Intuicja - wiedz, że możesz jej zaufać

Intuicja - wiedz, że możesz jej zaufać

Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia, 2017

Czasami mamy wrażenie, że posiadamy szósty zmysł. Aktywuje się on kiedy na przykład przebywamy z osobą, która może wyrządzić nam krzywdę. Jest to tak zwana intuicja. Często ignorujemy informacje, jakich nam dostarcza bo wydaje nam, że nie opierają się na racjonalnym myśleniu. Intuicja działa jednak w domenie subiektywnego przeczucia.

“W najgłębszych warstwach każdego z nas znajduje się instynktowna i szczera świadomość. Jeśli jej pozwolimy, zaoferuje nam najbardziej niezawodną drogę.”

-Prince Charles-

Głos naszej intuicji jest bardzo przydatny i ważny podczas naszej wycieczki przez świat. W rzeczywistości nasz mózg przetwarza ogromną ilość informacji, o których nie mamy zielonego pojęcia.

Innymi słowy, kiedy mamy pewne przeczucie, to kryje się za nim jakiś powód. Nasz umysł pracuje bez informowania nas o swoich działaniach. Wysyła nam wiadomości bez żadnego wytłumaczenia. Chociaż świat nie jest zbudowany tak, aby kierować się w nim wyłącznie przeczuciem, to warto od czasu do czasu wsłuchać się w to, co podpowiada nam intuicja.

Ulotny czas

Intuicja usypia umysł i pobudza serce

Mówi się, że nasza inteligencja zawsze ma rację, jednak intuicja nigdy się nie myli. Choć to nie do końca prawda, musimy się zgodzić, że nasz świadomy umysł wielokrotnie przecenia swoją zdolność do rozumienia i kontrolowania tego co robimy.

Jak powiedzieliśmy wcześniej, możemy zauważyć, że czegoś nie lubimy, lecz z wszelką cenę nie możemy dojść do źródła tego uprzedzenia. Niemal w automatyczny sposób odrzucamy informacje podawane przez nasz szósty zmysł. Nie zatrzymujemy się na chwilę, aby lepiej się temu przyjrzeć.

Prawda jest taka, że potrzebujemy jedynie 6 sekund, aby wyrobić sobie opinię o danej osobie. Ta ściśle adaptacyjna zdolność jest bardzo ważna w ochronie naszej integralności. Musimy być w stanie szybko ocenić, czy dana osoba może powodować jakiegoś rodzaju konflikty. To właśnie przykład codziennej sytuacji, w której podświadomie zawierzamy swojej intuicji.

Mózg

Empatia, czyli intuicja emocjonalna

Siła rozumienia intuicyjnego przez resztę życia uchroni cię przed wszelkim bólem.

Intuicja może być bardzo dużym ciężarem w sensie emocjonalnym. To wówczas przychodzi z pomocą empatia, jako intuicyjny przewodnik. Jaki posiadamy dowód, jeżeli w ogóle takowy istnieje, że wszelkie dostrzegane i odczuwane przez nas emocje są prawdziwe?

Z upływem czasu zaczynamy automatycznie gospodarować tymi sygnałami. To działanie pomaga nam rozwinąć zdolności intuicyjne. Ma do szczególne znaczenie w miłości. Chociaż nie wiemy co sprawia, że zakochujemy się w danej osobie, to rzadko kiedy nasze uczucia są niewłaściwe.

Innym ważnym zagadnieniem, jest to czy wsłuchujemy się w nasz szósty zmysł? Można powiedzieć, że serce ma swoje powody, aby kierować się intuicją. To dzięki niej możemy uchronić się przed wieloma szkodliwymi czynnikami.

Intuicja staje się często naszą świadomością w pewnych sytuacjach. Umożliwia nam rozpoznawanie ludzi lub konsekwencji wydarzeń, które mają miejsce wokół nas. Musimy jednak uważać, bo ślepe zawierzanie naszemu szóstemu zmysłowi może również być dla nas szkodliwe. Tak czy siak, musimy zachować ostrożność.

Co ciekawe powszechnie popiera się tezę, że kobiety mają lepszą zdolność do szybkiego rozróżniania i odczytywania emocji innych. Z jakichś powodów kobiety szybciej odbierają sygnały i są w stanie powiedzieć, czy ktoś jest z nami szczery, lub kłamie. To samo tyczy się par – kobiety w pewien sposób potrafią dostrzec, czy ich miłość jest prawdziwa.

Łódeczki

Zagrożenia intuicji

Zdolność szybkiego wyrokowania, niemal bez żadnego wysiłku, może prowadzić do pomyłek. Przez zbytnie zawierzenie swoim zmysłom tracimy część piękna życia, lub towarzystwo ludzi, których spotykamy na swojej drodze.

Z tego powodu musimy z całych sił starać się zachować czujność w sytuacjach, w których nasze uprzedzenia mogą nas zdradzić. Kiedy zdamy sobie sprawę, że działamy na podstawie domysłów, czy wrażeń z pominięciem racjonalnych powodów to powinniśmy na chwilę się zatrzymać i nieco pomyśleć.

Nie ma tutaj tajemnic. Ważne jest to jak zachowamy się, kiedy zrozumiemy co się dzieje. Nie możemy pozwolić, by nasze uczucia zdominowały nas i kierowały naszym życiem. Musimy być ostrożni i brać je pod uwagę w momencie podejmowania działania, lub decyzji.

Intuicja jest nieodzowna, musimy dać jej miejsce w naszym życiu, na które zasługuje. Pamiętajmy o niej kiedy stawiamy czoła rzeczywistości. Musimy koniecznie odnaleźć równowagę, która pozwoli nam na rozwój w każdej dziedzinie życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.