Kim jest coach i czym się różni od psychologa?

Kim jest coach i czym się różni od psychologa?

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2017

Kim jest ktoś, na którego mówimy coach? Samo to określenie oznacza dosłownie “trenera” i zazwyczaj nie do końca prawidłowo używa się postaci “trener osobisty”.

Ta nieprawidłowość wynika z tego, że tak naprawdę termin coach ma o wiele szersze znaczenie, w zależności od konkretnego zadania, jakie wykonuje. I tym się właśnie zajmiemy w naszym dzisiejszym artykule.

Ogólnie rzecz biorąc coach to ktoś, kto przygotował się do oferowania innym ludziom usług w postaci ich motywowania i dzielenia się swoimi technikami oraz umiejętnościami z innymi. Dzięki temu osoby takie będą w stanie osiągnąć swoje cele i spełnić marzenia.

Aby to osiągnąć, muszą najpierw jednak poprawić swoje zdolności. Na przykład w przypadku piłki nożnej coach to ktoś, kto pracuje razem z poszczególnymi graczami nad zwiększeniem i udoskonaleniem ich konkretnych umiejętności.

Naszym zdaniem w tym momencie niezwykle istotną sprawą jest przeanalizowanie następującej kwestii:

“Coach może sprawić, że piłkarz zacznie zachwycać swoimi umiejętnościami. Pomoże mu rozwinąć do wysokiego poziomu te umiejętności, które już ten gracz nabył lub zapewnia mu je talent. Ale czy może zrobić coś dla piłkarza, który nie po prostu nie umie grać w piłkę?”

Motywacja

To bardzo ciekawe pytanie, które można zadać także w przypadku wielu innych sytuacji, w zależności od problemu, jaki właśnie rozpatrujemy. Jeśli dana osoba ma narzędzia potrzebne do osiągnięcia swoich celów, coach może pomóc jej w ich udoskonaleniu. W ten sposób ta osoba będzie w stanie znacznie lepiej wykorzystać swój potencjał.

Jeśli jednak taka osoba nie ma niezbędnych narzędzi lub nie wierzy w siebie, coach nie będzie w stanie udzielić takiej pomocy, jak na przykład profesjonalny psycholog. To właśnie on dysponuje wiedzą pozwalającą na głębsze zrozumienie umysłu i jego wewnętrznego działania.

Mówiąc to, nie próbujemy w żaden sposób oczernić, czy też wręcz przeciwnie, wychwalać coachingu. Wiemy doskonale, że na świecie jest wielu profesjonalnych trenerów osobistych, którzy mają okazję pomagać i rozwijać się wielu osobom.

Każdy człowiek korzystający ze wsparcia coacha musi określić najpierw jednak, co tak naprawdę działa w jego przypadku. Oczywiście w zależności od sytuacji, z którą się musi zmagać.

Dlaczego poprawne znaczenie słowa “coach” jest tak ważne?

Coach jest świetną opcją, gdy czujesz się dobrze i wiesz doskonale, do czego zmierzasz. Ale sprawdzi się też w momencie, gdy będziesz miał wrażenie utknięcia w miejscu.

Jeśli nie wiesz, którą drogą podążać, aby osiągnąć swoje marzenia, coach bez wątpienia poda Ci pomocną dłoń. Będzie to relacja na równych prawach. Dzięki niej zdasz sobie sprawę z tego, co się z Tobą dzieje, co konkretnie chcesz osiągnąć, a także otrzymasz niezbędne wskazówki, motywację i towarzystwo.

Konkretniej rzecz biorąc coach Cię nakieruje na właściwą ścieżkę i pomoże stawiać na niej pierwsze kroki.

Ale nie oczekuj od niego, że odpowie Ci na wszystkie Twoje egzystencjalne wątpliwości lub rozwiąże konflikty emocjonalne. Nie na tym polega jego rola.

Coach skupia się przede wszystkim na teraźniejszości i na tym, jak wykorzystać swoje talenty i umiejętności w jak najbardziej skuteczny i efektywny sposób tak, aby pomóc osobie, którą prowadzi.

I dlatego też pojęcie “coach” jest błędnie utożsamiane z “trenerem osobistym”. Jego znaczenie jest po prostu o wiele szersze. “Trener osobisty” to tylko jedna z funkcji, jaką może pełnić coach.

