Ktoś inny - co zrobić, kiedy się pojawia?

Ktoś inny - co zrobić, kiedy się pojawia?

Ostatnia aktualizacja: 24 czerwca, 2017

W najmniej oczekiwanym momencie, w pracy, na imprezie, obiedzie z przyjaciółmi, pojawia się ktoś, kto przyciąga naszą uwagę. Nagle, znajdujemy siebie na rozstaju dróg, jeżeli jesteśmy z kimś, a jednocześnie zaczyna nam się podobać ktoś inny, ktoś, kogo dopiero poznaliśmy.

Nie kontrolujemy tego w kim się zakochujemy lub kto nam się podoba. Możemy być z kimś od wieków i nagle pojawi się ktoś inny. Ktoś zupełnie inny, przy kim czujemy się na nowo podekscytowani. Stajemy się nerwowi, nasze ręce zaczynają się pocić, jąkamy się, potykamy się i nasze serce bije szybciej.

“Miłość trzyma dwa największe znaki przeciwności: kochanie kogoś, kto nie kocha nas, być kochanym przez kogoś, kogo my nie możemy pokochać”

-Alejandro Dolina-

Praca o zachodzie słońca - ktoś bliski

Co mówią badania?

W trakcie badań naukowcy z amerykańskich uniwersytetów (Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Indiana i Uniwersytet Kentucky-Lexington) za obiekt badawczy obrali 160 kobiet pomiędzy 19 a 56 rokiem życia, które były w związku małżeńskim lub były w związku od ponad 3 lat. 70% z nich stwierdziło, że w trakcie trwania związku podobał im się ktoś inny.

Większość kobiet (70%) doświadczyły tego w pracy, co nie jest zaskakujące, odkąd stwierdzono, że im więcej czasu z kimś spędzamy, tym bardziej on nam się wydaje atrakcyjny. Badania opublikowane w ‘Psychological Science’ zatytułowane “Poziomowanie pola zabawy” podsumowały, że stopień atrakcyjności wzrasta z czasem.

Ale fakt, że podoba nam się ktoś inny, kiedy z kimś jesteśmy nie oznacza od razu końca małżeństwa, czy też związku. Zazwyczaj takie sytuacje pozwalają nam zauważyć problemy w naszym związku i mogą pomóc nam doceniać bardziej naszego partnera. Pytanie jest następujące: Dlaczego czujemy pociąg do kogoś innego, gdy mamy partnera? Tutaj jest kilka powodów:

Pociąg do czegoś nowego

Kiedy jesteśmy w związku przez długi czas i żyjemy z tą jedną osobą to nowość słabnie. Wkraczamy w rutynę dnia codziennego i po czasie przestajemy odczuwać pociąg jaki czuliśmy na początku i element zaskoczenia znika.

W dodatku, po czasie i kiedy stawianie naszego partnera w jak najlepszym czasie znika, zauważamy jego wady i zalety, nasze pożądania są przeciwne i czasem to powoduje rozbieżności i nudę spowodowaną monotonią.

Jednakże, spotykamy inną osobę, która nas pociąga jako coś świeżego, nowego, innego, zachęcającego, interesującego i motywującego.

Mylenie pociągu z miłością

Monotonia naszego związku może prowadzić do szukania innych rzeczy poza związkiem. Ale musisz być bardzo ostrożny i nie myśleć, że to co odnajdziesz to jest miłość, kiedy to jest tylko zwykły pociąg do drugiej osoby.

Nie powinniśmy mylić pociągu z miłością. Ponieważ miłość jest czymś więcej, jest pożądaniem, przyjaźnią, byciem zaniepokojonym o drugą osobę, czuciem tego co czuje druga osoba i respektowaniem tych uczuć.

Kiedy czujemy pociąg do kogoś nowego, przechodzimy przez fazę zakochania, fantazjujemy o tej osobie i nie widzimy jej wad. Nie wiemy jaka ta osoba jest naprawdę, ani jak się z nią mieszka. Może być też tak, że mylimy pociąg z miłością.

Negatywne aspekty naszego partnera

Podczas kryzysu w związku, kiedy spotykamy kogoś nowego, będziemy widzieć wszystkie możliwe wady naszego partnera. Wszystkie te cechy, które wydawały nam się urocze, teraz wydają się wstrętne. Możemy zacząć myśleć, że on lub ona jest nie do zniesienia nudną osobą itp. Wszystko co negatywne zostanie powiększone.

Para zwrócona do siebie plecami

Co zrobić, gdy pojawi się ktoś inny?

Czujemy pociąg do innej osoby, widzimy złe cechy naszego partnera, potrzebujemy zmiany i dobrze o tym wiemy. Wtedy pytamy samych siebie: Co powinienem zrobić?

  1. Przeanalizuj dokładnie jakie uczucia żywisz do osoby, która wkroczyła w Twoje życie. Możesz czuć pasję, przyjaźń, miłość, potrzebę czegoś nowego.
  2. Szczegółowo przeanalizuj co czujesz do swojego partnera. Jest możliwe, że coś przestało działać i że to jest czas na rozmowę o tym. Komunikacja jest kluczowa pomiędzy partnerami, nie powinniśmy siedzieć cicho, gdy coś nas rani. Chociaż kiedy spotykamy nową osobę to widzimy w swoim partnerze tylko negatywne cechy. Wysiłek, by zobaczyć jakieś pozytywy jest niezbędny, by przypomnieć sobie, dlaczego lubimy tą osobę i co nas w niej pociągało.
  3. Daj sobie czas, by pomyśleć. Może potrzebujesz czasu w samotności, by pomyśleć, poznać swoje potrzeby i zachować w sobie spokój. Samotność jest dobrym sprzymierzeńcem.
  4. Porozmawiaj ze swoim partnerem. Powiedz co Cię trapi, że potrzebujesz coś zmienić, podziel się emocjami.

I przede wszystkim: bądź szczęśliwy!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.