Ludzki jeżozwierz: kiedy czujesz, że masz kolce i nie chcesz być dotykany

Są chwile, kiedy myślisz tylko o ucieczce. Dni, w których nikt nie może cię dotknąć, ponieważ życie Cię rani. Co więcej, Twoje problemy, rozczarowania i obawy przyklejają się do Ciebie jak kolce na skórze i drzazgi pod nią.
Ludzki jeżozwierz: kiedy czujesz, że masz kolce i nie chcesz być dotykany

Ostatnia aktualizacja: 05 lutego, 2022

To się czasami zdarza. Czujesz się kłujący, jak ludzki jeżozwierz, i nie chcesz, żeby ktokolwiek Cię dotykał. Marzysz o ucieczce od wszystkich i wszystkiego. Chciałbyś znaleźć miejsce do ukrycia się, gdzie nie będziesz musiał z nikim rozmawiać i będziesz mógł zapomnieć o wszystkim, co się wydarzyło. Gdzie świat jest trochę bardziej zrównoważony, a Twoje rany bolą trochę mniej.

Choć może się to wydawać dziwne, to uczucie jest prawdopodobnie bardziej powszechne niż myślisz. Są to chwile w Twoim życiu, kiedy osiągasz swój absolutny limit i czujesz się wypalony i wyczerpany. Unikasz kontaktu z innymi, ponieważ Twój umysł jest pełen hałasu, myśli, niepokojów i zmartwień. Wtedy inni mówią Ci, że „jesteś nie do zniesienia” lub „zmieniłeś się”.

Co jednak możesz zrobić w takich okolicznościach? Kiedy czujesz potrzebę ucieczki i masz momenty, gdy uważasz, że nikt Cię nie rozumie lub nie jest w stanie się z Tobą połączyć, wiesz, że nadszedł czas na zmianę. Musisz usunąć te kolce ze skóry, a także każdą drzazgę, która jest osadzona w Twojej emocjonalnej powłoce.

„Możemy się rozumieć, ale każdy potrafi wyjaśnić tylko siebie”.

-Herman Hesse-

smutny człowiek

Kiedy nikt nie może Cię dotknąć, a Ty po prostu chcesz uciec

Unikanie jest powszechnym zjawiskiem psychologicznym, który stosujesz, kiedy przechodzisz przez wyraźny stan niepokoju. Ta potrzeba ucieczki, zaznaczenia odległości od innych może zadziałać na krótką metę, ale później pojawią się inne problemy. Chociaż czujesz, że nikt nie może Cię dotknąć, tak naprawdę to Ty się dystansujesz. Unikasz wszelkich prób zbliżenia się do Ciebie, a nawet odrzucasz wszelkie oferowane wsparcie.

Jesteś jak ludzki jeżozwierz. Jesteś pokryty kolcami. To Twoje rany, które zamieniłeś w ostre kolce, aby nikt inny nie mógł się do Ciebie zbliżyć i znów Cię skrzywdzić. Unikanie jest niezwykle powszechnym mechanizmem obronnym, któremu towarzyszy tak zwane odrętwienie emocjonalne. W tych stanach czujesz się odłączony od innych, nie jesteś zainteresowany niczym i nie jesteś w stanie odczuwać radości, szczęścia ani nadziei…

Możesz się zastanawiać, co wyzwala te stany. Z reguły są spowodowane stresem pourazowym. Stany te powstają w wyniku niekorzystnych doświadczeń. Złożone wydarzenia, które po cichu przemieniają Cię w środku, otwierają rany, wywracają Twój spokojny temperament, zniekształcają Twoje przekonania i powodują, że emanujesz urazą, strachem, gniewem, smutkiem, udręką…

Unikanie emocji, strategia samosabotowania

Kiedy nikt nie może Cię dotknąć, pozwalasz, by wyłoniło się z Ciebie to, co najgorsze. Zły nastrój, emocjonalny chłód, odrzucenie… Emocje te powodują emocjonalne unikanie. Musisz jednak wiedzieć, że unikanie emocji jest formą samosabotażu. Nic z tego nie można zyskać.

