Osobowość o wysokim potencjale - cechy dominujące

Osobowość o wysokim potencjale pozwala danej osobie stać się doskonałym liderem. Co jeszcze wiemy o tej grupie osób?
Osobowość o wysokim potencjale - cechy dominujące
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Osobowość o wysokim potencjale. Czym się charakteryzuje? Jeśli zapytasz kogoś, co rozumie się przez wysoce potencjalną osobowość, najprawdopodobniej odpowie, że wysoką inteligencję. Dzieje się tak, ponieważ wciąż mamy tendencję do kojarzenia talentu z wysokimi umiejętnościami intelektualnymi. Jednak prawdziwy ludzki potencjał nie zawsze wiąże się z wysokim IQ. O czym świadczył genialny Stephen Hawking.

Osobowość o wysokim potencjale to taka, która ośmiela się przekształcać rzeczywistość, wykraczając poza to, co konwencjonalne. Posiadanie potencjału oznacza widzenie tego, czego inni nie widzą i inspirowanie ich do naśladowania. Bycie wyjątkowym oznacza wykorzystywanie trudności i wyznaczanie innowacyjnych celów na horyzoncie, których nikt wcześniej nie wyznaczył.

W rzeczywistości możemy zdefiniować tę cechę osobowości na wiele sposobów. Jednak sporo osób zrobiło to już za nas. Do tego stopnia, że kilka firm zaczęło używać inwentarza typologicznego Myersa-Briggsa, opartego na teoriach Carla Junga, w celu zidentyfikowania pewnych cech osobowości o wysokim potencjale.

„Najbardziej oprocentowana jest inwestycja w wiedzę”.

-Benjamin Franklin-

Kobieta na moście. Osobowość o wysokim potencjale

Osobowość o wysokim potencjale

Społeczeństwo potrzebuje więcej niż tylko inteligentnych ludzi. Cenimy obecność ludzi, którzy potrafią dobrze wykorzystać swój spryt, bez względu na ich inteligencję. Ponieważ czasami talent polega na elastyczności umysłowej kogoś, kto wie, jak znaleźć najlepszą odpowiedź, kiedy jest najbardziej potrzebna. Również ci, którzy wiedzą, jak wykorzystać swoje umiejętności, aby stworzyć szczęśliwe i zmotywowane grupy robocze, które mają ten sam cel.

W rzeczywistości przywództwo jest redefiniowane, podobnie jak koncepcja osobowości o wysokim potencjale. Rzeczywiście, nie tak dawno kojarzyliśmy tę koncepcję z jakością zarządzania. Połączyliśmy to z tymi, którzy najwięcej produkowali, byli najbardziej otwarci i osiągali lepsze wyniki w organizacji.

Dziś wiele z tych wymiarów zostało przeformułowanych. Ponieważ cechy, których teraz potrzebujemy od lidera, to dynamizm, człowieczeństwo, połączenie, wydajność i zdolność do innowacji. Lekarze Ian MacRae i Adrian Furnham z University College London przeprowadzili badanie, aby określić czynniki definiujące osobowość o wysokim potencjale. Okazało się, że są to interesujące cechy, które wszyscy jesteśmy w stanie rozwinąć.

1. Sumienność, wartość samodyscypliny

Kto osiąga sukces, nie robi tego przez przypadek. W rzeczywistości za triumfem kryje się dyscyplina, samokontrola i zamiłowanie do ciężkiej pracy. Osiągnięcie tej kompetencji wymaga opanowania impulsywności i posługiwania się planowaniem strategicznym. Ci ludzie lubią widzieć dobrze wykonaną pracę.

