Metafora ekranu komputera tłumaczy, jak bardzo negatywne myśli mogą wpływać na Twoje zachowanie i utrudniać Ci wykonywanie codziennych zadań. Przez negatywne myślenie możesz nawet stracić z oczu obrane przez siebie cele.
Ta metafora opiera się na prostej historii, aby opisać sposób, w jaki sposób myśli mogą wpływać na nasze reakcje i działania w codziennych sytuacjach. Negatywne myśli mogą wpływać na naszą zdolność do osiągania celów. Metafora ekranu komputera doskonale przedstawia tę sytuację.
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej i spojrzeć na problem z dwóch perspektyw.
W metaforze ekranu komputera wiadomości reprezentują automatyczne, negatywne myśli. Są to przekonania, które często zanieczyszczają nasze procesy myślowe, warunkują je i prowadzą do powstania problemów.
Badania wykazały, że negatywne myśli w ogólnym rozrachunku prowadzą do niepowodzeń. Ale najgorsze jest to, że kiedy tak się dzieje, nie potrafimy dostrzec, że to my sami ściągnęliśmy na siebie nieszczęście.
Jak brzmi metafora ekranu komputera
Wyobraź sobie, dwie osoby, które pracują obok siebie. Nagle na ekranie komputera każdej z osób zaczynają pojawiać się komunikaty. Komunikaty brzmią: „Nie będziesz w stanie rozwiązać problemu” i „Jesteś bezużyteczny”.
Pierwsza osoba próbuje usunąć wiadomości, ale one po prostu pojawiają się bez końca. Tak więc ta osoba stara się skupić na swojej pracy i nie pozwolić, aby komentarze wywarły na niej jakikolwiek wpływ.
Po otrzymaniu tych samych wiadomości druga osoba próbuje wszystkiego, co przyjdzie jej do głowy, aby je usunąć. Komentarze rozpraszają ją i wpływają na jej samoocenę. Osoba B czuje, że nie jest w stanie kontynuować pracy, dopóki negatywne komunikaty nie znikną z ekranu jej komputera.
W końcu osoba B ani nie pozbywa się wiadomości, ani nie kończy swojej pracy. Wiadomości blokowały tę osobę i uniemożliwiały jej wykonywanie pracy. Osoba ta stawała się tylko coraz bardziej sfrustrowana, a negatywne komunikaty wciąż nadchodziły, jeden po drugim.
Druga osoba wpada w furię, gdy widzi, jak osoba A pracuje, a nawet cieszy się swoimi zadaniami. Osoba B zakłada, że osoba A nie otrzymuje tych samych wiadomości.
Czego uczy nas metafora ekranu komputera
Metafora ekranu komputera pozwala nam wyciągnąć kilka istotnych wniosków:
1. Zawsze jest więcej niż jedno rozwiązanie
Jak widać, te dwie osoby poradziły sobie z tą samą sytuacją na różne sposoby. To doskonały przykład tego, jak ważna jest pewność siebie.
Kiedy masz wątpliwości lub otrzymujesz negatywne komentarze, musisz zachować skupienie. W większości przypadków nic nie jest w 100% pozytywne lub negatywne. Zwykle istnieje równowaga, ale Twój umysł ma tendencję do przyjmowania komentarzy jako pozytywne lub negatywne.
2. Negatywne myśli
Negatywne myśli zawsze pojawiają się w umyśle nieoczekiwanie. Wynikają z Twoich osobistych doświadczeń i mogą odciągnąć Cię od obranych przez Ciebie celów.
Budzą wątpliwości i tworzą wewnętrzne konflikty. Ale są też naturalne i następują automatycznie. My szczerze radzimy, aby nauczyć się ich nie karmić.
„Silne pozytywne nastawienie psychiczne stworzy więcej cudów niż jakikolwiek cudowny lek”.
-Patricia Neal-
Z którą osobą z metafory się identyfikujesz?
Pierwsza osoba była w stanie pokonać przeszkody i dokończyć pracę. Oznacza to, że wygrała bitwę przeciwko wszystkim negatywnym myślom, które próbowały przejąć kontrolę i zepsuć jej dzień.
Dlatego tak ważna w codziennym życiu człowieka jest wiedza, jak kontrolować negatywne myśli. Głównym problemem staje się fakt, że nie można przewidzieć, kiedy negatywne myśli pojawią się w Twoim umyśle.
W tym samym czasie osoba B uległa presji wytworzonej przez powódź negatywnych komunikatów pojawiających się na ekranie. Pozwoliła, aby wiadomości wpływały na jej naturalny rytm pracy. W rezultacie nie była w stanie skoncentrować się na swoim zadaniu.
Metafora ekranu komputera trafnie oddaje, jak ważna jest znajomość dobrych strategii radzenia sobie z negatywnymi myślami.