Zwierzogród: film traktujący o tolerancji

Zwierzogród: film traktujący o tolerancji

Ostatnia aktualizacja: 03 października, 2017

Zwierzogród to film dla dzieci, który choć przeznaczony dla najmłodszej części widowni, zawiera również przesłanie skierowane do dorosłych, oczywiście dla tych, którzy zdecydują się go obejrzeć. Zwierzogród stanowi wobec tego pozycję godną polecenia każdemu widzowi.

W filmie możemy zobaczyć, jak króliczyca Judy Hopps – wkłada duży wysiłek w pracę, która ma spełnić jej marzenie. Jest nim praca w departamencie policji w Zwierzogrodzie. W tym celu pilnie się wysila wbrew ostrzeżeniom rodziny i pomimo braku jakiegokolwiek wsparcia ze strony najbliższego środowiska.

Dzięki animacji, jaką jest Zwierzogród, widzowie mogą dostrzec podobieństwa między tym, co dzieje się w świecie zwierząt, a tym co mogą oglądać w realnym codziennym życiu społeczeństwa ludzkiego. 

Zwierzogród – film stanowiący odbicie naszej rzeczywistości

Wnikliwi widzowie bez trudu mogą dostrzec jak daleko zachowania na co dzień obserwowane w społeczeństwie ludzkim odpowiadają temu, co prezentują swym zachowaniem konkretne grupy zwierząt. I tak przedstawiciele pewnych gatunków odgrywają role, które niezwykle pasują do wielu ludzi.

W obu przypadkach istnieje pewien problem: są to uprzedzenia żywione w stosunku do innych. Zdanie na temat innych, z góry ustalone na podstawie uprzedzeń, w ostateczności dotykają ich samych.

Na tej płaszczyźnie Zwierzogród uczy sposobu na całkowite wyeliminowanie uprzedzeń i osiągnięcie w ten sposób własnych marzeń

Lis i zając - scena z filmu

Ostatecznie lekcja, której uczy nas Zwierzogród głosi: uprzedzenia i wygląd zewnętrzny najczęściej okazują się mylne. Brak zrozumienia przez rodzinę i brak poparcia i zaufania ze strony innych służą Judy Hopps za bazę do przezwyciężania i ulepszania samej siebie.

Człowiek nigdy nie opracował tak odpornego i twardego materiału jak ludzka wola walki

-Bernard Williams-

Dzięki temu, czego dokonuje bohaterka możemy się nauczyć, że dzięki stałości i silnej wierze można zajść o wiele dalej niż się początkowo zakładało. Nadarzające się po drodze trudności natomiast nie służą niczemu innemu, jak temu, by na ich podstawie nauczyć się jeszcze więcej.

Tolerancja stanowi klucz do pokonywania samego siebie

Jedną z najskuteczniejszych metod osiągania tego, co się postanowiło być może jest właśnie usuwanie istniejących barier. Zwierzogród ukazuje jak proces ten przebiega zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Najlepiej nie bać się tego, co odróżnia nas od innych. Różnice bowiem są tym, co pozwala nam się lepiej poznać.

Tolerancja działa w oparciu o akceptację odmienności, czego uczy nas cała animacja. Najlepszą metodą, aby skorzystać z tego, co inni mają nam do zaoferowania jest zerwanie z uprzedzeniami i praca nad tym, by okazywać się tolerancyjnym.

Kto by się spodziewał, że Judy Hopps, będąc króliczycą, stanie się członkiem policji Zwierzogrodu? Tym bardziej, że nie może liczyć na poparcie innych, a także musi uznawać fakt, że jej działania będą się odbywać wśród o wiele silniejszych gatunków.

Jeżeli nie położymy kresu dzielącym nas różnicom, będziemy się przyczyniać do tego, że świat będzie miał na nie coraz więcej miejsca

-John Fitzgerald Kennedy-

To dobrze, że wszyscy nie są identyczni. Dzięki temu możemy cieszyć się wieloma detalami życia, których nauczyli nas inni. Dlatego tak ważne jest rozumienie innych, które daje nam możliwość zarówno odkrywania, jak i dzielenia się z nimi.

Bądź jak Judy: wyznaczaj sobie wzniosłe cele

Życie w tolerancji i poznawanie różnic nie stanowi przeszkody w rozwijaniu własnej osoby, to w rzeczywistości klucz do tego, by osiągnąć sukces. Aby go osiągnąć bądź jak Judy. Nie poddawaj się, ale pamiętaj, że pracując pilnie i wytrwale zawsze zbliżasz się do upragnionego celu.

Króliczyca - policjantka

To ważne skąd przychodzimy, co mieliśmy i kim jesteśmy. Jednakże nie mniej ważne jest pamiętanie o rozmiarze celów, jakie sobie stawiamy i okazywanie gotowości, by o nie walczyć. Będąc stałym, kierując się miłością względem tego, co robimy, droga, którą musimy przebyć może się okazać zupełnie krótka.

Jedynym czego należy się bać… to strach przed sobą samym

-Zwierzogród-

W tym sensie, nie ma wątpliwości, że Zwierzogród to film, który może stanowić lekcję dla dosłownie każdego widza. Dzięki niemu rozumiemy, że czasem w życiu zapominamy o najważniejszych wartościach.

Spojrzenie na świat z perspektywy najmłodszych przybliża nas do samych siebie o wiele bardziej, niż mogłoby się nam wydawać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.