Miłość – 9 nawyków utrzymujących ją przy życiu

Miłość – 9 nawyków utrzymujących ją przy życiu

Ostatnia aktualizacja: 26 lutego, 2017

Anna nie jest już zadowolona ze swojego życia. Wszystko to, w czym jeszcze nie tak dawno się zakochała wydaje się być już tylko wspomnieniem. Ona czuje się samotna i niedoceniana. Gdzie się podziała ta wspaniała, nakręcająca całe życie miłość? On już nie wysyła jej z pracy SMSów o treści “myślę o Tobie” ani nie całuje jej na przywitanie.

Anna więc zastanawia się “co takiego się stało z naszym życiem?”. „Czy istnieje jeszcze między nami ta gorąca miłość?” „W jaki sposób możemy to wszystko naprawić żeby było tak, jak dawniej?”

Anna postanowiła przestać ufać już Piotrowi, ponieważ czuje wyraźnie, że nie ma już niczego, co trzymałoby ich razem. Nie ma już więcej pocałunków bez okazji lub wzajemnego dotyku. Nie rozmawiają już praktycznie ze sobą i nie dzielą się opowieściami z minionego dnia.

Są to małe, codzienne czynności, które dawały obojgu poczucie bliskości. Sprawiały, że Anna czuła się dzięki nim naprawdę wyjątkowo. Rutyna, upływający czas, a może i przekonanie, że nic więcej nie zdoła już osiągnąć przyczyniły się do zrujnowania jej związku z Piotrem.

Piotr także nie jest zadowolony ze swojego życia. Kiedy wraca do domu z pracy, czuje się tak samo jak Anna. Oboje mają swoje własne, zupełnie niepokrywające się godziny pracy i wielokrotnie Piotr zje lunch lub kolację bez towarzyszącego mu pięknego uśmiechu Anny, który do tej pory pamięta kończąc samotnie posiłek tuż przed snem. On też śpi sam, bo Anna pracuje na nocną zmianę.

Miłość to największa z tajemnic

Opisywana powyżej historia jest oparta na prawdziwej sytuacji występującej w jednym ze związków. Ale w ogólnych zarysach można zastosować do wielu par, które tkwią w okolicznościach zbliżonych do tych, z jakimi borykają się Anna i Piotr. Jednakże w sytuacjach takich jak ta, czy są dostępne jakieś godne uwagi rozwiązania pozwalające skierować ich związek z powrotem na właściwe tory?

Miłość jest największą z tajemnic, a także jedną z największych przygód, jakie każdy z nas może przeżyć w trakcie całego życia, a także doświadczyć w swój własny, wyjątkowy sposób. Nie ma recepty lub magicznej formuły pozwalającej podtrzymać miłość. Nie istnieje także nic specjalnego, co pozwala podsycać to uczucie.

Być może miłość jest jak mała roślinka, o którą musimy dbać każdego dnia. Można ją sobie także wyobrazić jako mały płomień, który płonie jasno kilka dni, a później zamienia się w żarzący się płomyk, który nie jest zbyt jasny, ale nigdy całkowicie nie umiera.

Serca w dłoni

Chociaż nie istnieją żadne magiczne zaklęcia pozwalające obudzić lub wzmocnić miłość, to jednak warto zastosować kilka metod opierających się o inteligencję emocjonalną, aby nasz związek stał się mocniejszy. Będą one opierać się na utrzymaniu tego, co czujemy do siebie nawzajem.

W związku z tym chcielibyśmy zaprezentować Wam ciekawy artykuł opublikowany w branżowym piśmie “Psychology Today”. Jego autorem jest psychiatra Mark Goulston prowadzący także poradnię rozwiązującą problemy małżeńskie. Mark jest także autorem książki pod tytułem „The 6 Secrets of a Lasting Relationship” (w tłumaczeniu na polski: 6 sekretów długotrwałego związku).

We wspomnianym artykule dr Goulston omawia 9 nawyków, które charakteryzują związki szczęśliwe i udane. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie jest to żadna magia, ani też jakaś niecodziennie intensywna miłość, a po prostu dobrze zastosowana inteligencja emocjonalna.

Poznaj 9 nawyków pozwalających zapewnić szczęśliwy związek

Poniżej zamierzamy zaprezentować Ci następujące 9 nawyków, które regularnie stosują pary żyjące w szczęśliwych związkach, a opisanych przez dr Goulstona. Czy w Twoim związku występują wszystkie z nich? A jeśli nie, to ile?

