Menorrhagia to problem zdrowotny powiązany ściśle z czymś, czego połowa ludzkiej populacji doświadcza przez większą część swojego życia. Dla niektórych kobiet nie stanowi to żadnego problemu, podczas gdy inne cierpią naprawdę spore katusze z tego powodu. Oczywiście mówimy tutaj o menstruacji, comiesięcznym „przyjacielu”, który odwiedza każdą kobietę.
Możliwe jest sklasyfikowanie miesiączki w zależności od tego, jak ciężki ma przebieg lub jak nieregularna jest. W związku z tym w naszym dzisiejszym artykule przyjrzymy się przyczynom i leczeniu zaburzenia z nią związanego. Jest nim menorrhaghia, czyli silnego krwawienia miesiączkowego.
Porozmawiamy również o jego najczęstszych przyczynach, sposobach leczenia i, co najważniejsze o tym, kiedy będziesz potrzebować wizyty u lekarza.
Czym w ogóle jest menorrhagia?
Wiele kobiet cierpi na nieprzyjemne i nieoczekiwane dolegliwości związane z miesiączką. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się przyczynom i leczeniu choroby noszącej nazwę „menorrhagia”.
Termin menorrhagia odnosi się do obfitości miesiączki lub krwawienia miesiączkowego. Ludzie często używają go jako synonimu krwotoku miesiączkowego, czyli nadmiernego krwawienia, które trwa dłużej niż normalnie lub produkuje prawie 100 ml w jednym cyklu (około sześciu tamponów dziennie).
Jednak nie zawsze łatwo jest określić, co dokładnie można sklasyfikować jako „nadmierne” krwawienie miesiączkowe. Każda kobieta zna najlepiej swój własny okres. Dopóki nie pojawia się w jego trakcie coś nieoczekiwanego, nie powoduje nadmiernego bólu lub innych dolegliwości, nie można go zaklasyfikować jako nieprawidłowej miesiączki.
Menorrhagia zwykle odnosi się do nadmiernego krwawienia menstruacyjnego. Gdyby cykle były również częste, czyli występowały częściej, niż raz na miesiąc, to mówilibyśmy o zaburzeniu noszącym nazwę „polymenorrhea”, co jest złożeniem dwóch poprzednich terminów.
Obie te sytuacje powodują zmęczenie i znużenie. Jest to często wywołane niedokrwistością spowodowaną wydalaniem żelaza wskutek nadmiernej utraty krwi.
Ważne jest również, aby nie mylić menorrhagii z krwotokiem macicznym, czyli zmianami w krwawieniu miesiączkowym, które nie są spowodowane miesiączką. Występuje ono często po pierwszej miesiączce lub w okresie „dostosowawczym” cyklu miesiączkowego.
Menorrhagia – przyczyny i leczenie tej choroby
Menorrhagia może mieć naprawdę różne przyczyny, w zależności od tego, czy jest to pojedyncze zdarzenie, czy też objaw innych chorób. Niezależnie od przypadku bardzo ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty.
Tylko ginekolog może dokładnie zdiagnozować przyczyny. A mogą one być bardzo różne, od raka macicy począwszy na zaburzeniach równowagi hormonalnej skończywszy.
Najczęstsze przyczyny, dla których pojawia się menorrhagia sa następujące:
- Mięśniaki macicy. Są to łagodne guzy macicy, które wpływają na jej tkankę mięśniową.
- Polipy. Łagodne guzy, które wpływają na powierzchnię endometrium, zwiększając ją w ten sposób.
- Stan po kilku ciążach. Rozciąganie i kurczenie się mięśni macicy podczas ciąży i po jej zakończeniu może powodować większy przepływ krwi. Jest to spowodowane utratą siły w tkance mięśniowej, co w efekcie może uniemożliwić prawidłowe zatrzymanie krwawienia.
- Stany związane z nieprawidłową krzepliwością krwi. Trudność lub niemożność prawidłowej koagulacji krwi zwiększa krwawienie miesiączkowe.
- Zespół przekrwienia miednicy. Ten stan obejmuje rozszerzenie naczyń żylnych miednicy (tak zwane żylaki miednicy). Ten problem zdrowotny objawia się zawsze w okresie menopauzy.
- Rak macicy. Chociaż to zjawisko występuje rzadziej, eksperci mogą go wykryć między innymi dzięki właśnie menorrhagii, która jest jednym z jej podstawowych objawów.
Leczenie menorrhagii
Leczenie menorrhagii różni się dość mocno w zależności od konkretniej przyczyny. Na przykład nie leczyłabyś przecież raka w taki sam sposób, jak mięśniaków. Ponadto, jak już widzieliśmy, chociaż menorrhagia może być chorobą samą w sobie, innym razem objawia się jako symptom wskazujący na inny problem zdrowotny.
Leczenie kliniczne obejmuje terapie hormonalne, takie jak środki antykoncepcyjne oraz zabiegi chirurgiczne, takie jak usuwanie jajników.
Lekarze mogą również leczyć anemię, która często powoduje wzrost krwawienia. Na ogół leczenie obejmuje również środki przeciwbólowe, ponieważ nadmiernemu krwawieniu miesiączkowemu często towarzyszy także ból brzucha.
Jednak nie zawsze będzie to poważny problem. Także z tego między innymi powodu powinnaś udać się do ginekologa, zanim sobie pomyślisz, że możesz mieć jakąś poważną chorobę.
Inne aspekty, jakie należy wziąć pod uwagę
Tylko specjalista może poprawnie zdiagnozować ten stan. Jakikolwiek wzrost krwawienia miesiączkowego niekoniecznie należy uznać za menorrhagię. Bardzo ważne jest to, aby się nadmiernie nie martwić.
Nie przejmuj się, jeśli tylko jeden z Twoich cykli miesiączkowych jest nieprawidłowy. Pamiętaj, że na miesiączkę wpływa wiele czynników, od tego, co jesz, aż po Twój wiek.
Z drugiej strony nie należy lekceważyć sytuacji, gdy wzrost krwawienia miesiączkowego ma charakter stopniowy. Ponadto wtedy, gdy to zjawisko zdarza się często i nie ustępuje samoistnie. Chociaż przyjmowanie leków przeciwbólowych może złagodzić ból, nie sprawi, że menorrhagia zniknie.
Krótko mówiąc, powinnaś zachować ostrożność i w razie potrzeby udać się do lekarza. Tylko on będzie w stanie poprawnie zdiagnozować to, co się dzieje w Twoim organizmie i przepisać Ci najbardziej odpowiedni sposób leczenia.