Życie ucieka: przeżyj je

Życie ucieka: przeżyj je
Lorena Vara González

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Lorena Vara González.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Wszyscy jesteśmy stworzeni z chwil i wspomnień. Jesteśmy tylko podróżnikami w czasie, ale zachowujemy się tak, jakbyśmy mieli żyć wiecznie. Jednak prawda jest taka, że życie ucieka i jest ulotne. Jest jak ślady stóp na piasku, które fale natychmiast usuwają. Pomimo tego, masz skłonność wierzyć, że jesteś nienaruszalną skałą.

Żyjesz skupiając się na tym, co Cię boli i żałując tego, czego nie masz. Jednocześnie zapominasz cieszyć się tym, co masz. Pozwalasz, by czas uciekał, nie wierząc nawet przez chwilę, że nic nie trwa wiecznie: czy jest to coś, co kochasz, czy coś, co Cię rani .

Chcesz mieć wszystko od razu. Nie dajesz sobie miejsca na oddech. Wszystko mija zbyt szybko, abyś mógł się czymkolwiek nacieszyć. Wygląda na to, że w dzisiejszym świecie fast foodów, ekspresowych randek i harmonogramów wypełnionych spotkaniami w pracy straciliśmy perspektywę wartości czasu. Bardziej martwisz się cierpieniem niż czerpaniem przyjemności z prostych rzeczy w życiu.

„Żyjesz tylko raz, ale jeśli zrobisz to dobrze, raz wystarczy”.

-Mae West-

Życie ucieka i jest ulotne – żyj chwilą

Nie wiesz, jak żyć chwilą. Wolisz poruszać się szybko, patrzeć w ziemię, zamiast cieszyć się miejscem, w którym się znajdujesz. Chcesz biegać zamiast chodzić i dać sobie moment na oddech. Wolisz pozwolić, by czas prześlizgiwał się przez Twoje palce, niż chwytać moment i przeżywać go bez strachu.

Broń swoich umiejętności przed upływem czasu

Chcesz wszystkiego natychmiast, ponieważ zawsze jest coś ważniejszego, coś poza cieszeniem się chwilą obecną. Zapominasz cieszyć się tym, co masz, ponieważ nigdy nie zatrzymujesz się wystarczająco długo, aby o tym pomyśleć. Żyjesz zamknięty w tunelu czasu, ciemnym tunelu, który uniemożliwia Ci zobaczenie tego, co Cię otacza i który prowadzi Cię ślepo w niepewną przyszłość.

„Wszystko, co warto robić, warto robić powoli”.

-Mae West-

Żyjesz swoim życiem tak, jakbyś miał żyć wiecznie. Nie lubisz tego, co masz wokół siebie. Co więcej, zachowujesz się tak, jakbyś miał mnóstwo czasu na cieszenie się dobrymi rzeczami, podczas gdy w rzeczywistości jest inaczej.

Utknąłeś we własnym cierpieniu

Kiedy coś Cię boli, możesz utknąć w tym uczuciu. Zanurzasz się w swoim zranieniu i podchodzisz do swoich niepowodzeń, jakby na świecie nie było nic poza nimi. Zaślepiasz się bólem i przestajesz widzieć, co jeszcze jest na świecie.

W dodatku nie szukasz rozwiązań. Twoje rozmowy stają się monotonne, ponieważ czas się zatrzymał, gdy pojawiło się cierpienie. Kiedy cierpisz, nie zauważasz, że życie jest ulotne, ponieważ wydaje się wieczne i pełne bólu.

Od dawna czuję się pusta w środku

W czarnej dziurze cierpienia, w której z radością przebywasz, nie patrzysz na światło, które pomaga Ci uciec od problemów. Wierzysz tylko w to, że dobre rzeczy zawsze Cię omijają. Zapominasz, że życie ucieka i przemija, a Twój ból jest tylko tymczasowy.

Życie jest ulotne, żyj nim bez strachu

Lepiej przypomnieć sobie, że życie jest ulotne, a najlepszą rzeczą jest przeżyć je w pełni bez strachu. Starannie wybierz sposób spędzenia tych cennych chwil. Ty decydujesz, czy uważasz, że szklanka wody jest do połowy pełna czy do połowy pusta. Oba stwierdzenia są poprawne, ale najbardziej optymistyczny sposób to taki, który sprawi, że będziesz cieszyć się życiem.

Rzeczy się dzieją i zmieniają. Możesz decydować, jak przeżywasz różne sytuacje, zarówno te dobre, jak i te złe. Możesz cieszyć się każdą chwilą obecną i uciec od cierpienia. Musisz jednak zaakceptować obie emocje w tym samym stopniu.

Ty decydujesz, jak spędzić każdą minutę, jak pokolorować każde wspomnienie i jak zaakceptować każdą chwilę. Żyjesz swoim życiem i kształtujesz swoją teraźniejszość. Tylko Ty możesz zdecydować, czy cieszyć się każdym krokiem, czy trzymać się swoich lęków i być nieszczęśliwym.

Kiedy nadejdzie koniec, tylko Ty możesz uniknąć chęci poświęcenia większej ilości czasu na zrobienie tego, czego nie zrobiłeś. Jednak nikt nie może dać Ci więcej czasu. Życie jest ulotne. Tylko Ty możesz zdecydować, czy to wykorzystasz, czy pozwolisz mu przeminąć. Liczy się każda sekunda, żyj każdą i nie oglądaj się za siebie. Żyj, bo możesz tego później żałować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.