Macierzyństwo: jak się go podjąć i nie zwariować

Macierzyństwo

Macierzyństwo to wyjątkowe doświadczenie, które sprawia, że ​​dorastamy i cieszymy się życiem. To także rollercoaster emocji: wyjątkowy i niezwykły etap szczęścia, wyczerpania, zmian i oczekiwań, które musimy umieć kontrolować.

Wejście w macierzyństwo może przerodzić się z czegoś przytłaczającego w uczucie prawdziwego spełnienialub w etap życia, w którym doświadczamy obu tych stanów.

Kiedy czekamy na dziecko, wyczuwamy nadchodzące zmiany i wierzymy, że jesteśmy na nie przygotowani. Jednak prawdą jest, że gdy nadejdzie czas, wiele rzeczy może przytłaczać.

Przybycie dziecka to chwila pełna radości i podniecenia, ale oprócz pozytywnych emocji, powoduje także całkowitą zmianę przyzwyczajeń i priorytetów. Odwraca nasz świat do góry nogami.

Poczucie, że duża zmiana destabilizuje nasze życie, nie musi oznaczać, że nie byliśmy na to przygotowani. Oznacza to po prostu, że jest to proces, który wystawia nas na próbę ze względu na swój rozmiar i znaczenie. Podobnie jak w przypadku każdego innego procesu o takiej wadze, potrzebujemy trochę czasu, aby dostosować się do zmian.

Objęcie tak znaczącej roli w życiu i szukanie równowagi może wydawać się niemożliwe, szczególnie w pierwszych kilku miesiącach. Jest to jednak możliwe. Jedyne, co naprawdę musimy zrobić to znaleźć równowagę we wszystkich naszych rolach życiowych, aby macierzyństwo mogło dać nam pełnię szczęścia i zadowolenia.

Kobieta w ciąży

Jak nie zwariować przez macierzyństwo

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na bycie dobrą mamą. Można nawet powiedzieć, że jest tyle sposobów, ile jest matek. Jednak pewne rzeczy warto wziąć pod uwagę, szczególnie jeśli chcemy nauczyć się zarządzać częstotliwością i intensywnością przerażających momentów niepokoju i zamieszania.

Nie próbuj dopasowywać się do zewnętrznych kryteriów

Macierzyństwo wywołuje silną presję i jest owiane licznymi przesądami. Wynikają one ze stereotypów i krytyki, które zdają się potwierdzać, co jest słuszne, a co złe, co to znaczy być dobrą matką, albo złą matką. Nie popadaj w ten absurd. Osobą, która powinna ustalić, czy coś jest dobre, czy nie, jest pediatra.

Nie skupiaj się na tym, czym jest macierzyństwo. Skup się bardziej na tym, co ono dla Ciebie oznacza. Nadaj mu własne znaczenie, ponieważ, jeśli zbudujesz je na zewnętrznych kryteriach, trudno będzie Ci czuć się dobrze.

Miłość jest podstawą macierzyństwa, a prawdziwa miłość jest zawsze naturalna. Dlatego kieruj się własnymi kryteriami i intuicją. Stwórz własną definicję tego, co to znaczy być matką, a prawdopodobnie będziesz najlepszą matką dla swoich dzieci.

Macierzyństwo to wspólna odpowiedzialność

Tata i mama różnią się pod wieloma względami, ale są równie zdolni, potrzebni i kompetentni. Jeśli założymy, że oboje rodzice chcą tego, co najlepsze dla ich dzieci, to dlaczego matki zazwyczaj nie delegują ani nie ufają całkowicie umiejętnościom partnera?

Przy wielu okazjach kobiety przejmują pełną odpowiedzialność za rodzicielstwo. Matki zazwyczaj nie pozwalają, by ojcowie angażowali się w opiekę i wychowanie dziecka tak jak one. To niesprawiedliwe. Później matki narzekają, że wszystko jest na ich głowie.

Ojciec całuje niemowlę

Próba bycia mamą i tatą w jednym to błąd. Jej podstawą jest próba zapewnienia sobie wygody i rezygnacja. Jeśli Twoja rodzina jest kompletna, odpowiedzialność za opiekę nad dzieckiem nie powinna spoczywać tylko na jednej osobie. Konieczny jest równy podział obowiązków.

Macierzyństwo a asertywość

Od chwili, gdy nasze dziecko pojawi się na świecie, każdy wydaje się mieć ukończone studia z macierzyństwa. Znajomi i rodzina mówią ci, w jaki sposób masz robić różne rzeczy i nalegają, by zastosować się do ich rad.

Nie ma znaczenia, czy widzieli Twoje dziecko przez pięć minut, czy dwie godziny, wszyscy myślą, że wiedzą, co jest najlepsze. Pozwalają sobie nawet korygować Cię i krytykować.

To się nigdy nie skończy, chyba że ustawisz jasne granice, a wiedz, że im szybciej je ustanowisz, tym lepiej. Tylko ojciec i matka są odpowiedzialni za fizyczny i psychiczny stan ich dziecka. Dlatego znajdź sposób, aby wyrazić swoje niezadowolenie jasno i z szacunkiem. Nie pozwól na brak szacunku w postaci nachalnych porad lub opinii.

