Czy powinniśmy lukrować rzeczywistość dzieciom?

Smutny chłopiec patrzy w okno

Lukrować rzeczywistość to po prostu ukrywać bolesną prawdy za przyjemniejszym kłamstwem. Dlaczego ukrywamy prawdę przed naszymi dziećmi? I do jakiego stopnia dobrze jest lukrować rzeczywistość, a kiedy życie w rzeczywistości pokrytej cukrem niekorzystnie wpływa na nasze dzieci?

Ludzie okłamują innych, zwłaszcza dzieci, aby złagodzić rzeczywistość. Duża część społeczeństwa uważa, że ​​dobrze jest lukrować rzeczywistość dla dzieci. W związku z tym sami to robią lub przyklaskują ludziom, którzy tak postępują.

Chcemy, razem z naszymi Czytelnikami, zastanowić się nad tym tematem. Po pierwsze, omówimy typowe zachowanie związane z ukrywaniem bolesnej prawdy o rzeczywistości. Po drugie, przyjrzymy się, skąd bierze się w nas ta tendencja.

Tata próbuje lukrować rzeczywistość przed dzieckiem

Jak lukrować rzeczywistość przed dziećmi

Opakowujemy rzeczywistość w miękkie poduszki, kłamiąc lub ukrywając prawdę o trudnych, lub niewygodnych sytuacjach, lub opowiadając fantastyczne historie pełne magii.

Mówiąc o trudnych lub niewygodnych sytuacjach, mamy na myśli sytuacje, w których dorośli ukrywają informacje przed dziećmi, ponieważ uważają, że ich pociechy nie są jeszcze gotowe na ich przyjęcie.

Przykładami mogą być kwestie takie jak śmierć, seks lub przemoc. Uważamy, że te problemy nie są częścią dzieciństwa. Dlatego staramy się chronić dzieci przed nimi.

Być może zainteresuje Cię także: Moralność społeczna a tolerowanie przemocy

Z drugiej strony, poprzez magiczne historie mamy na myśli rozmaite bajki. Na przykład wszyscy znamy historie o Mikołaju, Zającu Wielkanocnym lub Zębowej Wróżce. Innymi słowy, dorośli starają się, aby ich dzieci wierzyły, że w naszym świecie jest więcej magii niż naprawdę.

Dlaczego podnosimy rzeczywistość dla dzieci?

Jeśli poprosimy kogoś o podanie powodów, dla których woli lukrować rzeczywistość, najprawdopodobniej powie, że robi to, aby zachować niewinność swoich dzieci.

To dlatego, że wierzymy, że dzieci są bardziej podatne na stresujące sytuacje. Z pewnością jest w tym sporo prawdy, ponieważ zdolność dzieci do radzenia sobie z emocjami jest nadal bardzo ograniczona.

Smutna dziewczynka patrzy w dół

Kiedy jednak przyjrzymy się bliżej „niewygodnym prawdom”, które ukrywamy przed dziećmi, zdamy sobie sprawę, że są to sytuacje, z którymi w wielu przypadkach sami nie wiemy, jak sobie poradzić.

Na przykład kwestie takie jak seks czy śmierć i seks są nadal tematem tabu w naszym społeczeństwie. Ponadto fakt, że nie znamy jasnych odpowiedzi, jest kolejnym powodem, dla którego opowiadamy dzieciom historie, w które tak naprawdę nie wierzymy.

Podsumowując, można powiedzieć, że istnieje kilka powodów, dla których ludzie decydują się lukrować rzeczywistość dla swoich dzieci. Mianowicie czynniki społeczno-kulturowe, które wynikają z niewłaściwego postępowania wobec niewygodnych tematów lub tabu. Co ciekawe istnieje związek między tą tendencją a deficytem inteligencji emocjonalnej dzisiejszego społeczeństwa.

Czy dzieci nie cierpią z powodu cukierkowej rzeczywistości?

Eksperci podkreślają, że są pewne działania, których nie polecają, takie jak opowiadanie dzieciom historii, w które dorośli nie wierzą. Na przykład istnienie życia po śmierci. Z drugiej strony uczciwość wobec dzieci jest ponad wszystko. W związku z tym możemy bez wyrzutów przyznać, że są pytania, na które tak naprawdę nie znamy odpowiedzi.

Z drugiej strony nie chodzi o to, by lukrować rzeczywistość, ale o używanie języka dostosowanego do zdolności rozumienia dziecka.

Końcowe refleksje

Ludzie słodzą rzeczywistość również po to, aby chronić dzieci przed negatywnymi emocjami. W tym sensie przy wielu okazjach powinniśmy powstrzymać się od nadmiernego chronienia naszych dzieci. Musimy zrozumieć, że naszym dzieciom będzie bardzo trudno nauczyć się radzić sobie z tymi negatywnymi emocjami, jeśli nigdy ich nie poczują.

Pozwól dzieciom się złościć i pokaż im, co mogą zrobić z tym gniewem. Pozwól im nauczyć się inteligentnie patrzeć na rzeczywistość. Naucz ich także, jak radzić sobie z niepewnością, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, jej nie brakuje.

Nie wystarczy po prostu przestać lukrować rzeczywistość. W rzeczywistości musimy uczyć nasze dzieci, jak radzić sobie z emocjami we właściwy sposób.

Scroll to Top