Wiele ciekawych doświadczeń podróżniczych na zawsze pozostaje w walizkach lub plecakach najbardziej nieustraszonych podróżników. Jednak są to historie, które często ożywiają spotkania towarzyskie i wywołują uśmiechy wielu osób. Z drugiej strony często nudzą tych, którzy muszą ich słuchać kolejny raz. Dzisiaj omówimy kilka ciekawostek o podróżowaniu – niektóre z nich są dość fascynujące.
Zainteresowanie człowieka podróżowaniem rozpoczęło się dawno temu, kiedy byliśmy koczownikami. Mimo upływu czasu, w wielu z nas wciąż tkwi ta intensywna chęć wyruszenia w drogę i odbycia dalekich podróży. Jedni podróżują dla relaksu, dla innych jest to styl życia. Większość ludzi lubi podróże, mimo że często przynoszą one pewne niespodzianki. Oto kilka ciekawostek o podróżowaniu.
„Inteligentna osoba podróżuje, aby wzbogacić swoje późniejsze spokojniejsze dni, których tak naprawdę jest więcej”.
-Enrique Larreta-
Kilka ciekawostek o podróżowaniu
Gen podróżnika
Najwyraźniej jako istoty ludzkie wszyscy posiadamy „gen podróżnika”. To wyjaśniałoby naszą koczowniczą przeszłość jako gatunku. Sugeruje tak badanie opublikowane w czasopiśmie Evolution and Human Behavior w 2015 roku. Badania wykazały, że wariant genetyczny DRD4-7r może być silnie powiązany z chęcią wędrowania.
Wydaje się, że ten gen jest powiązany z poszukiwaniem nowości, impulsywnością i pragnieniem przygody. Z tego powodu szybko nazwano go genem „wędrowca”. Szacuje się, że 20 procent populacji ma wysoki poziom genu podróżnika w swoim planie genetycznym.
Jednak wielu badaczy zwróciło uwagę, że zamiłowanie do podróżowania nie jest związane z pojedynczym genem. Sugerują, że zaangażowanych jest wiele czynników, nie tylko genetycznych, ale także związanych z osobowością i kulturą. Hipoteza genu podróżnika jest jednak całkiem interesująca i z pewnością zasługuje na swoje miejsce wśród naszych ciekawostek na temat podróżowania.
Korzyści płynące z podróży
Podróże to nie tylko aktywność rekreacyjna. Podróżowanie przynosi niezwykłe korzyści tym, którzy dają się ponieść wołaniu bezdroży. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Jyväskylän (Finlandia) wykazało, że osoby starsze, które podróżowały, żyły dłużej. Jest tak, ponieważ podróże stanowią przerwę od siedzącego trybu życia, zarówno w kwestii fizycznej, jak i psychicznej. Jest to ważne dla osób starszych, a jeszcze ważniejsze dla młodych.
W innym badaniu, prowadzonym przez Thomasa Gilovicha z Cornell University (Stany Zjednoczone), wykazano, że podróżowanie daje nam uczucie szczęścia. To doświadczenie, którym można się cieszyć od etapu planowania, poprzez jego realizację, aż po późniejsze wspomnienia. Niewątpliwie podróż to niezapomniane przeżycie, które kształtuje bardziej pozytywne nastawienie do życia.
Dlaczego warto podróżować?
Zmiana otoczenia oznacza nie tylko zdrowe oderwanie się od codzienności. Podróżowanie testuje i pomaga rozwijać różne zdolności:
- Aktywuje zdolność rozwiązywania problemów. W obcych środowiskach napotykasz nowe sytuacje. W związku z tym musisz umieć rozwiązywać trudności i dostosowywać się do nowej lokalizacji.
- Zwiększa Twoje umiejętności społeczne i komunikacyjne. Potrzebujesz większej empatii i lepszych umiejętności komunikacyjnych, aby zrozumieć i wyrazić swoje pomysły i emocje.
- Pomaga niszczyć uprzedzenia. Podczas podróży masz okazję przekonać się na własne oczy, czy to, co słyszałeś o innych miejscach i kulturach, jest prawdą, czy nie. Dlatego wiele Twoich uprzedzeń znika.
- Poprawia wiedzę o sobie. Przebywanie w innym środowisku pozwala odkryć aspekty swojej osobowości, które były ukryte, gdy byłeś w swojej strefie komfortu.
Wielcy podróżnicy
Najbardziej znane klasyczne dzieła epickie to Iliada i Odyseja. Oba dotyczą podróży. Ich twórca, Homer, był niestrudzonym podróżnikiem. Rzymianie również dużo podróżowali. Często, gdy odbywali podróże, nie były to wakacje, ale kilkuletnie wyprawy. Był to powszechny zwyczaj.
Inny ciekawy fakt na temat podróżowania dotyczy chińskiego mnicha o imieniu Xuanzang. Odbył on kolosalną podróż, która trwała 16 lat. Xuanzang podróżował z Chin do Indii w celu odnalezienia świętych tekstów buddyjskich. Podążał Jedwabnym Szlakiem i dokumentował wszystkie odwiedzane miejsca.
Isabella Lucy Bird również zasługuje na wzmiankę pośród ciekawostek o podróżowaniu. Isabella żyła w epoce wiktoriańskiej. Mimo ograniczeń, jakie wówczas istniały dla jej płci, nie wahała się spakować walizek i wyruszyć w podróż do Azji. Została pierwszą kobietą, która dołączyła do Royal Geographic Society i napisała kilka wspaniałych książek o swoich podróżach. Jak wszyscy podróżnicy, była wędrującą duszą w poszukiwaniu tajemnicy.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Gilovich, T., Kumar, A., & Jampol, L. (2015). A wonderful life: Experiential consumption and the pursuit of happiness. Journal of Consumer Psychology, 25(1), 152-165.
- Haines, G. (2017, 3 agosto). The ‘wanderlust gene’ – is it real and do you have it? The Telegraph. https://www.telegraph.co.uk/travel/travel-truths/the-wanderlust-gene-is-it-real-and-do-you-have-it/.
- Katja Pynnönen, Timo Törmäkangas, Riitta-Liisa Heikkinen, Taina Rantanen, Tiina-Mari Lyyra, Does Social Activity Decrease Risk for Institutionalization and Mortality in Older People?, The Journals of Gerontology: Series B, Volume 67, Issue 6, November 2012, Pages 765–774, https://doi.org/10.1093/geronb/gbs076.