Ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy - jak to robią?

Są wśród nas ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy - jak to robią? Ich umiejętności są bardzo poszukiwane w niektórych obszarach.
Ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy - jak to robią?

Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2022

Szacuje się, że około 2% społeczeństwa to ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy. Mówimy tutaj o prawdziwych „superrozpoznających”. Innymi słowy, ludzie, którzy muszą zobaczyć twarz tylko raz, aby móc ją ponownie zidentyfikować, miesiące, a nawet lata później. Ponadto, mogą określić, kiedy i gdzie ją widzieli. Jak zapewne możesz sobie wyobrazić, ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy są przydatni w służbach wywiadowczych.

W rzeczywistości Scotland Yard ma oddział ponad 200 superrozpoznających. Są to ludzie, którzy posiadają tę podstawową umiejętność, ale są przeszkoleni, aby stosować ją skutecznie i w różnych kontekstach. Umiejętność ta jest bardzo pożądana w przypadkach zwalczania terroryzmu.

Ta cecha jest dokładnym przeciwieństwem tego, co dzieje się z osobami dotkniętymi prozopagnozją. Jest to rodzaj wizualnej agnozji, która uniemożliwia rozpoznanie znajomych twarzy. Dlatego mówimy tutaj o dwóch skrajnościach funkcjonowania mózgu, z których niektóre są w niekorzystnej sytuacji, podczas gdy inne graniczą z niezwykłością.

Istnieje test rozpoznawania superrozpoznawania. Jednak dane sugerują, że bardzo niewiele osób osiąga w wyniku 100 procent.

Mężczyzna patrzący na kobietę na ulicy, symbolizującą ludzi zdolnych do rozpoznawania twarzy

Ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy, jacy są?

Ludzie wprawni w rozpoznawaniu twarzy istnieli od zawsze. Jednak termin „super rozpoznawanie” został ukuty w 2009 roku przez Uniwersytet Harvarda (USA) i University College London (Wielka Brytania). Dlatego, chociaż umiejętność ta zawsze przyciągała uwagę naukowców, obecnie istnieje więcej narzędzi do jej wykrywania i rozumienia.

W badaniu przeprowadzonym przez Jamesa D. Dunna, Stephanie Summersby i Alice Towler z University of New South Wales (Australia) zaprezentowali test twarzy UNSW. Dzięki temu i za pomocą serii wysoce wystandaryzowanych testów mogą zidentyfikować tych najbardziej niezwykłych ludzi. Jednak nie jest łatwo osiągnąć 100-procentowy wynik.

Chociaż został zaprezentowany w 2020 r., test UNSW jest swobodnie dostępny od 2017 r. Naukowcy odkryli, że spośród 31 000 osób, które go ukończyły, nikt nie uzyskał jeszcze 100% wyniku. W rzeczywistości najwyższy wynik to 97 procent. Dlatego, jak podkreślają autorzy tego testu, wielki superrozpoznawanie nie zostało jeszcze odkryte.

Według naukowców, ktoś jest uważany za dobrego rozpoznawania twarzy, gdy otrzymuje 70 procent odpowiedzi poprawnych w teście UNSW. Obecnie wciąż mają nadzieję na znalezienie kogoś o wyjątkowych zdolnościach.

Jak ludzie potrafią rozpoznawać twarze?

Prawdopodobnie wyobrażamy sobie ludzi zdolnych do rozpoznawania twarzy jako wyjątkowych postaci, które warto umieścić w każdej powieści Johna Le Carré. Są jednak tak normalne, jak nijakie. W rzeczywistości może to być każdy z nas. Przyjrzyjmy się ich charakterystycznym cechom.

  • Superrozpoznawanie rzadko wykazuje ponadprzeciętną inteligencję. Ponadto zwykle nie są nawet świadomi, że posiadają tę zdolność.
  • Ta kompetencja pojawia się w dzieciństwie. Jako dzieci widzą twarze w czasopismach lub w telewizji i pamiętają je po latach. W rzeczywistości mogą nawet pamiętać, gdzie i kiedy widzieli je po raz pierwszy.
  • Przez długi czas uważano, że tę umiejętność można wyszkolić. Rzeczywiście, to prawda, że wielu funkcjonariuszy policji jest w stanie rozwinąć pewien poziom kompetencji. Jednak nauka wie teraz, że ludzie, którzy potrafią rozpoznawać twarze, rodzą się z tą cechą. Jest to zatem cecha genetyczna, która określa bardzo niski procent populacji.
  • Definiuje również unikalny niuans. To fakt, że super rozpoznawanie wystarczy spojrzeć na kogoś przez kilka sekund, aby zauważyć wiele szczegółów. Rzeczywiście, mają fotograficzną pamięć na wszystko, co wizualne. Jednak najbardziej definiującą rzeczą jest to, że nawet po dziesięcioleciach wiedzą, kiedy i gdzie widzieli konkretną twarz.
Matrixowe cyfry

Rozpoznawanie twarzy i rozpoznawanie głosu

Czy jesteś dobry w identyfikowaniu głosów? Czy możesz teraz posłuchać głosu konkretnej osoby i rozpoznać go kilka miesięcy później? Choć może się to wydawać uderzające, wiele osób biegłych w rozpoznawaniu twarzy jest również biegłych w rozpoznawaniu głosów.

W tej dziedzinie istnieją najnowocześniejsze badania, które to potwierdzają. W rzeczywistości University of Greenwich w Wielkiej Brytanii był w stanie wykazać, że pewien odsetek superrozpoznawców jest również niezwykle uzdolnionych w rozpoznawaniu głosów. Jednak kolejnym wyzwaniem jest zrozumienie, jakie mechanizmy neurologiczne kierują tymi niezwykłymi zdolnościami.

Naukowcy podejrzewają, że obszary mózgu obciążone przetwarzaniem i przywoływaniem informacji mają znacznie większy potencjał. Nie jest to prosty przypadek posiadania fotograficznej pamięci. W rzeczywistości jest to rodzaj pamięci wzrokowej i słuchowej zdolnej do rozróżniania głosów i twarzy, a także umieszczania ich w określonym miejscu i czasie. To raczej jak ktoś, kto każdego ranka jeździ metrem i jest w stanie zapamiętać każdą z tych twarzy, które widzą na całe życie.

Są to bez wątpienia wyjątkowe i niezwykłe oblicza człowieka. Możliwości, na które wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi. Nie wiemy, dlaczego niektórzy go mają, gdy tylko przyjdą na świat, a inni nie. Niemniej jednak jasne jest, że ta konkretna umiejętność jest bardzo pożądana w jednej określonej dziedzinie naszego społeczeństwa. Służby wywiadowcze i policyjne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Jenkins, RETsermentseli, SMonks, CP, et al. Are super-face-recognisers also super-voice-recognisers? Evidence from cross-modal identification tasksAppl Cognit Psychol202135590– 605https://doi.org/10.1002/acp.3813
  • James D. Dunn, Stephanie Summersby, Alice Towler, Josh P. Davis, David White. Prueba facial UNSW: una herramienta de detección para superreconocimientos . PLOS ONE , 2020; 15 11: e0241747 DOI: 10.1371 / journal.pone.0241747
  • Russell, Richard; Duchaine, Brad; Nakayama, Ken (abril de 2009). “Superreconocimientos: personas con una extraordinaria capacidad de reconocimiento facial”. Boletín y revisión psiconómica. 16 (2): 252–257. doi:10.3758

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.