Kudzu: makrobiotyk, który może przynieść korzyści Twojemu umysłowi i ciału

Kudzu to makrobiotyk, który generuje korzyści zdrowotne, jeśli zostanie uwzględniony w zbilansowanej diecie. Dowiedz się więcej

Kudzu

Kudzu to makrobiotyczny pokarm pozyskiwany z rośliny pochodzącej z kontynentu azjatyckiego. Jest niezwykle popularny w Japonii i stopniowo rozprzestrzenił się na inne kultury i kraje. Kudzu stosuje się zwykle suplement diety, ponieważ uważa się, że jego spożywanie może generować pewne korzyści zdrowotne. Należy jednak zawsze pamiętać, że wszelkiego rodzaju suplementy diety są zawsze tylko wisienką na torcie.

Dlatego ogólnie musisz zadbać o zdrowy sposób odżywiania. W ten sposób unikniesz niedoboru jakichkolwiek niezbędnych składników odżywczych potrzebnych do dobrego ogólnego stanu zdrowia. W przeciwnym razie możesz doświadczyć niewydolności w funkcjonowaniu narządów twojego ciała.

Czym jest kudzu

Kudzu to pokarm pozyskiwany z rośliny Pueraria Lobata, warzywa z rodziny motylkowatych. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest znany jako gé gén i uważany za jedno z 50 podstawowych ziół niezbędnych do zapewnienia dobrego zdrowia.

Korzeń jest zwykle spożywany w postaci proszku rozpuszczonego w płynie. Można go również dodawać jako składnik potraw takich jak zupy i sosy. Można go nawet mieszać z kawą lub herbatą. Ponadto jest sprzedawany w formie kapsułek.

Kudzu

Kudzu — korzyści

Zobaczmy co na temat tej konkretnej rośliny ma nam do przekazana środowisko naukowe. Pamiętaj jednak, że ten produkt należy zawsze uwzględniać tylko w kontekście dobrze zbilansowanej diety.

Pomaga zapobiegać chorobom

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Biomedicine & Pharmacotherapy kudzu zawiera dużą liczbę związków fitochemicznych. Są to elementy, które mogą pomóc w zapobieganiu rozwojowi niektórych złożonych chorób. Są zdolne do blokowania rozwoju wolnych rodników i ich późniejszej akumulacji w organizmie. Uważa się, że jest to korzystne dla zdrowia.

Kudzu zawiera wiele flawonoidów obecnych również w innych pokarmach pochodzenia roślinnego. Jeśli uprawiasz sport, może to być przydatne, ponieważ aktywność pomaga modulować mechanizmy zapalne i oksydacyjne w twoim ciele.

Zwalcza ból głowy

Tradycyjna medycyna chińska utrzymuje, że spożywanie kudzu może zapobiegać i zwalczać bóle głowy. Jednak prawda jest taka, że patofizjologia migreny i podobnych problemów nadal budzi wiele pytań. Z tego powodu nie udało się jeszcze potwierdzić tej teorii.

Poprawia pasaż jelitowy

Kudzu może pomóc w walce z problemami, takimi jak biegunka, zaparcia i zgaga. Zawiera pewną ilość nierozpuszczalnego błonnika, oprócz związków probiotycznych. Wykazano, że pomagają one zwiększyć gęstość bakterii zamieszkujących przewód pokarmowy. Wiąże się to również z mniejszą częstością występowania problemów związanych z ośrodkowym układem nerwowym.

Potrafi walczyć ze zmęczeniem

W Chinach kudzu ma reputację elementu rewitalizującego. Uważa się, że może generować efekt podobny do mleczka pszczelego. W rzeczywistości służy do zwalczania fizycznej słabości i zmęczenia. Jednak tego rodzaju objawy mogą być spowodowane niedoborem niezbędnych składników odżywczych. Dlatego też, jeśli nie uzyskamy większej podaży tych składników odżywczych, problemu nie rozwiąże samo kudzu.

Zmęczony mężczyzna

Kudzu, czyli jedzenie, które może mieć wiele właściwości

Jak widać, korzeń kudzu może mieć szereg pozytywnych skutków dla ogólnego stanu zdrowia. Niemniej jednak jego efekty nie zostały jeszcze udowodnione. W rzeczywistości przeprowadzono do tej pory niewiele badań dotyczących tego korzenia i konieczne byłyby dalsze badania, aby wyjaśnić pewne wątpliwości. Co więcej, nie jest jasne, czy jego spożycie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem.

Na koniec należy wspomnieć, że zaleca się unikanie spożywania kudzu podczas ciąży i laktacji. Dzieje się tak, ponieważ nie wiadomo, jak może wpływać na płód przez łożysko.

dieta chińska

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Wang, S., Zhang, S., Wang, S., Gao, P., & Dai, L. (2020). A comprehensive review on Pueraria: Insights on its chemistry and medicinal value. Biomedicine & pharmacotherapy = Biomedecine & pharmacotherapie131, 110734. https://doi.org/10.1016/j.biopha.2020.110734
  • Holscher H. D. (2017). Dietary fiber and prebiotics and the gastrointestinal microbiota. Gut microbes8(2), 172–184. https://doi.org/10.1080/19490976.2017.1290756
Scroll to Top