Miłość - 3 czynniki, które powoli ją zabijają

Miłość - 3 czynniki, które powoli ją zabijają
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 05 września, 2018

Miłość pomiędzy kobietą a mężczyzną nadal stanowi dla nas zagadkę. Pomimo tego, że filozofowie analizują ją od wieków, a naukowcy badają pod wieloma aspektami. Jednak dziś rozumiemy nieco więcej dlaczego między dwojgiem ludzi pojawia się miłość. Możemy też zidentyfikować czynniki, które tą miłość zabijają. 

Relacje są o wiele mniej stabilne, niż były w przeszłości. Ma to swoje zalety, jak i wady. Wolność do rozpoczęcia oraz zakończenia relacji romantycznej jest zwycięstwem nad hipokryzją czy fatalizmem, które rządziły wcześniej. Jednocześnie umiejętność radzenia sobie z konfliktami niemal całkowicie zaniknęła. W rezultacie coraz więcej ludzi jest samotnych.

W idealnym świecie relacje budowane są po to, by trwać. Pary radzą sobie z kaprysami pierwszych dni. Dojrzewają razem oraz tworzą solidną więź. To dlatego jest tak ważne, by przyjrzeć się czynnikom, które zabijają miłość. Jeśli zrozumiesz znaki, możesz podjąć odpowiednie kroki, zanim relacja się definitywnie zakończy.

“Kiedy ktoś, kogo kochasz odchodzi, starasz się zatrzymać go swoimi rękami i masz nadzieję, że uda Ci się również uchwycić jego serce. Jednak nie działa to w ten sposób. Serce posiada nogi, których nie jesteś w stanie zobaczyć.”

Federico Moccia

Co zabija miłość? Słaba komunikacja

Dobra komunikacja z partnerem nie oznacza, że z łatwością znajdujecie nowy temat to rozmów lub miewacie nadzwyczajne konwersacje. Prawda jest taka, że to coś znacznie prostszego.

Chodzi o wyrażanie się z szacunkiem, mówienie o tym co myślisz oraz jak się czujesz w danym momencie. Z drugiej strony, zła komunikacja to coś trochę bardziej skomplikowanego. Kłamanie, ukrywanie czegoś czy manipulacja zawsze będą trudne. Wymagają większej energii fizycznej oraz wysiłku emocjonalnego i intelektualnego.

Dwie osoby nie rozmawiają

Jednym z czynników, który może zabić miłość jest przybieranie złych wzorców komunikacyjnych. To znaczy kiedy chcesz na przykład powiedzieć jedną rzecz, lecz mówisz inną. Lub kiedy przekazujesz coś werbalnie, jednak Twój język ciała i ton wyrażają coś całkiem przeciwnego. Ponadto wszelkie wzorce, które mają na celu manipulować, a nie przekazywać informacje.

Rozmowa jest bardzo istotna w relacji. Rany jaki pozostają po czymś niedopowiedzianym mogą nigdy się nie zagoić. Nie pozwól, aby słaba komunikacja była czynnikiem, który zniszczy waszą miłość. Pracuj nad dobrą komunikacją, najpierw ze sobą, a później ze swoim partnerem. Zrozum co czujesz, czego chcesz oraz jak to wyrazić.

Monotonia

Temat monotonii jest często opacznie rozumiany. Życie, niezależnie od tego czy przeżywane w samotności, czy z partnerem, składa się z monotonnych chwil. Zawsze istnieje jakaś rutyna i nie zawsze jest ona interesująca. Nikt, a przynajmniej prawie nikt, nie wiedzie życia, które przypomina stałą imprezę albo niesamowitą przygodę. Nuda istnieje. Każdy z nas doświadczy jej w którymś momencie, nieważne jak interesujące byłoby jego życie.

Poza tym musimy zaznaczyć, że czasami lądujemy w martwym punkcie. Prowadzi to do opresyjnej monotonii, która wydaje się być więzieniem. Niemal niepostrzeżenie życie staje się niekończącym się powtarzaniem tych samych rzeczy. Nie ma miejsca na nowość czy zmianę.

Tego typu monotonia jest w stanie zabić miłość romantyczną. W takim przypadku rutyna znieczula, otępia oraz rozrzedza emocje. Sprawia to, że relacja może dobiec końca, lub że któraś z osób zwiąże się z kimś innym.

Kłótnia w związku

Przezwyciężanie etapu miesiąca miodowego (idealizacji)

Nie jest to czynnik, który samoczynnie zabija miłość romantyczną. Mówimy raczej o momencie, kiedy relacja traci “elastyczność”. To czas krytyczny, kiedy obie strony musza ze sobą negocjować oraz przystosować się. W ten sposób koegzystencja jest pozytywna i nie staje się czymś, co zagraża realcji.

Etap miesiąca miodowego lub okres zakochiwania się wiąże się z idealizacją partnera. Tracimy zmysły, jednocześnie poddając się intensywnym emocjom. Nie potrafimy zobaczyć rzeczywistości w jej pełnym świetle. W zamian, widzimy wszystko poprzez kalejdoskop. Mamy na myśli idealizację; obraz miłości, który wydaje się być prawdziwy, jednak nie jest.

Po mniej lub bardziej krótkim czasie, to wypaczenie zwykle zanika. Jeśli wszystko jest dobrze, to wtedy uczucie oraz wzajemne porozumienie są niczym klej, który spaja związek oraz czyni go silniejszym. Z drugiej strony, to właśnie wtedy często dochodzi do rozstania. A to dlatego, że rozczarowanie związane z ujrzeniem prawdziwego wizerunku partnera może być czasem przytłaczające. Z osoby idealnej zamienia się w kogoś z mnóstwem wad. To moment, w którym relacja może albo stać się silniejsza albo się rozpaść.

To nie jedyne czynniki, które mogą zabić romantyczną miłość. Niemniej jednak te, o których wspomnieliśmy, są najbardziej powszechne. Warto rozważyć je na spokojnie oraz zareagować na czas, aby poprawić jakość relacji oraz uczynić ją bardziej stabilną.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.