Nie jesteś w stanie? Podważ to stwierdzenie

Nie jesteś w stanie? Podważ to stwierdzenie
Fátima Servián Franco

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Fátima Servián Franco.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

W życiu napotkamy na chwile, kiedy będziemy mieli ochotę zrobić coś ryzykownego. Wtedy ludzie powiedzą nam – nie jesteś w stanie tego zrobić. Może dlatego, że czasami przenoszą swoje frustracje i niemożność działania na innych.

Ważne jest, aby słuchać innych, ale nasz sukces będzie w dużej mierze zależał od nas samych. Nigdy nie będziemy wiedzieć z góry, czy coś podziała na nas w dobry czy zły sposób, ale świadomość, że decyzja należy do nas, jest pierwszym krokiem do uzyskania tego, czego pragniemy.

W czasach, w których żyjemy, zmiany są nie tylko nieuniknione, ale następują znacznie szybciej. To normalne czuć się nieco zagubionym w świecie, w którym jakiś pomysł może być dziś awangardowy a jutro nie mieć już żadnego znaczenia.

Nie jesteś w stanie zrobić tego, na co masz ochotę? Zaraz przekonasz się, że jest inaczej!

Mężczyzna na środku oceanu.

Nie jesteś w stanie tego zrobić? Dlaczego inni nie postrzegają nas jako zdolnych do spełnienia naszych marzeń?

Ogólnie rzecz biorąc, większość ludzi, którzy nie chcą sięgać po swoje marzenia, wybiera bezpieczniejszą drogę. Spędzają najlepsze lata swojego życia wykonując zadania, które im się nie podobają, robiąc to, czego chcą inni, aby pozostać we własnej strefie komfortu i być wolnymi od uczucia strachu.

Takie osoby opóźniają swoje plany, sądząc, że wciąż nie mają wystarczającego doświadczenia, poczucia bezpieczeństwa ani wsparcia, by robić to, czego naprawdę pragną. W ten sposób rodzi się frustracja – gdy widzą, że inni mają takie poczucie bezpieczeństwa lub determinację, której im brakuje. Próbują podcinać nam skrzydła, nieświadomie, ukrywając zazdrość za rzekomo rozsądnymi radami.

Urzeczywistnianie naszych marzeń to niepewna, trudna droga, ale życie w taki sposób w jaki chcemy jest nagrodą, która przewyższa wszelkie rozczarowania i niedogodności po drodze. Czas przestać wymyślać wymówki i odkładać na później rzeczy, które możesz zrobić dzisiaj. Teraz jest idealny czas, aby zacząć żyć swoimi marzeniami i wierzyć, że jesteś w stanie to zrobić.

Kiedy łączysz się z czymś, daje ci to powód do życia.

Kobieta na motorze z akwarium.

Dlaczego mielibyśmy wierzyć, że jesteśmy w stanie zrobić to, czego pragniemy?

Pewność siebie jest kluczowym elementem sukcesu. Nie możemy oczekiwać, że nasze okoliczności się poprawią, jeśli nie zaufamy sobie i naszym możliwościom. Możemy sprawić, by świat zmienił się na naszą korzyść, jeśli faktycznie zaczniemy iść w tym kierunku.

Pewność siebie jest zdrowym sposobem komunikowania się ze światem. To umiejętność obrony siebie uczciwie i z szacunkiem. Każdego dnia spotykamy się z sytuacjami, w których zaufanie i bezpieczeństwo mogą okazać się bardzo pomocne. Dotyczy to problemów w pracy, w relacjach itp.

Ten styl komunikacji może nam pomóc robić to, czego chcemy, ale oznacza znacznie więcej. Kiedy czujemy się bezpieczni we własnym towarzystwie, szanujemy samych siebie i innych. Ludzie pewni siebie są zwykle dobrzy w rozwiązywaniu konfliktów i nieporozumień, a ponadto, ci którzy szanują samych siebie wzbudzają szacunek innych.

Mężczyzna na rowerze.

Pewność siebie oraz porządna dawka wysiłku i poświęcenia obudzi w tobie jedno z najlepszych uczuć w życiu. Zrobienia czegoś, o czym inni mówili, że nie jesteś w stanie. Nie tylko wygrałeś w najmniej sprzyjających okolicznościach, ale teraz możesz także odczuwać przyjemność z udowodnienia im, że się mylili.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.