Lexotan: charakterystyka i efekty uboczne

tabletki lexotan

Lexotan jest lekiem z grupy pochodnych benzodiazepin, które są rutynowo podawane w celu leczenia napadów lękowych. Zmniejsza napięcie, nerwowość, a w większych dawkach działa jako środek zwiotczający mięśnie. Ogólnie rzecz biorąc, leczenie tego rodzaju lekiem psychotropowym powinno być jednorazowe i krótkotrwałe.

Chociaż instytucje medyczne i farmakologiczne ostrzegają, że tego rodzaju leki nie powinny być przepisywane przez dłużej niż 12 tygodni (włączając w to stopniowe wycofywanie leku),  do dnia dzisiejszego w niektórych przypadkach lexotan nadal jest nieprawidłowo stosowany. W rzeczywistości jego użycie przekracza czasami zalecany czas.

Substancją czynną leku Lexotan jest bromazepam, który należy do grupy leków zwanych benzodiazepinami. Bromazepam, podawany w małych dawkach, łagodzi napięcie psychiczne, niepokój i nerwowość; w większych dawkach działa jako środek zwiotczający mięśnie.

Niektórzy ludzie łączą się Lexotan z innymi lekami lub substancjami działającaymi na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak alkohol, a nawet diazepam. To nieodpowiednie użycie ma swoje konsekwencje, takie jak wzrost liczby wypadków drogowych.

Lek Lexotan, podobnie jak inne leki, należy spożywać dokładnie stosując się do zaleceń lekarza. Również pracownicy służby zdrowia powinni regulować i nadzorować właściwe stosowanie tego rodzaju leków, których cel jest bardzo ważny: zmniejszyć objawy związane z zaburzeniami lękowymi.

kobieta łapiąca się za głowę

Lexotan, do czego służy?

Lexotan jest marką handlową, pod którą sprzedaje się bromazepam. Najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy wiedzieć na temat tego leku, jest to, że jest pochodną benzodiazepin. Jest to związek chemiczny, który wzmacnia działanie neuroprzekaźnika kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), który ma działanie uspokajające, nasenne, przeciwlękowe, antykonwulsyjne i rozluźniające mięśnie.

Lexotan ma przede wszystkim działanie antydepresyjne i działa w bardzo specyficznym obszarze naszego mózgu: w układzie limbicznym. W ten sposób, oprócz rozluźnienia naszego ciała i spowolnienia jego funkcji, osiąga się też zmniejszenie napięcia psychicznego, stresu lub niepokoju.

Zobaczmy poniżej, jakie są przeznaczenia lexotanu:

  • Leczenie napadów lękowych.
  • Leczenie zaburzeń obsesyjnych, fobii, hipochondrii, ataków paniki
  • Wyeliminowanie agresywnych zachowań lub samookaleczeń.
  • Jest również bardzo przydatny w niektórych sytuacjach spowodowanych intensywnym pobudzeniem psychicznym.
  • Lexotan jest również bardzo skuteczny jako lek rozluźniający przed mniejszymi zabiegami chirurgicznymi.

zmartwiony mężczyzna

Środki ostrożności w przypadku Lexotanu

Lexotan to łagodniejszy rodzaj benzodiazepiny niż klasyczny diazepam. Jednak pomimo tego, że jego mechanizm działania nie jest tak silny, jego skutki uboczne, a także jego tolerancja i uzależnienie są podobne. Oznacza to, że stoimy w obliczu leku, który ma negatywny wpływ na umysł i ciało, jeśli zaczniemy go nadużywać. Dlatego konieczne jest, abyśmy znali środki ostrożności związane z Lexotanem.

  • Zawsze musimy być pod nadzorem lekarza.
  • Leku Lexotan nie należy podawać jako jedynego leczenia w przypadku napadów lękowych związanych z depresją. Jego skuteczność w tych przypadkach jest niska.
  • W przypadku, gdy odstawiamy Lexatin z dnia na dzień, możemy odczuwać jeszcze gorsze napady lękowe niż przezd rozpoczęciem leczenia. Tak więc, gdy tylko stosujemy leczenie benzodiazepinami i powinniśmy zacząć ich wycofywanie, należy to robić stopniowo.
  • Podczas gdy pacjent przyjmuje Lexotan, nie zaleca się wykonywania zadań wymagających poświęcenia dużej uwagi lub szybkiej zdolności reagowania. W związku z tym zadania takie jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie niebezpiecznych maszyn powinny zostać ograniczone.
  • Kobiety w ciąży, a także pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby powinni przyjmować mniejsze dawki lub nawet wybierać inne alternatywy, bardziej odpowiednie w zależności od cech i potrzeb.

Efekty uboczne Lexotanu

Lexotan nie jest lekiem, który można przyjmować regularnie. Po kilku tygodniach wytarza się tolerancję na lek, a jego działanie redukuje się i potrzebne są większe dawki. Jeśli przekroczymy trzy miesięczny okres leczenia lub jeśli przyjmiemy większą dawkę niż zalecana, mogą pojawić się następujące objawy:

  • Ból głowy
  • Ból mięśni.
  • Zmęczenie.
  • Wrażliwość na światło.
  • Depersonalizacja.
  • Wrażliwość na hałas.
  • Drętwienie kończyn.
  • Koszmary.
  • Zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
  • Wrażenie otępienia.
  • Problemy z koordynacją i trudności z koncentracją

kobieta z bólem żołądka

Należy pamiętać, że Lexotan oddziałuje z wieloma innymi lekami, szczególnie tymi, które działają na ośrodkowy układ nerwowy, takimi jak leki antydepresyjne, opioidowe leki przeciwbólowe, leki psychotropowe, a nawet leki przeciwhistaminowe o działaniu uspokajającym. Dlatego nigdy nie zapominajmy o przestrzeganiu zaleceń naszych lekarzy i traktujmy Lexotan jako punktowe leczenie zaburzeń lękowych.

Chemia w tych przypadkach może przynieść ulgę w danym momencie, ale nigdy nie będzie ostatecznym rozwiązaniem problemu.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Agencia Española de Medicamentos y Productos Sanitarios (AEMPS). PROSPECTO LEXATIN 3 mg CAPSULAS DURAS. Consultado el 16 de septiembre de 2023. https://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/55751/Prospecto_55751.html
  • Danza, A., Cristiani, F., & Tamosiunas, G. (2009). Riesgos asociados al uso de Benzodiazepinas. Archivos de Medicina Interna, 31(4), 103-108. http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-423X2009000300005&lng=es&tlng=es
  • Davies, J. A. (2011). Bromazepam. In xPharm: The Comprehensive Pharmacology Reference. Consultado el 16 de septiembre de 2023. https://doi.org/10.1016/B978-008055232-3.61346-7
  • Domínguez, V., Collares, M., Ormaechea, G., & Tamosiunas, G. (2016). Uso racional de benzodiacepinas: hacia una mejor prescripción. Revista Uruguaya de Medicina Interna, 1(3), 14-24. http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2393-67972016000300002&lng=es&tlng=es
  • Gascón, P. (2004). Análisis de la utilización de las benzodiacepinas. Offarm, 23(3), 163-164. https://www.elsevier.es/es-revista-offarm-4-articulo-analisis-utilizacion-benzodiacepinas-13059636
Scroll to Top