Największy trik, jakim przyciąga Lupin, francuski serial na Netflixie, to przeprowadzenie szybkiej i zręcznej ucieczki. Tu widz zdecydowanie nie ma czasu na nudę. Spektakl stworzony przez Brytyjczyka George’a Kay’a inspiruje się jest francuską postacią literacką Arsène’em Lupinem. Wymyślił ją ponad 115 lat temu pisarz Maurice Leblanc – w 1905 roku.
Bohater serialu Lupin, francuski aktor Omar Sy, góruje nad innymi aktorami. Postać, którą gra, to Assane Diop, oszust ze złotym sercem. Potrafi jednak zamienić swoją dużą postać w obiekt, który znika jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Poznajemy go jako niestrudzonego mistrza oszustwa.
Pierwszy sezon serialu składa się z pięciu odcinków trwających około 43 minut. Tydzień po premierze był to drugi najchętniej oglądany serial na Netflix. Jednocześnie stał się pierwszym najchętniej oglądanym francuskim serialem w historii platformy.
Obecnie jest to już najchętniej oglądany serial. W pierwszym miesiącu Lupin dotarł do 70 milionów domów, pokonując Bridgertonów i Gambit Królowej.
Jakie są powody, dla których Lupin wyszedł poza Francję?
Serial zawsze miał szansę stać się hitem we Francji, gdzie postać Lupina stanowi symbol kulturowy w stylu Sherlocka Holmesa. Ponadto taki tytuł nosił popularny serial telewizyjny nadawany od 1971 do 1974 roku. Ponadto w 2004 nagrano również film pełnometrażowy Romainem Durisem w roli głównej.
Jest postacią w dużej mierze nieznaną w USA, dlatego pomimo ogólnej niechęci Amerykanów do oglądania filmów z napisami, sukces Lupina jest bezprecedensowy. Podążył śladami największych światowych hitów nieanglojęzycznych. Takich jak choćby Dom z papieru, oglądany przez 65 milionów gospodarstw domowych, gdy w kwietniu 2020 r. rozpoczął się czwarty sezon.
Ale jak to się stało, że Lupin stał się najchętniej oglądanym serialem w historii Netflixa? Jakie ma argumenty, aby tak osobliwą historią przyciągnąć ponad 70 milionów ludzi w ciągu zaledwie pierwszego miesiąca? Przeanalizujemy niektóre przyczyny.
Omar Sy, jej bohater
Jednym z głównych powodów sukcesu serialu na całym świecie jest bez wątpienia chęć zobaczenia Omara Sy. Jego ogromny sukces w Nietykalnych sprawił, że stał się fenomenem nie tylko w swoim kraju, Francji ale i w reszcie świata. Do tego czasu Omar prowadził spokojne życie ze swoją dziewczyną i czwórką swoich dzieci.
Brał już wcześniej udział w udanych serialach Canal + we Francji, takich jak Service après-vente des émissions. Ale nic nie mogło się równać z międzynarodowym sukcesem, który przyniósł mu film Nietykalni. Od tego momentu zaczął pracować w produkcjach zarówno francuskich, jak i międzynarodowych. Jego sława stopniowo się stabilizowała, ale wszyscy chcieli ponownie zobaczyć go w roli „na jego miarę”.
Jego postać, Assane Diop, jest w stanie wślizgnąć się i pozostać niezauważonym w dowolnym miejscu. Inteligentnie wybiera ubrania, które odwracają uwagę świadków. Jednak nie sposób go ukryć w żadnej kabinie, ponieważ Omar Sy mierzy ponad dwa metry. Ponadto ma uśmiech, który pod względem intensywności i szerokości konkuruje z uśmiechem Julii Roberts.
Lupin: historia zemsty i sprawiedliwości
Naturalna charyzma Sy jest nieograniczona. Natomiast fakt, że gra złodzieja szukającego sprawiedliwości, tylko zwiększa jego atrakcyjność, ponieważ przebiera się i wykonuje trik za trikiem. Arsène Lupin to postać literacka, która pojawia się jako obiekt fascynacji Assane’a Diop (Sy), który jako nastolatek otrzymał od ojca pierwszą z tajemnic Lupina.
