Kłamstwa - kilka ciekawostek na ich temat

Choć może trudno w to uwierzyć, istoty ludzkie są wielkimi fanami kłamstw i fikcji. W rzeczywistości, przy wielu okazjach, wolimy wygodny fałsz niż straszną prawdę. Oto kilka najbardziej interesujących faktów na temat kłamstw.
Kłamstwa - kilka ciekawostek na ich temat

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 08 marca, 2023

Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że żaden człowiek nie uniknął w swoim życiu kłamstwa. Rzeczywiście, wszyscy czasami kłamiemy. Wszyscy zostaliśmy też przez kogoś kiedyś oszukani. Uważa się, że umiejętność kłamania jest zdolnością nabytą ewolucyjnie. W rzeczywistości nasze życie może zależeć od udawania, kamuflażu i innych powiązanych z tym umiejętności.

Według badań przeprowadzonych w 2018 roku ludzie są w stanie wykryć aż 54 proc. kłamstw. Co więcej, jeśli wiadomo, że dana osoba jest kłamcą i poświęca się jej szczególną uwagę, odsetek ten wzrasta. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety są bardziej wykwalifikowane w wykrywaniu kłamstw, ponieważ mają tendencję do lepszego rozpoznawania ludzkich emocji.

Innym ciekawym faktem dotyczącym kłamstwa jest to, że słynne wykrywacze kłamstw nigdy tak naprawdę nie działają w stu procentach. Chociaż zwykle są one skuteczne w przypadku przeciętnej osoby, niektórzy mogą nauczyć się oszukiwać urządzenie i odnieść sukces. Rzućmy okiem na inne ciekawe fakty dotyczące kłamstw.

Wielkie masy ludzi łatwiej padają ofiarą wielkiego kłamstwa niż małego”.

-Adolf Hitler-

Skrzyżowane palce symbolizujące kłamstwa

Kłamstwa – kilka ciekawych faktów na ich temat

Wielu uważa, że małe dzieci nie potrafią kłamać, ale to nieprawda. W rzeczywistości szacuje się, że człowiek zaczyna kłamać w wieku około dwóch lat. Maluchy początkowo fantazjują na temat rzeczywistości, ale szybko przekonują się, że pewne kłamstwa mogą przynieść im korzyści.

Psychologowie odkryli, że łatwiej jest okłamać samego siebie niż innych. Zwykły człowiek rzadko kiedy sprawdza słuszność swoich własnych pomysłów lub przekonań. Z reguły zamiast tego poświęca się uzasadnianiu ich. Jest to jeden z powodów, dla których ludzie często wierzą w kłamstwo, które opowiadają innym.

Uważa się, że przeciętny człowiek kłamie od jednego do dziesięciu razy dziennie. Oznacza to, że rocznie mówi około 365 kłamstw, a 20-latek w swoim dotychczasowym życiu wypowiedział już około 7300 kłamstw. Oczywiście w przypadku notorycznych kłamców liczba ta może być podwójna, a nawet potrójna.

Kłamstwa a nasze ciało

Ślady kłamstw pozostają w ciele. W rzeczywistości dostępne dowody potwierdzają pogląd, że kiedy ktoś kłamie, pojawia się efekt Pinokia. Polega on na tym, że czubek nosa staje się nieco bardziej czerwony. Często występuje również swędzenie. Dlatego, kiedy ktoś kłamie, często dotyka swojego nosa.

Kłamstwa wywołują również u osoby kłamiącej zmianę temperatury twarzy. Najbardziej widać to w wewnętrznym kąciku oka. Oczywiście, żeby to zauważyć, trzeba by danej osoby dotknąć. Z drugiej strony jest jeszcze jedna, bardziej oczywista oznaka kłamstwa: dotykanie szyi, jakby swędziała.

Jeśli zadasz pytanie, na które odpowiedź brzmi tak lub nie, możliwe jest wykrycie, czy negatywna odpowiedź jest prawdziwa, czy fałszywa. Ludzie zwykle kręcą głową, kiedy mówią „nie”. Jeśli zaczną ten ruch po lewej stronie, zazwyczaj możesz uwierzyć w to, co się mówi.

Jeśli jednak potrząsanie głową zaczyna się po prawej stronie, osoba prawdopodobnie kłamie. Dzieje się tak, ponieważ mózg przetwarza gest w bezpośrednim związku z półkulą, której odpowiada. Lewa pamięta, prawa tworzy.

Jak widać, czasami kłamstwa można wykryć obserwując gesty osoby, bez konieczności użycia wykrywacza kłamstw.

Rozmowa mężczyzny z kobietą

Więcej ciekawostek o kłamstwach

Nauka odkryła, że mózg osób, które często kłamią, różni się od mózgu ludzi uczciwych. Badanie przeprowadzone w 2018 roku i opublikowane w The British Journal of Psychiatry wykazało, że kompulsywni kłamcy mają więcej istoty białej niż istoty szarej w płacie czołowym mózgu.

Często uważa się, że łatwiej jest oszukać uczciwą osobę niż jawnego kłamcę. Ale w rzeczywistości dzieje się odwrotnie. W związku z tym im bardziej ktoś jest szczery, tym większa jest jego zdolność wykrywania kłamstw u innych. Z kolei kłamcy często mają słabą percepcję tego, co jest prawdą, a co fałszem, więc łatwiej ich oszukać.

Na koniec trzeba powiedzieć, że kłamstwo jest jedną z podstawowych broni używanych na wojnie. Nie bez powodu mówi się, że pierwszą ofiarą zbrojnej konfrontacji jest prawda. Dlatego za każdym razem, gdy czytasz informacje o stronie konfliktu, wątp w co najmniej połowę tego, co widzisz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lloyd, E. P., Summers, K. M., Hugenberg, K., & McConnell, A. R. (2018). Revisiting perceiver and target gender effects in deception detection. Journal of Nonverbal Behavior, 42, 427-440.
  • Yang, Y., Raine, A., Lencz, T., Bihrle, S., Lacasse, L., & Colletti, P. (2005). Prefrontal white matter in pathological liars. The British Journal of Psychiatry, 187(4), 320-325.
  • Catalán, M. (2005). Antropología de la mentira (Vol. 2). Del Taller de Mario Muchnik.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.