Nie mają obsesji na punkcie perfekcji, ale tego rodzaju żądzy samych siebie, która sprawia, że zawsze dają z siebie wszystko. Sumienność to lepsze decyzje. To dlatego, że zawsze są przyjmowane w rozsądny sposób z wyrafinowaną intuicją, która nie pozostawia nic przypadkowi

2. Dostosowanie emocjonalne

Wszyscy wiemy, jak ważne jest regulowanie naszych emocji, a także właściwe ich wykorzystanie. Kluczowe jest dostosowanie emocjonalne w osobowości o wysokim potencjale. Dzieje się tak, ponieważ obejmuje zdolność do kontrolowania codziennego stresu i niepokoju, które zwykle stanowią integralną część życia, pracy i relacji międzyludzkich.

Osobowości o wysokim potencjale są biegłe w działaniu w każdym środowisku. Są spokojni, poprawiają środowisko pracy i dobrze pracują w zespołach.

Nie tylko wiedzą, jak regulować swoje zmartwienia, niepokoje i negatywne nastawienie. Ułatwiają również innym osobom w ich otoczeniu przystosowanie się do tego rodzaju emocjonalnej harmonii.

3. Akceptacja niepewności i dwuznaczności.

Jedna rzecz, o której osoba o wysokim potencjale jest przekonana, to fakt, że rzeczy nigdy nie będą takie, jak byśmy sobie tego życzyli. Rzeczywiście, organizacje i świat jako całość są prawie zawsze środowiskami chaotycznymi. Dlatego często pojawiają się trudności, a wraz z nimi niepewność.

Osobistości o wysokim potencjale nie mają nic przeciwko temu, że pojawiają się nieprzewidziane wydarzenia. To dlatego, że są na nie przygotowani. Rzeczywiście, ich proaktywny umysł z góry akceptuje trudności. Dlatego są oni zmotywowani do radzenia sobie z nimi.

Zamiast utknąć w tym, czego nie mogą zmienić, nie wahają się być kreatywni. W rzeczywistości znajdą tysiące propozycji i możliwości jako odpowiedzi na swoje problemy.

4. Ciekawość poznawania i odkrywania nowych ścieżek

Kim bylibyśmy jako ludzie bez ciekawości? Jednak to narzędzie życia i nasz ludzki potencjał z biegiem lat traci na sile. W rzeczywistości sama edukacja, rutyna, a nawet bardzo sztywne środowisko pracy mogą całkowicie zmniejszyć tę zdolność. Niemniej jednak osobistości o wysokim potencjale popierają tę zaletę. W rzeczywistości wykorzystują swoją ciekawość, aby uczyć się, odkrywać i stosować nowe podejścia.

Mężczyźni i kobiety pracujący razem.

5. Odwaga

Odwaga pozwala nam torować sobie drogę w trudnych czasach. W rzeczywistości odwaga jest tym, co pomaga nam wyjść poza to, co ustalone, aby ustąpić miejsca nowemu, aby poprawić naszą rzeczywistość. Dlatego też osobowości o wysokim potencjale wyróżniają się tym, że nie boją się konfrontacji z różnymi rzeczami. Z równowagą mierzą się z ryzykiem, ponieważ ufają własnym umiejętnościom.

6. Konkurencyjność w celu poprawy

Konkurencyjność może czasami powodować tarcia, a nawet konflikty w organizacji. Jednak w takich przypadkach osobowości o wysokim potencjale wykorzystują konkurencyjny sposób myślenia, aby ulepszać i pokonywać przeszkody. Co więcej, nie wahają się zjednoczyć swoich zespołów, aby uczynić je bardziej konkurencyjnymi. Pomaga to organizacjom, dla których pracują, rozwijać się i plasować się na dobrych pozycjach na rynku.

Na koniec musimy wspomnieć, że godne zaufania są osobowości o wysokim potencjale. Są utalentowanymi postaciami, jeśli chodzi o wydobywanie z innych tego, co najlepsze, aby pracować z nimi w tym samym kierunku. W rzeczywistości sprawiają, że każdy scenariusz rozkwita w innowacji, postępie i odporności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Furnham, Adrian & Treglown, Luke. (2018). High potential personality and intelligence. Personality and Individual Differences. 128. 81-87. 10.1016/j.paid.2018.02.025.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.