Technologia stara się zbliżyć nas do ludzi, którzy są od nas daleko. Jednym z jej elementów są media społecznościowe. Jednak nie zawsze jest tak pozytywnie. W rzeczywistości w niektórych przypadkach te same sieci społecznościowe mogą mieć na Ciebie duży wpływ. W tym artykule dowiemy się, jakie problemy mogą wyniknąć z nadmiernego korzystania z udogodnienia, jakim są media społecznościowe.
Media społecznościowe a poczucie niższości
Wszyscy mamy tendencję do porównywania się z ludźmi wokół nas. Co więcej, zwykle mówimy tylko o tym, z czego jesteśmy dumni. Niemniej jednak może to oznaczać ogromne problemy. Ponieważ za każdym razem, gdy odwiedzasz Facebooka lub Twittera, widzisz, że około 70 procent Twoich postów dotyczy znajomych opowiadających o swoich ostatnich sukcesach. Możesz też spojrzeć na ich zdjęcia na Instagramie, gdzie świętują nową promocję. Możesz też zobaczyć na Foursquare miejsca, które odwiedzili ze swoim partnerem i przyjaciółmi.
To powoduje, że natychmiast zaczynasz porównywać swoje własne posiadłości, relacje, sukcesy lub poziom ekonomiczny z tym, co zakładasz. To uczucie, które niekoniecznie jest negatywne, jeśli masz świadomość, że wszyscy mamy swoje różne realia i sukcesy. W rzeczywistości może nawet działać jako zachęta do poprawy i wyznaczania sobie nowych celów.
Z drugiej strony, jeśli skoncentrujesz się na minimalizowaniu tego, co masz, myśląc, że nigdy nie będziesz miał tego samego co oni. Ostatecznie znajdziesz się w błędnym kole nieszczęścia, z którego trudno będzie ci uciec.
Uzależnienie od mediów społecznościowych
Możesz pomyśleć, że nie ma nic złego w ciągłym sprawdzaniu swojego Facebooka, aby zobaczyć nowe posty od znajomych lub odwiedzaniu Pinteresta, aby „przypiąć” tysiąc zdjęć w minutę. Jeśli jednak stale wykonujesz te czynności, możesz paść ofiarą uzależnienia od mediów społecznościowych. To tak samo niebezpieczne, jak każde inne uzależnienie.
Dlatego jeśli zdajesz sobie sprawę, że spędzasz więcej czasu w mediach społecznościowych niż na codziennych czynnościach, podejmij działania. Dobrym pomysłem będzie narzucenie sobie harmonogramu i przestanie przesadzać.
Samotność
Jak na ironię, media społecznościowe tworzą samotnych ludzi, gdy jednym z ich pierwotnych celów była forma łącznika między tymi, których dzielą duże odległości. Dzieje się tak, ponieważ istnieje tendencja do zaprzestania interakcji z osobami znajdującymi się w pobliżu, aby móc aktualizować swój status online i informować innych w wirtualnym świecie, co robisz.
Niestety, twoje relacje międzyludzkie mogą zostać naruszone do tego stopnia, że skończysz całkowicie wyobcowany od najbliższych. Możesz jednak uniknąć samotności, jaką stwarzają media społecznościowe. Wystarczy, że zamiast spędzać tyle czasu na dzieleniu się swoim statusem na Facebooku, spotykasz się osobiście z rodziną i przyjaciółmi i miło spędzasz czas.
Jak zapobiec wpływowi mediów społecznościowych?
Media społecznościowe służą do kontaktowania się z bliskimi, ułatwiają życie zawodowe i pozwalają się zrelaksować. Aby zapobiec negatywnemu wpływowi na ciebie, pamiętaj tylko o jego prawdziwym celu i nie przywiązuj do niego większego znaczenia, niż powinno.
Wreszcie, kiedy widzisz, że ktoś odnosi większy sukces niż ty, pomyśl o wszystkim, co musiał zrobić, aby się tam dostać. W rzeczywistości wykorzystaj ich sukces jako inspirację do wyznaczania własnych celów.