych i ekstremalnych doświadczeń

Jeśli dwie osoby dzielą jakieś doświadczenie, szczególnie jeśli jest ono trudne, rodzi się między nimi więź. Jeszcze lepiej, jeśli podczas danego doświadczenia obydwie osoby odkrywają w sobie nawzajem podobieństwa. Wspólne pokonywanie problemów wzmacnia więzi między ludźmi. A według naukowców wspólne pokonywanie wyzwań zwiększa pociąg seksualny do partnera.

W trudnych chwilach jesteśmy bardziej otwarci na drugiego człowieka ponieważ podświadomie liczymy na wsparcie. Dwie osoby, które doświadczyły czegoś trudnego, na przykład straciły bliską osobę, traktują się nawzajem ze szczególną troską. To z kolei rodzi między nimi wyjątkową więź, a czasem również romantyczne uczucie.

Miłość sama w sobie jest jednym z najmniej logicznych zjawisk w naszym życiu. Nie da się jej w żaden sposób zaszufladkować naukowo, ale warto mieć świadomość opisanych powyżej procesów, jakie zachodzą w umysłach zakochanych osób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Montes, M., & María, J. (2007). Comprensión del enamoramiento. Cauriensia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.