Ludzie, którzy słyszą, ale nie słuchają

Niektórzy ludzie słyszą, ale nie słuchają. Są to ludzie, którzy biorą pod uwagę tylko swój własny punkt widzenia i nie wykazują zainteresowania zrozumieniem innych. W tym artykule przyjrzymy się ich motywacjom – lub ich brakowi – oraz skutkom ich postawy.

Nie słuchaj.

Są na świecie ludzie, którzy słyszą, ale nie słuchają. Bo słyszenie to nie to samo, co słuchanie. Aby słuchać, trzeba być wrażliwym, ale nie tylko na samą wiadomość. Musisz także odszyfrować gesty, emocje i wszystkie inne informacje, które mogą być zawarte w wiadomości.

Czasami jednak trudno jest utrzymać skuteczną i satysfakcjonującą rozmowę ze wszystkimi wokół w Twojej codziennej rutynie.

Jest mnóstwo ludzi, którzy stawiają bariery. Wydaje się, że nie chcą zwracać uwagi na innych ani ich rozumieć. Z drugiej strony, niektórzy ludzie mogą wydawać się bliscy i dostępni, ale szybko zdajesz sobie sprawę, że nie są naprawdę zainteresowani.

Nieumiejętność aktywnego słuchania lub brak wiedzy jak to ćwiczyć generuje uczucie niezadowolenia. Na poziomie relacji konsekwencje mogą być zarówno problematyczne, jak i szkodliwe. Ponadto w środowisku pracy dobra komunikacja jest kluczem do osiągania celów i tworzenia klimatu, w którym ludzie czują się usatysfakcjonowani, a tym samym zachęceni do dawania z siebie wszystkiego.

Dlatego zadajemy sobie pytanie, dlaczego tak trudno jest nam słuchać siebie nawzajem w sposób, na jaki zasługujemy?

„Słuchaj więcej niż mówisz. Nikt nie nauczył się niczego, słysząc swój głos”.

-Richard Branson-

Zestresowany mężczyzna na spotkaniu.

Dlaczego ludzie słyszą, a nie słuchają?

Nic nie niszczy Twoich emocji tak bardzo, jak brak poczucia bycia wysłuchanym, kiedy tego potrzebujesz lub kiedy po prostu próbujesz się z kimś porozumieć. Nie tylko nastolatki czy niewrażliwi szefowie nie słuchają innych. Zjawisko to występuje często wśród bliskich nam postaci.

Jean-Paul Sartre powiedział, że źródłem wszelkiej przemocy jest brak komunikacji, a także niesłuchanie. W pewnym sensie to właściwie początek wielu naszych problemów. W końcu ci, którzy nie słuchają, są skazani na obojętność lub niezgodę. To często kończy się generowaniem dystansu nie do pokonania.

Przyjrzyjmy się, co kryje się za tymi ludźmi, którzy słyszą, ale nie słuchają.

Błąd potwierdzenia i dysonans poznawczy

Niektórzy ludzie słuchają tylko tego, co chcą usłyszeć. Na przykład słuchają tylko wtedy, gdy mówisz coś, co potwierdza to, co już wiedzą, wierzą lub przyjmują za pewnik. Jednak wszystko, co im się nie podoba lub co nie jest zgodne z ich własnymi przekonaniami, zostanie zignorowane.

Dysonans poznawczy jest również niezwykle powszechnym zjawiskiem w przypadku niepowodzeń komunikacyjnych. Często zdarza się to w relacjach międzyludzkich. Na przykład, kiedy jesteś na kogoś zły, nie ma znaczenia, czy ta osoba ma rację w tym, co mówi. Twój umysł odrzuca te dysonansowe dane i stara się być wierny swoim własnym odczuciom. Dlatego czujesz, że kiedy jesteś na nich zły, nic, co mówią, nie może być poprawne.

Narcyzi – ludzie, którzy słuchają tylko siebie

Narcyzi nie słuchają innych, bo słyszą tylko siebie. Narcystyczne osobowości stoją za wieloma frustrującymi sytuacjami, jeśli chodzi o komunikację. Ci ludzie nigdy nie zwracają uwagi na perspektywę innych. Widzą tylko swoją własną prawdę. Co więcej, każda rozmowa, w której nie są w centrum, nie jest dla nich interesująca.Para się kłóci.

Stłumiony gniew

Tłumiony gniew ma tendencję do powstrzymywania ludzi przed słuchaniem. Jednym z powodów, dla których możesz zawieść w swoich procesach komunikacyjnych, może być ukryty gniew. Czasami nawet nie musisz być zły na osobę stojącą przed Tobą. Na przykład zły dzień w pracy może oznaczać, że przestaniesz praktykować aktywne słuchanie z osobami wokół Ciebie. To jest rzeczywistość, o której musisz pamiętać.

Chcąc przejąć kontrolę nad rozmową

Prawdopodobnie spotkałeś ludzi, którzy po prostu nie przestają mówić. Jest to niezwykle powszechne, a także frustrujące. Są to ludzie, którzy Cię słyszą, stoją przed Tobą, ale Cię nie słuchają. To dlatego, że myślą o tym, co zamierzają powiedzieć za chwilę. Ich jedynym pragnieniem jest przejęcie kontroli nad rozmową. To, co mówisz, w ogóle ich nie interesuje.

Co możesz zrobić z tymi, którzy nie słuchają?

Czy Ci się to podoba, czy nie, zawsze znajdą się ludzie, którzy słyszą, ale nie słuchają. Możesz ich spotkać wszędzie. Jednak naprawdę trudno jest spotykać się z kimś, kto nie jest w stanie być empatyczny i wrażliwy. To dlatego, że dobra komunikacja jest głównym składnikiem współistnienia. Bez niej nic nie funkcjonuje poprawnie ani nie działa na Twoją korzyść.

Dlatego w przypadku osób, które nie dokładają najmniejszego wysiłku, aby naprawdę i aktywnie Cię słuchać, najlepiej jest im o tym powiedzieć. Wyjaśnij im, że zasługujesz na zrozumienie. Jeśli się nie zmieni, najlepiej pozwolić im odejść z korzyścią dla Twojego dobrego samopoczucia i zdrowia. Emocjonalna głuchota w komunikacji niesie za sobą poważne konsekwencje. Musisz się przed tym chronić.

Staraj się pracować każdego dnia, aby utrzymać odpowiednią i satysfakcjonującą komunikację we wszystkich swoich relacjach społecznych. Staraj się być najlepszym przykładem. Promuj empatyczny dialog i wyznaczaj granice tym, którzy nie chcą Cię słuchać.

Scroll to Top