Chciałbyś być bardziej zorganizowany, ale po prostu nie możesz sobie z tym poradzić? Jeśli tak, ten artykuł może Ci się przydać, ponieważ pokazuje zalety stosowania metody Danshari. Jest to sposób na traktowanie sprzątania nie jako obowiązku, ale jako nawyku, który możesz kultywować i który może przyczynić się do Twojego szczęścia.
Zaproponowana przez japońską pisarkę Hideko Yamashita metoda Danshari opowiada się za minimalistycznym stylem życia. Oznacza osiągnięcie szczęścia poprzez zmianę relacji z przedmiotami. Mówi o pozbyciu się z szaf, szuflad, a nawet życia wszystkiego, co nie jest niezbędne. Innymi słowy, ta praktyka oznacza ponowne połączenie z prostotą i harmonią, zarówno w przestrzeni fizycznej, jak i głowie.
Według autora dan oznacza „energię życiową”, którą tracisz, gdy wypełniasz swoją osobistą przestrzeń niepotrzebnymi przedmiotami. Sha odnosi się do eliminowania tego, czego już nie używasz lub tych rzeczy, które nie są już dla Ciebie przydatne. Wreszcie, ri dotyczy Twojej potrzeby odkrycia i ograniczenia chęci kupowania wszystkiego, czego chcesz.
Metoda ta działa jako przeciwciało przeciwko pokusie wypełnienia swojej osobistej przestrzeni przedmiotami, których ani nie potrzebujesz, ani naprawdę nie pragniesz.
Metoda Danshari – pięć zasad
Aby wdrożyć tę praktykę, musisz pamiętać o pięciu zasadach. Na początku mogą wydawać się skomplikowane, ale gdy włączysz je jako nawyk do swojego codziennego życia, łatwiej będzie je stosować.
1. Zasada zajmowania
Pierwsza zasada odnosi się do tego, jak ważne jest pozostawienie pewnych miejsc wolnych od przedmiotów, aby można było swobodnie się poruszać.
Powinieneś starać się nie zapełniać całkowicie przestrzeni w swoim domu. Ideałem byłoby zajmowanie jej tylko w 80 procentach. Pomaga to uniknąć stresu i obciążenia wizualnego, a także ułatwia cyrkulację powietrza.
2. Zasada zastępowania
Druga zasada sugeruje, że powinieneś przynosić do domu przedmioty tylko w celu zastąpienia innych, które utraciły już swoją funkcjonalność. Jest to zasada, która zmusza do zastanowienia się nad użytecznością wszystkich swoich rzeczy, a także nad kryteriami, którymi często się posługujesz, aby uzasadnić niepotrzebne nabywanie nowych przedmiotów.
3. Zasada jednego dotknięcia
Trzecia zasada dotyczy sposobu przechowywania przedmiotów w domu. Zgodnie z tą metodą ważne jest, abyś był w stanie zlokalizować swoje narzędzia w łatwy i przystępny sposób. Na przykład powinieneś unikać pudełek, gumek i wszelkich innych mechanizmów utrudniających dostęp do nich. Chodzi o to, że powinieneś mieć dostęp do wszystkiego w swoim domu w zaledwie dwóch ruchach.
4. Zasada autonomii, wolności i łatwości użytkowania
Czwarta zasada mówi, że najwłaściwszym sposobem zorganizowania przestrzeni jest pion. Taka organizacja zapewni poczucie porządku, harmonii i czystości w Twoim domu.
5. Reguła automatyczności
Ostatnia piąta zasada zakłada ustanowienie automatycznego mechanizmu porządku, włączając tę praktykę jako nawyk. Oznacza to samoregulację i uczenie się.
Na przykład autorka książki sugeruje, aby nie odkładać żadnego przedmiotu: zrób to tylko w wyznaczonym dla niego miejscu. W ten sposób, jak pokazuje metoda Danshari, porządek pojawi się harmonijnie w każdej innej przestrzeni Twojego domu.
Jak zastosować metodę Danshari?
Można powiedzieć, że metoda Danshari to sposób zachowania porządku bez konieczności sprzątania. Pomaga uporządkować przestrzeń w sposób, który nie jest żmudny. Najciekawsze jest to, że dotyczy to nie tylko Twojej fizycznej przestrzeni, ale może obejmować Twoje e-maile, pliki komputerowe, a nawet relacje międzyludzkie.
Często gromadzisz przedmioty, których nie używasz. Może to wynikać z faktu, że otrzymałeś je w prezencie lub odczuwasz do nich nostalgię, bo masz je od dawna. Może po prostu nie masz ochoty podejmować się wysiłku sprzątania, porządkowania i wyrzucania pewnych rzeczy. Metoda Danshari sugeruje, że jeśli przedmiot nie jest już dla Ciebie przydatny lub nie chcesz go już mieć w swoim domu, powinieneś go wziąć do ręki, podziękować za czas z nim spędzony i pozbyć się go.
W efekcie jest to wskazówka, aby przestać obwiniać się za pozbywanie się rzeczy, których nie używasz lub nie potrzebujesz. Oznacza to prostsze życie, z większą przestrzenią na to, co przyniesie Ci przyszłość. Chodzi o możliwość przekształcenia domu w odbicie Twojego wnętrza i uczynienia swojej przestrzeni i życia bardziej przyjaznym miejscem.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Löfgren, O. (2017) Mess: on domestic overflows, Consumption Markets & Culture, 20:1, 1-6, DOI: 10.1080/10253866.2016.1158767
- Yamashita, H. (2016) Dan-sha-ri: ordena tu vida Quédate solo con lo necesario… ¡y encuentra la felicidad!. Planeta