Poczucie winy

Kobiety, które zostały matkami po raz pierwszy, często obwiniają się za wiele rzeczy. Czują poczucie winy za brak możliwości karmienia piersią, za zabranie dziecka do przedszkola, za późny powrót do domu, za zachorowanie dziecka, za brak czasu, za smutek… niekończące się źródło winy.

Wina może stać się ślepym zaułkiem. To nie jest konstruktywne uczucie i nigdy nie przynosi pozytywnych rezultatów. Lepiej zmienić poczucie winy w odpowiedzialność i szukanie dobrych rozwiązań.

Jeśli uważasz, że popełniłaś błąd, po prostu spróbuj się poprawić i zrobić to lepiej następnym razem. Jeśli nie można było w żaden sposób uniknąć tego, co się stało, nie jesteś za to odpowiedzialna i nie ma sensu czuć się winnym.

Gdy czujesz się smutna, rozdrażniona lub masz nawracające uczucie, że nie macierzyństwo nie daje Ci radości, zatrzymaj się i zastanów. W razie potrzeby szukaj profesjonalnej pomocy i próbuj dalej.

Zmęczona matka trzyma na rękach śpiące dziecko - macierzyństwo

Znajdź trochę czasu dla siebie

Czy Ty także uważasz, że bycie dobrą matką oznacza przebywanie z dzieckiem przez 24 godziny? Wiele razy nie pozwalamy sobie na czas dla siebie, ponieważ nie uważamy tego za konieczne lub dlatego, że czujemy, że chwilowe przekazanie opieki komuś innemu zrobi z nas złych rodziców.

Pamiętaj jednak, że to czy Twoje macierzyństwo przebiega dobrze i zdrowo, zależy od tego, czy porzucisz swoją indywidualność, czy nie. Nie musisz rezygnować ze swojej kariery, przyjaźni, partnerstwa i spędzania wolnego czasu. Potrzebujesz jedynie nauczyć się organizować i dostosowywać swoje życie do nowych wyzwań, przed którymi stoisz.

Kiedy stajesz się matką, nie przestajesz być osobą, którą byłaś do tej pory, więc nie możesz porzucić swojej indywidualności. Musisz dalej dbać o siebie. Nie powinnaś ignorować wszystkich innych aspektów Twojego życia. Musisz też czuć się dobrze ze sobą, aby czuć się dobrze jako matka.

To prawda, że szczęśliwi rodzice wychowują szczęśliwe dzieci. Nie porzucaj siebie, bo choć bycie rodzicem to coś cennego i ważnego, w życiu chodzi o coś więcej niż tylko o macierzyństwo.

Nie porównuj siebie z innymi

Macierzyństwo jest powszechnie uważane za cudowne, wyjątkowe doświadczenie. To prawda. Jednak to, że jest to trudny etap życia, kiedy wszystko się zmienia, często pozostaje przemilczane.

Czasem możemy poczuć, że rola matki jest przytłaczająca, że ​​nie jest taka, jaką sobie ją wyobrażałyśmy, i że nie wiemy, jak iść przed siebie. Może to wydawać się spiralą emocji, zwłaszcza jeśli uważamy, że inne matki mają się dobrze, świetnie sobie radzą i są szczęśliwe.

W przypadku macierzyństwa zarówno Ty, jak i Twoja sytuacja jesteście wyjątkowe, więc nie ma tu miejsca na porównywanie. Zdrowe macierzyństwo polega na podejmowaniu najlepszych starań. To, co robią inne matki, nie czyni ich lepszymi lub gorszymi matkami od Ciebie. Macierzyństwo to nie zawody.

Macierzyństwo: można być najlepszą mamą na nieskończenie wiele sposobów

Jest tyle sposobów na udane macierzyństwo, ile jest matek. Oznacza to, że powinnaś być matką na swój własny sposób, na własnych warunkach. Daj sobie luksus pozbycia się zbędnych nacisków i pozwól sobie cieszyć się swoją nową rolą na własny sposób.

Ważne jest, aby zrozumieć, że wszystkie niepewności, wątpliwości i złe dni są częścią macierzyństwa, a także życia. Ważne jest również, abyśmy poczuli i zaakceptowali, że nie wszystkie emocje związane z tak intensywnym doświadczeniem, jakim jest macierzyństwo, muszą być pozytywne. W rzeczywistości nie byłoby to naturalne, gdyby tak było.

Szczęśliwa mama całuje niemowlę - macierzyństwo

Macierzyństwo to kamień szlachetny, który codziennie polerujemy. Zanim stajemy się matkami, jesteśmy ludźmi. Powinniśmy również pamiętać, że jesteśmy centralną osią naszego życia, fundamentem, na którym nasze dzieci budują swoje życie. Aby poradzić sobie z macierzyństwem w zdrowy sposób, wszystko, co musimy zrobić, to być hojną wobec samej siebie.

Scroll to Top