Jesteś wypalony zawodowo? Sprawdź 5 oznak

Jesteś wypalony zawodowo? Sprawdź 5 oznak
Sergio De Dios González

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Sergio De Dios González.

Ostatnia aktualizacja: 03 stycznia, 2024

Niestety, nie zawsze jest łatwo postępować zgodnie z naukami Konfucjusza, który kiedyś wypowiedział swoją słynną sentencję. „Wybierz pracę, którą lubisz, a nie będziesz musiał pracować ani przez jeden dzień w swoim życiu”. W rzeczywistości, nawet jeśli nie widzisz pewnych znaków ostrzegających, że jesteś wypalony zawodowo, warto przemyśleć te słowa.

Zastanów się nad tym co się dzieje w Twoim życiu zawodowym… Wykonywany zawód ma ogromny wpływ na nasze życie. Przynosi ogromne dawki spełnienia i szczęścia, a nawet dobrego samopoczucia, jeśli czujemy się komfortowo.

Ale działa także odwrotnie, jeśli pracujemy w nieustannym stresie. Oto kilka znaków ostrzegawczych, które mogą pojawić się, gdy praca bardziej przypomina poświęcenie niż przyjemne zajęcie. Przeczytaj je i sprawdź, czy jesteś wypalony zawodowo.

Skąd masz wiedzieć, że jesteś wypalony zawodowo?

Wiele badań naukowych potwierdza, że ​​szczęście czerpane z pracy przynosi korzyści nie tylko dla pracownika. Komfort pracy przekłada się na lepszą wydajność, a tym samym także na dobre wyniki dla firmy czy organizacji.

Jednak nie zawsze łatwo się dopasować do jakiegoś stanowiska pracy. Należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Na przykład bardzo ważne jest, aby doceniano naszą pracę. Uznanie zapewnia dużą dawkę motywacji i lepszą wydajność.

Zestresowana kobieta

Natomiast wypalenie zawodowe to sytuacja niepożądana. Pamiętaj, że na na naszym stanowisku spędzamy wiele godzin dziennie. Jeśli nie czujemy się komfortowo, lepiej będzie je zmienić lub przynajmniej określić, co się dzieje, aby poprawić niektóre aspekty.

Aby sprawdzić, czy właśnie przezywamy taki moment, warto wziąć pod uwagę znaki ostrzegawcze, które wymieniliśmy poniżej:

Czujesz pustkę pracując na swoim stanowisku

Nie zawsze jest łatwo znaleźć idealną pracę w oparciu o nasz talent i umiejętności. Okoliczności skłaniają nas do podejmowania różnych zajęć z konieczności lub po prostu dlatego, że są dobrze płatne.

Tymczasem nasz rozwój osobisty i zawodowy nierozerwalnie się ze sobą wiążą. Dlatego warto od czasu do czasu przeprowadzić autoanalizę na poziomie emocjonalnym. Tylko wtedy będziesz dokładnie wiedział, jak się czujesz w związku z wykonywaną obecnie pracą.

Dlatego jeśli każdego ranka budzisz się ze smutną i żałosną miną i nie masz najmniejszej ochoty iść do pracy, to pierwszy sygnał alarmowy. Jeśli po przybyciu na miejsce przypominasz robota, który codziennie wykonuje swoje zadania w sposób zautomatyzowany, to kolejny znak.

Czas, abyś zadał sobie pytanie, o co chodzi, żebyś siebie przebadał od środka. Natomiast jeśli nie możesz się wprost doczekać, że każdego ranka zająć swoje stanowisko, gratulacje! Jesteś na właściwym miejscu. A jeśli jest to coś pośredniego, może mógłbyś coś ulepszyć. Pomyśl o tym.

Stosunki z otoczeniem są złe – być może jesteś wypalony zawodowo

Czasami musimy znosić szefów, których w ogóle nie lubimy. W innych sytuacjach chodzi o sztywnych i nieprzyjaznych kolegów. Jakkolwiek by nie było, tego typu atmosfera może cię dotykać i czujesz się niezręcznie, albo odczuwasz rodzaj dyskomfortu. To może wskazywać, że się wypalasz, albo że już jesteś wypalony zawodowo.

