Metoda loci: cudowna metoda zapamiętywania

Metoda loci: cudowna metoda zapamiętywania

Ostatnia aktualizacja: 23 stycznia, 2019

Metoda loci jest starożytnym narzędziem mnemonicznym, które pozwala wytrenować umysł w sztuce przechowywania wspomnień. Opiera się ono na przypisaniu ogólnych danych do konkretnych miejsc, tras fizycznych lub określonych ścieżek, na których umieszczamy dane wejściowe, aby później móc je łatwo sobie przypomnieć.

Na początku ta strategia może wydawać się nieco podstawowa i mało praktyczna. Jednak czasami najprostsze rzeczy są najbardziej skuteczne. W niektórych przypadkach wykorzystana jest nawet plastyczność mózgu. Niedawno Centrum Medyczne na Uniwersytecie Radboud w Holandii wykazało za pomocą testów elektromagnetycznych, że metoda loci faktycznie działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Metoda loci polega na wyobrażeniu sobie trasy, wzdłuż której znajdują się różne obiekty, scenerie i kąty, w których można umieścić pojęcia i dane mające być później odzyskane z naszej pamięci.

Naukowcy ze wspomnianego Centrum Medycznego zbadali przypadek Borysa Nikołaja Konrada. Ten młody neurobiolog, który jest mistrzem świata w zapamiętywaniu, stosuje metodę loci przez całe swoje życie. Obecnie pracuje w Towarzystwie Wspierania Nauki im. Maxa Plancka w Monachium i zazwyczaj organizuje konferencje pokazujące, w jaki sposób wejście w świat strategii psychicznych i pamięciowych, takich jak ta, którą oferuje metoda loci, może zmienić nasz mózg.

Metoda loci jest łatwa, skuteczna i, co najważniejsze, sprawia, że ​​jesteśmy bardziej skuteczni w zapamiętywaniu pewnych danych. Poza tym nasz mózg staje się bardziej odporny.

Mózg - metoda loci

Metoda loci i pamięć przestrzenna

Jak wspomniano powyżej, metoda loci jest bardzo starą techniką. Rozwój tej strategii przypisuje się poecie lirycznemu Symonidesowi z Keos, który niemal nieświadomie użył strategii mnemonicznej, która później zaczęła być przedstawiana w książkach takich jak Retoryka dla Herenniusza i O mówcy Cycerona.

Mówi się, że Symonides z Keos został poproszony o deklamację poezji w Tesalii. W pewnej chwili podczas tego spotkania został wezwany przez służącego, który przekazał mu prywatną wiadomość. Poeta wyszedł do publiczności, aby przeczytać notatkę, gdy nagle nastąpił gwałtowny huk. Pałac, w którym przebywali, się zawalił.

Było wiele ofiar i wydarzenie to przeszło do historii jako ogromna katastrofa. Siła tego uderzenia uniemożliwiła rozpoznanie ofiar, ale Symonides z Keos zwrócił się do lekarzy z prośbą, by jeszcze nie przenosili ciał. Poeta był w stanie zidentyfikować każdego z gości, pamiętając, gdzie siedzieli podczas recytacji.

Jego skuteczna strategia otrzymała później nazwę metoda loci, ponieważ loci oznacza „miejsce” w języku łacińskim.

Sztuka lokalizowania wspomnień w określonych przestrzeniach

Wielu z nas praktykuje tę technikę przez wiele lat, nie zdając sobie sprawy z jej wielkiego potencjału. Kiedy robimy listę zakupów, na przykład, świetnym sposobem na zapamiętanie wszystkiego, czego potrzebujemy, jest mentalne zwiedzanie supermarketu, alejka po alejce, półka po półce.

Podobnie każdy uczeń może zapamiętać określone dane na klasówkę, przywołując miejsce, w którym przebywał, podczas studiowania tych informacji.

Te przykłady zachęcają do odkrycia użytecznych zasobów, które metoda loci ma do zaoferowania. Bardziej przydatne jest połączenie jednej informacji z drugą niż zmuszanie mózgu do zapamiętania oderwanej od kontekstu informacji. Powinniśmy pamiętać, że jesteśmy istotami emocjonalnymi, a nasz mózg lubi tworzyć analogie, aby tworzyć sensowne wspomnienia.

W rzeczywistości pamięć przestrzenna aktywuje hipokamp, ​​fascynującą strukturę związaną z tworzeniem i odzyskiwaniem pamięci. W tym samym czasie łączy nasze emocjonalne wszechświaty.

Nie wahaj się stworzyć swojego własnego pałacu wspomnień, w którym będziesz przechowywać informacje, aby później móc z łatwością odzyskać każdy przedmiot.

Drzwi do pałacu pamięci

Jakie zastosowanie w codziennym życiu ma metoda loci?

Metoda loci często pojawia się jako nieodzowne narzędzie największych postaci w literaturze. Nie nazywają tego oryginalną nazwą. Ale stosują to narzędzie mnemoniczne w najbardziej efektywny sposób. Na przykład Sherlock Holmes i Hannibal Lecter stosują tę metodę bardzo często.

Czy jednak metoda loci może znaleźć zastosowanie dla naszych przyziemnych codziennych obowiązków? Oczywiście, że tak. Stanowi sposób na połączenie naszej pamięci przestrzennej z naszą pamięcią roboczą lub pamięcią długoterminową:

Jak zastosować metodę loci

  • Stwórz swój pałac pamięci. To musi być znajomy scenariusz: Twój dom, dom przyjaciela, lokalna biblioteka, ulica z Twojego miasta lub park.
  • Zaprojektuj swój plan podróży (lub trasę). Na przykład wychodzę z pokoju, przechodzę przez korytarz, patrzę przez okno, idę do łazienki, potem idę do salonu i widzę kanapę, stół, półki… Wizualizuj każdy najmniejszy szczegół w swoim umyśle.
  • Teraz połącz elementy, aby zapamiętać każdy z tych szczegółów. Nie ma znaczenia, że może wydawać się to głupie czy absurdalne. Właściwie im bardziej absurdalne skojarzenie, tym lepiej je zapamiętasz. Na przykład, jeśli studiujesz prawo, możesz powiązać każde prawo z konkretnymi obiektami.
  • Po połączeniu danych z obiektami, szczegółami lub kątami pomieszczeń, należy kilkakrotnie przejść przez trasę. Gdy wszystko stanie się znajome, a każda informacja będzie znajdować się w wyznaczonym miejscu, informacje zakorzenią się w Twojej pamięci.
Twarz we wszechświecie - metoda loci

Metoda loci nie wymaga wiele wysiłku – to tylko wizualizacja, chęć, wyobraźnia i umiejętność tworzenia skojarzeń. Dzięki temu ćwiczeniu Twój mózg będzie wykonywać wspaniałe procesy neuronowe, aby rozwijać Twoją pamięć i budować ścieżki wypełnione informacjami. Sprawi, że odnajdywanie informacji w pamięci będzie szybkie i skuteczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fassbender, E., & Heiden, W. (2006). The virtual memory palace. Journal of Computational Information.
  • Kenderdine, S., & McKenzie, H. (2013). A war torn memory palace: Animating narratives of remembrance. In Proceedings of the DigitalHeritage 2013 – Federating the 19th Int’l VSMM, 10th Eurographics GCH, and 2nd UNESCO Memory of the World Conferences, Plus Special Sessions fromCAA, Arqueologica 2.0 et al. https://doi.org/10.1109/DigitalHeritage.2013.6743755

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.