Miłość do siebie to podstawa dobrego samopoczucia, tym samym jej brak powoduje odczuwanie dyskomfortu.
Brak miłości własnej jest źródłem niezliczonych konfliktów i podejmowania złych decyzji, To próżnia, która prowadzi do wykonania szeregu niewłaściwych działań, takich jak nieustające próby udowodnienia czegoś sobie lub innym, ciągłe poszukiwanie aprobaty lub obrócenie pięknego uczucia w pole bitwy.
Miłość do siebie opiera się na trzech filarach: szacunku, trosce i wiedzy. Szacunek oznacza akceptację i docenianie siebie lub innych. Jeśli coś szanujesz, oznacza to, że nie musisz zadawać pytań, krytykować czy próbować to zmienić. Po prostu akceptujesz, że tak właśnie jest i czujesz się z tym dobrze. Innymi słowy – uznajesz to.
Opieka oznacza, że odnosisz się do danej osoby lub rzeczy, którą kochasz w sposób sprzyjający jej rozwojowi i bezpieczeństwu.
Zarówno szacunek, jak i troska są ściśle związane z wiedzą: nie można szanować czegoś, czego się nie zna, czy też dbać o to i pomagać się temu rozwijać, jeśli nie jest się świadomym, w którym kierunku to coś zmierza.
„Pokochanie siebie to początek romansu na całe życie”
-Oscar Wilde-
Miłość do siebie zapewnia Ci także szacunek, opiekę i wiedzę o sobie. W przeciwnym razie tkwisz w niepewności, nie wiedząc, kim jesteś, ani dokąd zmierzasz.
Wątpisz także we własne myśli, uczucia i działania: z uporem analizujesz popełnione błędy i czujesz, że musisz się zmienić, aby żyć dobrze. Krótko mówiąc, to tak, jakby żyć w wewnętrznej burzy, która nigdy się nie kończy.
Jeśli czujesz właśnie taki niepokój i chaos, nadszedł czas, aby wyhodować miłość do siebie. Poniżej przedstawiamy trzy kluczowe czynności, które umożliwią Ci osiągnięcie tego celu.
Miłość do siebie – 3 nawyki, które pomogą Ci ją osiągnąć
1. Naucz się okazywać sobie uprzejmość
Prawdopodobnie w pewnym momencie w Twoim umyśle pojawiło się przekonanie, że „coś jest nie tak” z Tobą. Może nauczono Cię, że należy być świadomym popełnionych błędów lub zbytnio je podkreślano.
Z tego powodu mogła pojawić się się u Ciebie skłonność do patrzenia na siebie z takiej właśnie perspektywy; tendencja do wskazywania błędów i niedoceniania wysiłków i osiągnięć.
W takim przypadku musisz poznać pewien sekret: ewidentny dowód na brak miłości własnej to właśnie potrzeba nie tylko krytykowania samego siebie, ale także kwestionowania i wytykania błędów innych osób. Ktoś, kto Ci coś wytknął nie czuł się wówczas najlepiej sam ze sobą.
Spróbuj pokonać tę barierę. Złam schemat myślenia, który prowadzi Cię do ciągłego poniżania samego siebie. Oto Twoje zadanie: dla każdej pomyłki lub porażki, która Cię spotka musisz znaleźć dwie wartości lub korzyści. Spróbuj spojrzeć na siebie w bardziej uprzejmy sposób, a miłość do siebie przyjdzie w sposób naturalny.
2. Staraj się być lepszym człowiekiem
Wszyscy zasługujemy na szacunek i bycie docenianym z samego faktu przynależności do rasy ludzkiej. Nigdy o tym nie zapominaj. Pamiętaj także, że najzdrowszym sposobem na nadanie wartości temu, co robisz, jest świadome podejmowanie wysiłku.
Miłość do siebie rodzi się z podejmowania wysiłku. Możesz tego nie dostrzegać, ale wysiłek daje poczucie godności, które tłumaczy szacunek dla tego, kim jesteś i co robisz. Kiedy przejdziesz prostą drogą, dzieje się coś przeciwnego: obniżasz wartość tego, co udało Ci się zdobyć i tego, kim jesteś.
Wysiłek nie oznacza podążania wbrew własnym pragnieniom czy dręczenia siebie, aby osiągnąć cele. Oznacza raczej wysiłek, jaki wkładasz w to, co robisz z własnej woli, aby wszystko było dobrze zrobione i wykonane w całości.
Może być w pewnym momencie związany z Twoją wolą, ale równocześnie nagradza Cię wzrastającym poczuciem wartości i rozwija miłość do siebie.
3. Zrozum tych, którzy Cię nie doceniają
Nigdy nie zaczniesz odczuwać szczęścia lub zadowolenia z siebie, jeśli nie zmniejszysz stopnia, w jakim polegasz na opinii innych. Pamiętaj, że choć może się zdarzyć, że ktoś celowo Cię krytykuje, w większości przypadków ludzie nie mają zamiaru skrzywdzić Cię swoimi opiniami.
Czy naprawdę uważasz, że inni spędzają długie godziny, zastanawiając się nad Tobą, zanim wyrażą opinię o Tobie? Na pewno tak nie jest. Wielu z nich działa spontanicznie i mówi różne rzeczy bez zastanowienia. Aby można było wziąć pod uwagę krytykę, powinna ona być bardzo szczegółowa i dogłębna.
Może nie spełniasz potrzeb lub oczekiwań danej osoby i dlatego kwestionuje ona Twoją wartość. Ponadto problem leży bardziej po stronie tej osoby niż Twojej. Twoje życie nie polega na dostosowaniu się do oczekiwań innych, ale na znalezieniu własnej drogi.
Ta droga i proces jej kształtowania są wyjątkowe i często nie pokrywają się z oczekiwaniami innych osób. Warto pamiętać, że jest to normalne zjawisko i że przytrafia się ono każdemu człowiekowi.
Miłość do siebie ułatwia zdobycie akceptacji i uznania w oczach innych. Ktoś, kto kocha siebie skłania ludzi ze swojego otoczenia do okazania mu naturalnego szacunku. Kochać siebie to zadanie, którego musisz się podjąć i które daje większą satysfakcję niż jakiekolwiek inne wyzwanie, jakie podejmiesz w swoim życiu.