Inne dostępne opcje, w zależności od okoliczności to na przykład mentor udzielający wsparcia opartego na wiedzy i doświadczeniu. Może to być klasyczny konsultant, który będzie się z Tobą dzielił informacjami z konkretnej dziedziny. I wiele innych możliwości.

Jaka jest różnica między coachem, a psychologiem i dlaczego tak ważne jest, aby ją dobrze zrozumieć?

Psycholog to ktoś, do którego najczęściej zwracasz się w poszukiwaniu pomocy, gdy nie czujesz się dobrze pod względem psychicznym. Na przykład wtedy, gdy Twoje emocje zaczynają przejmować nad Tobą kontrolę lub gdy zauważasz, że Twoje zdrowie psychiczne doznało jakiegoś uszczerbku.

Psycholog przeprowadzi gruntowne badania, które pomogą Ci poprawić stan psychiczny i niekiedy nawet poznać samego siebie znacznie lepiej.

Trudno dokładnie wyjaśnić, czym konkretnie zajmuje się psycholog, ponieważ jest tak wiele różnych rodzajów tej profesji, że tak naprawdę zależy to od aktualnego problemu, z jakim mamy do czynienia.

Są na przykład psychologowie, którzy specjalizują się na przeszłości swoich pacjentów. Są także tacy, który skupiają się na teraźniejszości. Bywają również specjaliści zajmujący się obiema kwestiami.

Są też ludzie, którzy oprócz wykształcenia kierunkowego z dziedziny psychologi, mają za sobą także szkolenie pozwalające im na pełnienie roli trenerów osobistych (nie coachów!). Relacja z psychologiem będzie w większości przypadków układem typu lekarz – pacjent na płaszczyźnie typowo medycznej.

Psycholog i pacjentka

Oznacza to, że nie tylko szukasz kogoś, kto pomoże Ci się w jakiejś kwestii poprawić lub rozwiązać swoje problemy. Tak naprawdę to rozglądasz się za kimś, kto może pomóc Ci poznać lepiej siebie samego.

Oczywiście celem korzystania z usług psychologa jest praktycznie zawsze wsparcie w rozwiązywaniu problemów osobistych, z reguły o podłożu psychicznym lub emocjonalnym.

O czym należy zawsze pamiętać?

Oto kilka rzeczy, o których warto pamiętać, gdy bierzesz pod uwagę psychologów oraz coachów. W ciągu ostatnich kilku lat znacznie wzrosła liczba osób, które zarabiają na życie świadcząc usługi typowo coachingowych.

Jeśli więc zdecydujesz się na to, aby Twoim życiem pokierował coach, upewnij się uprzednio, że jest to ktoś, kto ma za sobą odpowiednie przeszkolenie i kwalifikacje. Nie wystarczy bowiem tylko dopisać sobie “coach” na wizytówce, aby naprawdę stać się trenerem osobistym.

Jest bowiem na rynku naprawdę wielu ludzi, którzy reklamują się jako profesjonalni coachowie, nawet mimo tego, że ich kwalifikacje są naprawdę niskie. W momencie, gdy widzą przed sobą otwarte drzwi, które pozwolą im na uzyskanie dodatkowych dochodów, oferują swoje wątpliwej jakości “usługi” dla każdego.

A osoba bez gruntownej znajomości tematu nie będzie w stanie na początku ocenić tego, jakimi tak naprawdę umiejętnościami i kwalifikacjami cechuje się wybrany przez nią coach.

Mężczyzna na wzniesieniu

Jeśli jednak postarasz się nieco wgłębić w to zagadnienie, to nabyta w ten sposób wiedza pomoże Ci sprawnie zidentyfikować i różnicować profesjonalistów. Będziesz w stanie określić, czy dany coach okaże się dla Ciebie wsparciem, czy też nie.

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z usług psychologa, upewnij się, że ma on odpowiednio bogate doświadczenie. Sprawdź, czy ukończył odpowiednie kursy. Doskonale, gdy dysponuje on jakimś stopniem naukowym. Słowem, po prostu zbadaj jego kwalifikacje do czekającego go zadania.

Ze względu na to, że psychologia jest obecnie wyjątkowo modnym na całym świecie zajęciem, to nawet bardziej niż konieczne jest wybranie osoby o wysokich kwalifikacjach.

Tylko taki ktoś będzie w stanie prowadzić nas w odpowiedni sposób. Warto też pamiętać, aby psycholog specjalizował się w dziedzinie, która jest najbliższa naszym problemom.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.