Stan permanentnego niezdecydowania - ludzie, którzy w nim żyją

Stan permanentnego niezdecydowania - ludzie, którzy w nim żyją

Ostatnia aktualizacja: 04 października, 2017

Temat  niezdecydowania to coś, co warto poruszyć. “Robię to co robię, bo muszę to robić”. Być może słyszałeś coś takiego w swoim życiu już parę razy. Jest to stwierdzenie, które dotyczy jednego z najpotężniejszych motywów na świecie: obowiązku. 

Uzbrajamy się w to, aby podjąć działanie. Jest to potężny powód zmuszający nas do zrobienia czegoś w obliczu niezdecydowania, które może zasiać w nas ziarno apatii i spowodować brak zainteresowania.

Przywódczyni pacyfistów – Indira Gandhi – powiedziała kiedyś, że nie możesz być więźniem niezdecydowania, ponieważ pozostawia ono wszystkie drzwi otwartymi.

Nawiązuje to do teorii, która została później udowodniona przez psychologię: im więcej masz opcji, tym bardziej niezdecydowany będziesz. Ten stan niezdecydowania może prowadzić cię bardzo niewygodnymi drogami.

Pamiętaj, że na dłuższą metę, bezczynność nigdy nie jest dobrą opcją. Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które to potwierdzają.

Rzeczywistość jest pełna decyzji

Może pewnego dnia skończyłeś studia. W pewnym momencie swojego życia miałeś dzieci, ożeniłeś się lub postanowiłeś nie dzielić swojego życia z nikim. W pewnym momencie wybrałeś pracę lub przyjaciela…

Wszystkie te decyzje zostały w jakiś sposób wyryte w tobie i ukształtowały twoją obecną rzeczywistość. Jeśli uważasz, że tak nie jest, wyobraź sobie, jakie byłoby twoje obecne życie jeśli nie podjąłbyś tych decyzji.

Pomyśl o tym, jak wyglądałoby twoje życie gdyby wszystkie te długofalowe decyzje zostały podjęte za ciebie, przez kogoś innego.

Stan permanentnego niezdecydowania - dziewczyna wygląda przez okno.

Teraz chciałabym zaproponować coś innego. Co jeśli, po podjęciu decyzji twój umysł zamienił się we wrząca dziurę, w której wszystkie pęcherzyki były decyzjami, które mogłeś podjąć?

Pomyśl na przykład o młodej osobie, która postanowiła studiować psychologię. Jak by się poczuła, gdyby potem poświęciła lata na poddanie się krytycznym myślom, uczuciu, że powinna była wybrać inny, bardziej praktyczny kierunek, z niższą stopą bezrobocia lub lepszą płacą?

Co się dzieje, gdy jesteś w stanie permanentnego niezdecydowania?

Aby odpowiedzieć na poruszone tutaj pytania, uważam, że warto zwrócić się do teorii Tony’ego Robbinsa. Słynny mówca i trener wyjaśnia, że ​​główną przyczyną niepowodzenia jest brak klarowności.

Kiedy Robbins mówi o porażce, nie odnosi się do pracy lub kontraktów biznesowych które się nie udały. Mówi, że jeśli nie jesteśmy zdecydowani, poniesiemy porażkę we wszystkim, czy będzie to przyjaźń, romantyczny związek, projekt czy też marzenie…

Dziewczynka przygląda się kolorowej ścieżce.

Robbins zadaje sobie pytanie: co sprawia, że ​​nie jesteśmy w stanie podejmować decyzji? Na to pytanie istnieją dwie bardzo interesujące odpowiedzi. Przyjrzyjmy sie im bliżej:

Lęk przed krytyką

Jednym z powodów, dla których cierpimy z powodu permanentnego niezdecydowania, jest strach przed krytyką. Jako istoty towarzyskie, często zastanawiamy się, czy zrobienie czegoś lub zaniechanie zadowoli inne osoby.

“Jeśli jesteś pod wpływem opinii innych, nie będziesz miał własnych pragnień”.

-Napoleon Hill-

Pamiętaj, że na świecie jest 7 miliardów ludzi, każdy z nich jest wyjątkowy i ma swoje własne zdanie. Oczywiście, bez względu na to co zrobisz, nigdy nie zadowolisz wszystkich! Ale niektórym twoje działania przypadną do gustu i to przyciągnie ich do ciebie.

To, myślą inni, nigdy nie powinno przyczyniać się do twojej bierności. W rzeczywistości, meksykański milioner Carlos Slim podsumowuje to w bardzo poważny sposób: “jeśli żyjesz dla opinii innych osób, jesteś martwy”.

Lęk przed porażką

Innym ważnym powodem, zdaniem Robbinsa, dla którego tkwimy w bezczynności, to strach przed porażką. Jest to tak naprawdę oczekiwanie na porażkę, które powoduje, że wiele osób unika podejmowania jakichkolwiek działań.

Ręka popycha dziewczynkę.

Ale czym tak naprawdę jest porażka? Czy to jest przeciwieństwo sukcesu? Tak naprawdę, to nie.

Musimy nauczyć się z nią żyć, ponieważ przez całe życie popełnimy błędy i wiele razy upadniemy. Nauczymy się jednak również ważnych lekcji, które pomogą nam ponownie spróbować z większą entuzjazmem i większą wiedzą.

Dla Robbinsa, porażka oznacza brak podejmowania prób. Odniesiesz porażkę, jeśli nie wyciągniesz z niepowodzenia nauki i poddasz się. Uważa, że prawdziwym błędem jest brak wytrwałości, brak wyciągania nauki i dbania o każdy szczegół, niebranie pod uwagę ludzkiego błędu, gdy coś planujesz, nie przykładanie się do tego, co jest twoim zadaniem, itd.

“Jeśli nie będziesz oddziaływać na życie, życie zacznie oddziaływać na ciebie.”

-Robin Sharma-

Dlatego Robbins dochodzi do wniosku , że ​​permanentne niezdecydowanie jest poważnym błędem.  Bezczynność prowadzi do przeciętności, strachu i nieszczęść.

Czasem wygrasz, a innym razem nie. Ale kiedy związek lub transakcja biznesowa rozwija się w złym kierunku, nie znaczy, że zawsze tak będzie. Przeszłość wpływa na przyszłość, ale jej nie determinuje.

Więc przestań się usprawiedliwiać, zacznij podejmować decyzje i daj z siebie wszystko, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się podróżą, bez względu na to w jakie strony poprowadzi cię przeznaczenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.