Jako osoba dorosła używa anagramów Arsène Lupin jako pseudonimów – na przykład Paul Serrine – wykonując robotę za robotą. Jego głównym celem jest kradzież naszyjnika, który kiedyś należał do Marii Antoniny.
Ten naszyjnik został zlicytowany przez rodzinę Pellegrini, a jego rzekoma kradzież doprowadziła do osadzenia ojca Assane’a w więzieniu. To uwięzienie spowodowało, że wkrótce popełnił samobójstwo.
Nie chodzi więc tylko o naszyjnik, ale o odkrycie prawdy. A przede wszystkim o to, by człowiek odpowiedzialny za śmierć ojca w końcu stanął w obliczu sprawiedliwości.
Lupin: Senegalczyk grający klasyczną postać francuskiej literatury
Assane jest senegalskim imigrantem, a jego rasa odgrywa ważną rolę w historii. Według policji jego ojciec był czarnoskórym mężczyzną, „prosto z łodzi”. Trudno argumentować jego niewinność przeciwko bogatemu białemu człowiekowi (który odnosi się do niego jak do „małpy”).
Wszystko to sprawiło, że jego sprawa była z góry przegrana. Natomiast Assane w swoim dążeniu do sprawiedliwości wykorzystuje fakt, że (w większości) biali ludzie, których oszukuje, mogą zostać oskarżeni o rasizm, jeśli go oskarżą. Serial jest pomysłowy w powielaniu tego argumentu.
Świat (a przynajmniej ci u władzy) zawsze zawodził Assane’a. Oczywiście nie można zaprzeczyć, że pomysł bycia złodziejem dżentelmenem pociąga go. Uważa też, że ma powody, by uciekać się do pozaprawnych metod, aby dopinać swego i uzyskać sprawiedliwość.
Lupin, elegancki złodziej z Paryżem w tle
Sam serial, stworzony przez George’a Kay’a we współpracy z François Uzanem i z talentami takimi jak Louis Leterrier na stanowisku reżysera, jest pełen elegancji. W swojej kryjówce Assane siedzi na krześle w kształcie gigantycznej maski. Wszystko jest stylowe i designerskie.
Wszystko wygląda idealnie z imponującym krajobrazem Miasta Światła w tle. Widzów olśniewa kawiarnia, w której Assane spotyka swoją żonę Claire (Ludivine Sagnier) w 1 odcinku. W rzeczywistości lokal nazywa się L’Appartement Saint-Martin, z widokiem na XVII-wieczną Porte Saint Martin.
Zaskakujący jest również pchli targ, na którym najlepszy przyjaciel Assane’a ma sklep z antykami. Znajduje się w Marché Biron, w północnej części Paryża. Piąty odcinek przenosi nas również z Paryża na wybrzeże Normandii, do miasta zwanego Le Havre. Co roku odbywa się tu festiwal poświęcony Arsènowi Lupin, podczas którego wszyscy przebierają się za postać w cylindrze.
Intryga, której można się domyślić
Twórcy serialu George’owi Kay, intryga kryminalna nie jest obca. Jest jednym z twórców kilku seriali kryminalnych, takich jak Criminal: UK, Criminal: France. Pisał także do seriali The Tunnel i Killing Eve.
Kay bierze oryginalny materiał za podstawę dla postaci głównego bohatera. Potem jednak podważa go i aktualizuje, aby stworzyć coś odpowiedniego dla współczesnej publiczności. Zachowuje wątek kreatywnych i żądnych przygód przestępców, którzy nie godzą się z systemem.
Ale dowodzi, że równie ważne jest, aby zachować wszystko, co przyciągało publiczność w książkach, a następnie to zburzyć, zaktualizować i stworzyć prawdziwie awangardową historię.
To umiejętność, która wniosła świeżość do fabuły. Istnieje poboczna historia między Assane i zespołem detektywów, zwłaszcza Youssefem Guedirą (Soufiane Guerrab), której kulminacyjny moment przypada na piąty odcinek pierwszego sezonu.
To wszystko się sumuje i sprawia, że oglądanie serialu jest lekkie i przyjemne. A jednocześnie to kawałek inteligentnej rozrywki.