Uniwersytet Kalifornijski (Stany Zjednoczone) przeprowadził badania, które wykazały, że mechanizmy unikania tylko pogłębiają objawy traumatycznego zdarzenia. Innymi słowy, jeśli doświadczyłeś bólu porzucenia lub innego niekorzystnego zdarzenia, uciekanie od wszystkich i wszystkiego tylko pogorszy Twój dyskomfort. Dlatego nie jest to odpowiednie rozwiązanie.

Kiedy unikasz kontaktu z innymi i chcesz uciec od wszystkich i wszystkiego, jedyne, co się dzieje, to to, że jeszcze bardziej pogłębiasz swój dyskomfort. Jednak te trudne emocje, które czujesz, są tam z jakiegoś powodu. Trzeba się nimi zaopiekować, zdezynfekować i wyrwać, jak te kolce, które czasami boleśnie wbijają się w Twoją powłokę emocjonalną.

Kiedy nikt nie może Cię dotknąć, najbardziej potrzebujesz przytulenia

Kiedy nikt nie może Cię dotknąć, a czujesz, że Twoja skóra jest pełna ostrych kolców, to właśnie wtedy najbardziej potrzebujesz innych. Te negatywne emocje walencyjne muszą się ujawnić, należy o nich mówić i dzielić się nimi. Dopiero wtedy, gdy mówisz o tym, co Cię boli, Twoje rany zaczynają boleć trochę mniej. Dopiero kiedy wyładujesz swój smutek, żal, strach i udrękę, ten wewnętrzny ciężar zmniejsza się i zaczynasz widzieć światło na końcu tunelu.

W tych momentach musisz dać się przytulić. Pozwól ludziom w Twoim życiu być twoim wsparciem i pomocą. Przyjęcie pomocy nie czyni Cię słabym. J est to jedyny sposób, w jaki możesz zacząć obudzić swoje wewnętrzne siły.

ludzki jeżozwierz

Skóra Twoich emocji, powłoka do wzmacniania i pielęgnacji na co dzień

Jesteś wszystkimi swoimi doświadczeniami połączonymi w jedno, na dobre i złe. Każdą sytuacją, którą przezwyciężyłeś. Jesteś wszystkimi tymi ranami, które próbowałeś szybko zagoić, ale pozostawiłeś w nich ból. Przede wszystkim jesteś wszystkimi swoimi emocjami. Co więcej, sposób, w jaki sobie z nimi poradzisz, sprawi, że będziesz wykwalifikowaną i kompetentną osobą lub kimś, kto jest pokryty kolcami, do których nikt nie odważy się zbliżyć.

Często ci, którzy zostali zranieni, również czują się zranieni. Podobnie ci, którzy żyją z urazą projektują urazę. Dlatego powinieneś śmiało usuwać każdą drzazgę ze swojej emocjonalnej powłoki. W ten sposób będziesz mógł uleczyć każdą ranę, opuścić swoją jaskinię samotności i na nowo przyjąć życie.

Zasługujesz na uczucia. Zasługujesz, by iść naprzód pewnie i szczęśliwie, bez bólu w sercu…


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Acheson DT, Geyer MA, Risbrough VB. Psychophysiology in the study of psychological trauma: where are we now and where do we need to be? Curr Top Behav Neurosci. 2014;21:157-83. doi: 10.1007/7854_2014_346. PMID: 25158622.
  • Boden MT, Westermann S, McRae K, et al. Emotion regulation and posttraumatic stress disorder: a prospective investigation. 2013;32(3):296-314. doi:10.1521/jscp.2013.32.3.296
  • Tull MT, Hahn KS, Evans SD, Salters-pedneault K, Gratz KL. Examining the role of emotional avoidance in the relationship between posttraumatic stress disorder symptom severity and worry. Cogn Behav Ther. 2011;40(1):5-14.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.