Kochać samego siebie - najtrudniejsza ze sztuk

Kochać samego siebie - najtrudniejsza ze sztuk

Ostatnia aktualizacja: 25 czerwca, 2017

Przygoda naszego życia zaczyna się w momencie, kiedy zaczynamy bezwarunkowo kochać samych siebie. W końcu to sami ze sobą nieuchronnie będziemy musieli spędzić całe życie. Kochać samego siebie możemy dopiero wtedy, gdy już zaakceptujemy to kim jesteśmy: zaakceptujemy nasze błędy i sukcesy, naszą jasną i ciemną stronę.

Jednak kochanie samego siebie nie jest prostą sprawą. Nauczono nas, że są pewne kryteria, które musimy spełnić, by zdobyć uznanie społeczne. Dorastamy przyzwyczajeni do walki o czyjeś względy, by móc czuć się kimś istotnym.

Z czasem zauważamy, że poleganie tylko na uznaniu innych, czyni nas bardzo nieszczęśliwymi. Czujemy się nie usatysfakcjonowani sobą, nie wiemy jak sobie z tym poradzić, tak długo jak nasz świat kręci się wokół opinii innych.

Zrozumienie, że nasza osobista wartość wykracza poza uznanie innych, poza to czy robimy coś dobrze kosztuje dużo wysiłku. Nasza wartość spoczywa w nas samych, w pokazywaniu jacy naprawdę jesteśmy i w zrozumieniu tego, że jesteśmy warci miłości niezależnie od wszystkiego.

Przytulająca się para

Warto mnie kochać

Wszyscy jesteśmy warci miłości. J ednak zawsze szukamy miłości poza nami samymi. Bo zostaliśmy nauczeni, że miłości możemy doświadczyć poprzez nasze osiągnięcia, poprzez to co robimy i czy idziemy właściwą drogą.

Prawdą jednak jest, że “po prostu bycie” jest wystarczające, by dostać miłość. Nie zauważenie tego niesie ze sobą poważne konsekwencje. Staje się dla nas trudniejsze słuchanie naszych potrzeb oraz wyrażanie emocji, które są marginesowane i tłumione.

Martwimy się i rozpraszamy doczesnymi sprawami tak bardzo, że przestajemy przynosić cokolwiek wartościowego do naszego życia. Cierpimy z powodu naszych oczekiwań, nienasyconych pragnień i naszej niezdolności do podejmowania decyzji. Cierpimy z powodu naszych lęków, których zostaliśmy nauczeni.

“- Czym jest miłość? – zapytał uczeń.

– Miłość to całkowity brak strachu. – odpowiedział Mistrz.

– Czym jest w takim razie strach? – zapytał uczeń.

– Miłością. – odrzekł Mistrz”

–Anthony de Mello–

Pokochaj siebie zanim zaczniesz kochać innych

W pierwszym kroku, by być zdolnym do miłości, trzeba najpierw pokochać siebie i czuć się wartym kochania. Gdy przestaniemy oceniać samych siebie krytycznie, to będziemy mogli siebie zrozumieć i respektować. Musimy wiedzieć co czujemy, jak się mamy i czego potrzebujemy w różnych okolicznościach. Musimy czuwać nad samym sobą i dbać o siebie.

Często jednak, nie zastanawiamy się kim jesteśmy, nie czuwamy nad sobą i nie chcemy wiedzieć jakie są nasze potrzeby. Wtedy cała nasza energia tracona jest na dbanie o innych. Oferujemy innym zrozumienie i uwagę, której nie jesteśmy skłonni dać samemu sobie.

Kluczowe jest pokochanie samego siebie, zanim zaczniemy kochać innych. Tak samo jak ważne jest pokochanie samego siebie, by otrzymać miłość od innych i by uwierzyć, że jest ona szczera. Nie możemy należycie przyjmować pięknych rzeczy, które inni nam chcą podarować, dopóki nie nauczymy się cenić i kochać samego siebie.

“Tylko jeśli odnajdę siebie, to będę mógł pomagać innym. Ale żeby pomagać muszę w pełni zrozumieć i przede wszystkim, poczuć bezgraniczną miłość”

–Krishnamurti–

Bliźniaczki przytulające się

Tak, te słowa są do Ciebie, do tego, który ma całą miłość w zasięgu ręki

Nauczono Cię, że miłość musi zostać osiągnięta i że wymaga wielu warunków. Co więcej, wydaje Ci się, że trzeba się bardzo wysilić, by na taką miłość zasłużyć. Dlatego też nie masz zaufania, do wszystkich wspaniałych rzeczy jakie inni Ci oferują i to też dlatego możesz czuć się samotny.

Z powodu tego, że nie zauważasz siebie, nie znasz swojej istoty, to nie zauważasz też tego światła jakim promienieje zarówno Twój uśmiech jak i oczy. Jesteś cudowną osobą, która zasługuje na wszystko, warta jest nieskończonej miłości, zasługuje na wdzięczność, szczęście, harmonię i spokój i wszystkie inne, piękne, otaczające nas rzeczy. A przede wszystkim, zasługujesz na samego siebie, na całą miłość jaką trzymasz w sobie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.