Twój partner przechowuje pamiątki po swojej byłej

Świadomość, że Twój partner przechowuje przedmioty i wspomnienia z poprzedniego związku, może budzić wątpliwości. Pytanie brzmi, co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Twój partner przechowuje pamiątki po swojej byłej

Napisany przez Helena Sutachan

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Być może czytasz ten artykuł, ponieważ zauważyłaś, że Twój partner przechowuje pamiątki po swojej byłej. Możesz zadawać sobie pytania typu: czy mój partner powinien trzymać te rzeczy? Czy to oznacza, że nadal żywi do niej uczucia? Czy powinnam poprosić go, aby je wyrzucił?

Dzisiaj przyjrzymy się tego typu zmartwieniom, aby pomóc Ci dowiedzieć się, co tak naprawdę dzieje się w takich sytuacjach.

Czy to normalne, że Twój partner przechowuje pamiątki po swojej byłej?

Po pierwsze, istnieje kilka powodów, które mogą wyjaśnić, dlaczego ktoś zachowuje wspomnienia o swoim byłym partnerze. Wszyscy jesteśmy różni. Z tego powodu różne są także nasze sposoby budowania i kończenia relacji. Oznacza to, że powody, które mogą skłonić kogoś do zatrzymania przedmiotów z poprzedniego związku, również będą się różnić w zależności od osoby. Co więcej, czasami te powody mogą być dość trudne do zrozumienia.

Czasami jako istoty ludzkie rozwijamy przywiązanie do pewnych przedmiotów. Może to wynikać z ich użyteczności, z powodu ich piękna lub dlatego, że pozwalają nam ponownie wrócić myślami do przeszłości. W tym przypadku stają się rodzajem zewnętrznego wsparcia naszej pamięci.

Zdjęcie pary i notatnik

Oczywiście nie wszystkie przedmioty mają tę samą wartość i nie przechowujemy ich z tych samych powodów. W przypadku wspomnień, które Twój partner ma na swoim byłą, musisz wziąć pod uwagę szereg czynników.

Na przykład osobista historia Twojego partnera, historia ich związku, przyczyny zerwania i sposób, w jaki to nastąpiło, mogą mieć wpływ na to, czy zdecyduje się zachować pewne przedmioty i wspomnienia.

Z drugiej strony, cechy przedmiotów, ich jakość lub okres użytkowania mogą również wpłynąć na decyzję partnera, aby zachować coś szczególnego. Rozważając te punkty, może zrozumiesz motywację swojego partnera, aby zachować ten konkretny prezent, który otrzymał od swojej byłej.

Co możesz zrobić, jeśli ta sytuacja Cię niepokoi?

Niemniej jednak możesz nadal uważać tę sytuację za niewygodną i chcieć ją rozwiązać ze swoim partnerem. Jeśli tak, ważne jest, abyś wyrażała im wszystkie swoje emocje i wątpliwości.

Chociaż doświadczanie tego rodzaju niepewności jest normalne, konieczne jest również określenie, skąd się biorą. Na przykład możliwe, że już nie ufasz swojemu partnerowi, a fakt, że przechowuje on przedmioty z poprzedniego związku, tylko dodaje trochę więcej oliwy do ognia.

Czasami dana osoba czuje, że jest w stanie trzymać pamiątki po byłym partnerze, ponieważ już emocje z nimi związane już nie są bolesne. Z drugiej strony mogą się ich trzymać, ponieważ nie byli w stanie zamknąć ich relacji. Być może będziesz musiała wyjaśnić z nimi tę sytuację.

Pamiętaj jednak, że ostatecznie to jego decyzja. Co więcej, chociaż sprawia to, że czujesz się niekomfortowo, nie możesz go zmusić do zmiany. Dlatego nie powinnaś zmuszać swojego partnera do wymazania jakichkolwiek śladów swojej emocjonalnej przeszłości. To właśnie przeszłość uczyniła go takim, jakim jest. Być może powinnaś zacząć przywiązywać większą wagę do nowych wspomnień, które partner buduje z Tobą w Waszym związku.

Pamiętaj, że najważniejszą rzeczą jest to, jak czujesz się w sytuacji i jak podatny jest Twój partner na wysłuchiwanie Twoich obaw.

Znaczenie zamknięcia związku

Mężczyzna rozmawia ze swoim partnerem

Znaczenie zakończenia relacji jest tu niezwykle istotne. Unikanie emocjonalnego przywiązania i przezwyciężanie dawnych rozpadów miłości w zdrowy i odpowiedzialny sposób pozwala na budowanie pozytywnych więzi w przyszłości.

Czasami boimy się wejść w nowy związek. Być może boimy się, że znów się zawiedziemy. Jednak nigdy nie należy trzymać się odczuć z przeszłości. Powinniśmy o tym pamiętać przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych relacji emocjonalnych. Jest tak, ponieważ rozpoczęcie nowego romansu bez zamknięcia poprzedniego może okazać się niezwykle bolesne dla wszystkich stron.

Ponadto, gdy związek dobiega końca, na końcowych etapach, niezbędne jest wsparcie rodziny i przyjaciół. Posiadanie przestrzeni, w której można porozmawiać o rozstaniu, jest niezwykle zdrowe i pomocne. Pomaga w zrozumieniu i zaakceptowaniu końca związku.

Z drugiej strony ważne może być uzyskanie profesjonalnej pomocy. Wsparcie psychologiczne może być niezwykle przydatne w procesach żałoby, ponieważ sprzyja rozwojowi osobistemu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barajas Márquez, Miriam Wendolyn, & González Forteza, Catalina Francisca, & Cruz del Castillo, Cinthia, & Robles García, Rebeca (2012). El significado psicológico de una ruptura de pareja significativa en jóvenes universitarios. Psicología Iberoamericana, 20(2),26-32.[fecha de Consulta 8 de Noviembre de 2021]. ISSN: 1405-0943. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=133928816004
  • García Palza, Daniela Fernanda (2014). Narración del duelo en la ruptura amorosa. Ajayu. Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología de la Universidad Católica Boliviana “San Pablo”, 12(2),288-307.[fecha de Consulta 8 de Noviembre de 2021]. ISSN: . Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=461545458003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.