Kocham Cię. Te dwa słowa są tak proste, a tak trudno je wypowiedzieć. Można je wyrazić na różne sposoby. Poprzez uścisk, martwienie się o siebie nawzajem, ugotowanie ulubionego posiłku, chodzenie do teatru, oglądanie filmu, którego nie lubisz itp. Zatem “Kocham cię” to uścisk, chwila ciszy, zadawanie pytań, które pokazują ukochanej osobie, że jej słuchamy, udzielenie pomocy w chwilach gdy człowiek, którego kochamy, czuje się czymś przytłoczony.
Uczucie można wyrazić poprzez działania, a także słowa. Mamy jednak tendencję do myślenia, że możemy jedynie “mówić” o odczuciach używając języka. To nie jest prawdą, ponieważ jeśli zwracamy uwagę na postawy drugiej osoby, możemy zauważyć, co naprawdę czuje. Istnieją tysiące sposobów mówienia “kocham cię”, bez konieczności używania tych dwóch słów.
Co oznacza “Kocham cię”
Kiedy jesteś w nowym związku i jesteś z tą osobą blisko, zajmie ci trochę czasu ujawnienie swoich prawdziwych uczuć. Zaczynamy od nieśmiałego “lubię cię” a “kocham cię” mówimy dopiero , kiedy jesteśmy pewni naszych uczuć.
Czujemy się bezbronni, wrażliwi a czasem nawet nadmiernie “ckliwi” . Wydaje się więc, że ujawniając nasze uczucia, umieszczamy drugą osobę w pozycji, która zmusza ją do wyznania, że uczucie jest wzajemne. W ten sposób zapada cisza, która może utrzymywać się całe dnie, tygodnie a nawet miesiące.
Podczas gdy każda osoba ma swój własny rytm i tempo, by powiedzieć “kocham cię”, prawda jest taka, że te dwa słowa zawierają w sobie coś więcej niż uczucie. Symbolizują zobowiązanie, zakład, krok, którego być może nie jesteśmy jeszcze gotowi podjąć, choć bardzo byśmy tego chcieli.
Jak powiedzieć “kocham cię” bez użycia tych słów
Nie jesteśmy wykuci z kamienia, ani nie jesteśmy nieczułymi robotami bez serca. Ale nie wyrażanie naszych uczuć przy pomocy słów to zupełnie innym temat. Możesz myśleć, że jedynym sposobem, aby powiedzieć partnerowi, rodzicom, przyjaciołom lub dziadkom, że bardzo ich kochasz, są te “dwa magiczne słowa”.
Istnieje jednak tysiące różnych sposobów na okazanie tego uczucia, miłości i troski. Opierają się na postawach wobec innych, na tym, jak sie o nich martwimy i chcemy by byli zdrowi i szczęśliwi. Nasze działania podejmowane w codziennych sytuacjach mogą wyrażać to, co czujemy bardziej niż ciągłe mówienie “Kocham cię”.
“Jak minął ci dzień?” “Jedź bezpiecznie.” “Nie zapomnij wziąć kurtki.” “Zrobiłam lasagne – taką, jak lubisz.” “Wybierz film jaki chcesz obejrzeć.” “Dobrze spałeś?” “Zajmę się dziećmi.” “Zostań w łóżku, a ja przyniosę ci śniadanie.” “Ta spódnica dobrze wygląda na tobie.” “Kupiłam te ciasteczka, które uwielbiasz.” “Podwieźć cię gdzieś?” “Zrobiłeś świetną robotę!” “Kolacja jest po prostu pyszna.” Lista jest długa.
Widzisz, jak łatwo jest pokazać innym, że zależy nam na nich? Działania są tak samo cenne jak “Kocham cię” powtarzane wśród lęków i uprzedzeń. Z pewnością słyszałeś popularne powiedzenie “zdjęcie jest warte tysiąca słów”. W tym przypadku możemy powiedzieć: “dobre nastawienie jest czymś pożytecznym i poprawia się, gdy towarzyszą mu dwa proste słowa oraz działania, które odzwierciedlają to, co te słowa wyrażają”.
“Lubię cię” kontra “Kocham Cię”
Wielu twierdzi, że “lubię cię” jest krokiem jaki wykonujemy przed “Kocham cię”. Inni mówią, że ten pierwszy oznacza poczucie posiadania, a drugi poczucie oddania się. Prawda jest taka, że w ten czy inny sposób wyrażamy to, co dzieje się wewnątrz.
Nie czuj się zawstydzony lub skrępowany wypowiadając którekolwiek z tych dwóch niepowtarzalnych i cudownych zdań. Nie tylko ty poczujesz się szczęśliwy, sprawisz, że druga osoba też będzie szczęśliwa. Pamiętaj również , że “słowa słabną na wietrze”. Aby mogły złożyć się na część fundamentu relacji, muszą być wspierane przez działania.
“Tęsknię za tobą”. “Trzymaj się”. “Miłej nocy”. “Myślałem o tobie”. “W piekarniku czeka kolacja”. “Daj mi znać, kiedy wrócisz do domu”. “Weź ze sobą parasol“. ” Chcesz filiżankę kawy?…” W jaki sposób powiesz dzisiaj komuś “Kocham Cię”?