 1. Wspólne zainteresowania. Wspólne robienie różnych rzeczy nas zbliża do siebie. A choć czynności wykonywane niezależnie od siebie wcale nie muszą być czymś złym w naszym związku, to jednak większa ilość czasu spędzana razem sprawia, że wiele pozornie drobnych rzeczy zaczyna wydawać się o wiele bardziej interesujących. Dlatego też miej oko na to, ile czasu spędzacie ze sobą siebie i zawsze znajdźcie czas na to, aby cieszyć się razem różnymi sprawami.
 2. Wzajemne zaufanie i wybaczanie. Przechowywanie nawet drobnej urazy gdzieś w głębi duszy i brak wybaczenia nigdy nie wpłynie korzystnie na Wasz związek. Po zakończeniu każdego ze sporów, gdy już obie strony się uspokoją nadchodzi czas na rozmowę ze sobą i wybaczenie. W ten sposób w związku rodzi się zaufanie. I w ten sposób Wasz związek stanie się o wiele silniejszy, niż gdybyście przechowywali w sobie wzajemne urazy.
  Serce
 3. Chodzenie obok siebie, ramię w ramię. Jeśli weszło Wam w nawyk chodzenie razem trzymając się za ręce to jest to bardzo dobra rzecz. W ten sposób oboje uzyskujecie wrażenie, że jesteście idealnie wręcz zgrani ze sobą. Jest to metoda, który pomaga Wam poczuć wzajemną bliskość.
 4. Chodzenie do łóżka w tym samym czasie. Na początku każdego związku partnerzy praktycznie zawsze chcą pójść do łóżka w tym samym czasie, ponieważ zamierzają dzielić ze sobą te intymne momenty i chwile namiętności tak często, jak tylko się da. Jednak po pewnym czasie reguła ta słabnie, a to spory błąd. Pary tworzące szczęśliwe związki są w stanie poświęcić dużo czasu na to, aby być razem, ponieważ dopasowują rozkład dnia pod siebie. Mają po prostu wiedzę na temat tego, jak ważne jest, aby spędzać czas razem, a do tego celu doskonale nadaje się także ta sama pora udania się na nocny wypoczynek. Inaczej mówiąc, warto przebywać razem w sypialni (zarówno na poziomie fizycznym, jak i emocjonalnym).

Koniecznie zwróć uwagę na punkt 6, jest on jednym z najważniejszych!

 1. Codzienne mówienie sobie “dzień dobry” i “kocham Cię“. Czy znasz jakikolwiek lepszy sposób na rozpoczęcie dnia, niż wysłuchanie tych dwóch wyrażeń? Mogą one zdziałać prawdziwe cuda w pobudzaniu naszego zaufania, dzięki czemu łatwiej będzie nam pokonać trudy czekającego nas dnia.
 2. Mówienie sobie “dobranoc” przed pójściem spać, nawet jeśli jesteście na siebie pogniewani. Jest to sposób, aby pozwolić naszemu partnerowi dać sygnał, że pomimo tego mniej lub bardziej drobnego nieporozumienia i tak łącząca nas miłość jest w stanie przezwyciężyć wszystkie przeszkody.
 3. Kontaktowanie się ze sobą lub wysyłanie jakiejś wiadomości w ciągu dnia. Jest to świetny sposób na pozostawanie w kontakcie z naszym partnerem. Wiedza o tym, jak mija jego lub jej dzień będzie pomocna przy spędzaniu reszty dnia razem w domu. Nie mówiąc już o tym, że nawet krótki SMS może być znakomitym impulsem poprawiającym nastrój tej drugiej osoby.
 4. Duma z bycia ze sobą. Można ją pokrótce zobrazować na przykład jako chęć trzymania się za ręce lub obejmowania podczas chodzenia ze sobą. Szczęśliwa para, która jest świadoma tego, że łączy ich miłość nie boi się cudzych spojrzeń, czy komentarzy. Nie zamierza się ona popisywać przed innymi, tylko skupia się na sobie.
 5. Skupianie się na pozytywnych aspektach związku, a nie tylko wytykaniu wzajemnych błędów. Każdy z nas ma jakieś swoje cechy pozytywne i negatywne. Ale najlepszą rzeczą, jaką możemy zrobić dla siebie jest skupienie się tylko na pozytywnych. Wady? Trudno, niech sobie będą. Skupianie się tylko na tym, co negatywne będzie jedynie przyciągać więcej niepożądanych i negatywnych sytuacji w Waszym związku.

Znajdź lub zastosuj te nawyki w swoim związku

Czy możesz w tym momencie powiedzieć, że opisane powyżej nawyki występują także w Twoim związku? Co według Ciebie należałoby dodać do tej listy? Istnieje wiele sposobów pozwalających na zapewnienie długotrwałego i silnego związku.

Problemy w związku

Jednak podstawą sukcesu jest zawsze miłość. Dopiero potem liczą się intencje oraz chęci obojga partnerów. Tak długo, jak oboje partnerzy są gotowi pracować nad trwałością związku, zawsze istnieje sposób, aby utrzymać miłość, którą oboje wyznajecie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.