Dlaczego owoce morza są dobre dla mózgu?

Dlaczego owoce morza są dobre dla mózgu?
María Prieto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Prieto.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Owoce morza są oczywiście przepyszne, ale czy wiedziałeś, że mogą pomóc Ci zadbać o Twój mózg i ochronić Cię przed rozwojem takich chorób jak Alzheimer? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się dlaczego warto włączyć do diety większe ilości owoców morza.

W ostatnich latach naukowcy ustalili, że dieta wywiera znaczący wpływ na działanie mózgu. Okazuje się, że owoce morza kryją w sobie wiele korzyści dla naszego mózgu.

Dietetycy uznają owoce morza za doskonały dodatek do diety ze względu na krótko- i długoterminowy wpływ, jaki wywierają na zdrowie mózgu. Owoce morza to również świetny produkt dla osób, które chcą schudnąć, ponieważ zawierają bardzo niewiele tłuszczu.

Niedawno przeprowadzone badania na temat zdrowych diet potwierdzają założenie, że owoce morza wpływają doskonale na nasze zdrowie, ponieważ pokrywają około 80% zapotrzebowania odżywczego w każdej grupie wiekowej. Większość owoców morza dostarcza takie same wartości odżywcze i białka co białe ryby.

Włączenie owoców morza do diety pomoże Ci zachować zdrowie. Nie ma znaczenia jakie owoce morza wybierzesz. Po prostu jedz swoje ulubione!

Jedzenie owoców morza poprawia pamięć

Regularne spożywanie owoców morza wywiera bezpośredni wpływa na koncentrację, pamięć i aktywność intelektualną, ponieważ zawierają one umiarkowane ilości manganu. To jeden z tych składników odżywczych, których Twój organizm nie jest w stanie wytwarzać samodzielnie.

Dlatego też musisz pozyskiwać mangan ze swojej diety, aby Twoje neurony były w stanie wykorzystywać swój pełen potencjał. Witaminy, minerały i tłuszcz obecne w owocach morza odgrywają istotną rolę z punktu widzenia optymalnego rozwoju mózgu. Dieta bogata w owoce morza poprawi Twoje zdolności umysłowe i pamięć.

Owoce morza podnoszą poczucie własnej wartości

Owoce morza są nawet w stanie wpływać na Twoje poczucie własnej wartości ze względu na zawarte w nich ilości tryptofanu. Tryptofan to jeden z ośmiu kluczowych aminokwasów. To metaboliczny prekursor serotoniny. Ten hormon przekazuje sygnały między komórkami nerwowymi i w bezpośredni sposób wpływa na Twój nastrój.

Co więcej, produkty z tej grupy mogą okazać się pomocne, gdy starasz się schudnąć. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zawierają one niewielkie ilości tłuszczu i spore ilości białek, co przekłada się na przedłużenie uczucia sytości.

Owoce morza poprawiają rozwój neurologiczny

Naukowcy z Uniwersytetu w Amsterdamie odkryli, że dzieci i małe dzieci, których matki jadły owoce morza w ciąży, cechował lepszy rozwój neurologiczny.

Jedzenie owoców morza zmniejsza uczucie zmęczenia intelektualnego

Produkty z tej grupy są bogate w cynk, minerał, który pomaga mózgowi zachować uwagę. Jednocześnie może również zmniejszać poziom stresu i niepokoju.

Fakt, że takie produkty nie są zbyt kaloryczne sprawia, że są lekkostrawne. Jednak badania wykazały, że mimo tego dostarczają energii niezbędnej do wykonywania codziennych aktywności. Jeśli jesteś osobą, która jest aktywna fizycznie i umysłowo, produkty tego rodzaju doskonale sprawdzą się w Twojej diecie.

Owoce morza poprawiają nastrój

Psycholodzy i neuropsycholodzy zalecają spożywanie odpowiednich dawek witaminy B12, aby uchronić się przed rozwojem depresji. Zjedzenie 50 gramów owoców morza tygodniowo wystarczy, aby pokryć całe zapotrzebowanie na witaminę B12.

Owoce morza są bogate w antyoksydanty

Produkty z tej grupy zawierają selen, jeden ze składników odżywczych, których organizm potrzebuje do ochrony przed oksydacją. Tlen to kluczowy pierwiastek, bez którego nie jesteśmy w stanie żyć. Jeśli jednak nie będziesz kontrolować swojej diety, zwiększa się ryzyko rozwoju różnych chorób i szybszego starzenia się.

Takie antyoksydanty jak selen pomagają spowolnić reakcje wywoływane przez oksydację.

Owoce morza na talerzu

Jedzenie owoców morza chroni przed rozwojem Alzheimera

W przeprowadzonym niedawno badaniu, które opublikowano w Journal of the American Medical Association (JAMA), naukowcy odkryli, że regularne włączanie owoców morza do diety zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 47%.

Naukowcy przebadali dietę i nawyki żywieniowe 286 uczestników. Kiedy uczestnicy zmarli, zbadali ich mózgi, aby postarać się odkryć zależność między dietą, pamięcią i starzeniem się. Na początku badania u żadnego z uczestników nie zdiagnozowano Alzheimera.

Jednak osoby, które często spożywały owoce morza, byli w znaczący sposób mniej narażeni na rozwój zwyrodnieniowych zaburzeń neurologicznych.

Kolejny powód przemawiający za tym, że jedzenie owoców morza jest dobre dla mózgu to fakt, że zmniejszają one ryzyko rozwoju Alzheimera.

Podsumowując, stosowanie zróżnicowanej diety, w której znajdują się świeże owoce i warzywa, węglowodany, zboża, chleb, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, nabiał, ryby oraz owoce morza, pomoże Ci zachować zdrowie, zarówno na krótszą, jak i na dłuższą metę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.