Styl przywództwa wpływa na szczęście i rozwój pracownika. Jeśli twój szef nie dba o dobre samopoczucie swoich pracowników, to normalne, że między pracownikami pojawiają się kłótnie, problemy i brak empatii. A to w dłuższej perspektywie wpływa na poziom ogólnego i indywidualnego nastroju i zadowolenia z pracy.

Zastanów się, dlaczego taka okoliczność ma miejsce i, w miarę możliwości, co możesz zrobić, aby ją poprawić. Prawdą jest, że w większości przypadków czasu nie będziesz w stanie zmienić tego, co się dzieje wokół ciebie. Ale zawsze możesz zmienić swój wewnętrzny sposób zarządzania sytuacją.

Toksyczne środowisko pracy

Stres Cię dobija

Stres, doprowadzony do skrajności, to demon naszych czasów. Pomimo tego, że wynika z mechanizmów obronnych i w odpowiedniej mierze może działać pozytywnie, prowadzi również do chorób, jeśli jest długotrwały i nadmierny.

Potrzebujemy zdrowych warunków w miejscu pracy, aby czuć się tam przynajmniej komfortowo. Jeśli jednak czujesz, że każdego dnia się stresujesz, że nie osiągasz swoich celów i nie myślisz o niczym innym niż o pracy, być może nie radzisz sobie dobrze z tą sytuacją.

Ćwiczenia relaksacyjne, nauka organizacji pracy, a przede wszystkim odłączanie się od pracy w domu to podstawa. Jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, skontaktuj się ze specjalistą.

„Jednym z symptomów, że zbliżasz się do załamania nerwowego, jest przekonanie, że Twoja praca jest niezwykle ważna”.

-Bertrand Russell-

Czy czujesz się doceniony?

Bardzo ważne jest, aby czuć się docenianym na poziomie zawodowym. Pracownik, który wie, że wykonuje dobrą robotę i czuje się za to doceniony, wykazuje duże zadowolenie z codziennej pracy i oczywiście osiąga lepsze wyniki.

Jeśli tak jednak nie jest, albo już jesteś wypalony zawodowo, albo na najlepszej drodze do tego. Niezależnie jak dobre osiągasz wyniki, twoi szefowie nie cenią tego i uważają to za twój obowiązek. Nadzieja, że ​​pewnego dnia docenią to, co robisz, może być błędem.

To może bowiem prowadzić Cię do jeszcze większych starań, aż sytuacja stanie się nie do wytrzymania.

Nie zapominaj, że pierwszą osobą, która musi Cię doceniać, jesteś Ty sam. Nie ma lepszego uznania niż Twoje własne. Natomiast uznanie zawodowe jest kluczowe, abyś czuł się komfortowo w swojej firmie. Jeśli tak nie jest, zawsze możesz wyrazić, jak się czujesz.

A jeśli zauważysz, że to nie działa, być może będziesz musiał przemyśleć, co zrobić lub czy kontynuować te pracę.

Jesteś wypalony zawodowo.

Nie wykorzystujesz w pełni swojego potencjału – to również znak, że jesteś wypalony zawodowo

Wielu pracowników uważa, że ​​mogą dać z siebie znacznie więcej, ale nie mają ku temu okazji albo nie mają do tego motywacji. To bardzo powszechna sytuacja na dzisiejszym rynku pracy.

Wszystko to może skutkować tym, że dobry pracownik znudzi się swoim stanowiskiem i będzie chciał je opuścić. Albo ograniczy się do robienia minimum, marnując cały swój potencjał i popadając w stagnację.

Jeśli identyfikujesz się z ta sytuacją, być może powinieneś pomyśleć o tym, co zrobić, a raczej czego chcesz w swoim życiu.

„Błogosławiony, kto lubi słodycz pracy, nie będąc jej niewolnikiem”.

-Benito Pérez Galdos-

Jeśli rozpoznajesz niektóre z tych znaków w Twoim przypadku lub nawet jeśli zauważysz większość z nich, być może jesteś wypalony zawodowo. Być może nadszedł czas na podjęcie ważnej decyzji. To zależy tylko od Ciebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.