Jaki procent mózgu używamy?

Prawdopodobnie słyszeliście, że używamy tylko dziesięciu procent naszych mózgów. Jednak czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy to prawda? Chcesz wiedzieć, ile tak naprawdę wykorzystujemy z mocy tego organu?
Jaki procent mózgu używamy?

Ostatnia aktualizacja: 18 sierpnia, 2022

Temat mózgu jest obecnie dość modny, zarówno w dziedzinie badań, jak i poza nią. Dzięki temu rosną również inwestycje w neuronaukę. Jednak pasja do mózgu niesie ze sobą również szereg zagrożeń, takich jak szerzenie pewnych nieporozumień lub mitów. Jednym z przykładów jest pytanie odnośnie tego, jaki procent mózgu używamy na co dzień.

Najbardziej rozpowszechnionym neuromitem na świecie jest to, że wykorzystujemy tylko dziesięciu procent naszych mózgów. Ten pomysł został wysunięty przez pedagogów, publicystów i parapsychologów.

Jednak specjalista od neuronauki nigdy nie wydałby takiego oświadczenia. Podstawowym błędnym przekonaniem jest to, że za pomocą niektórych technik i ćwiczeń procent mózgu, którego używamy, może zostać zwiększony. Niektórzy twierdzą, że “pozostałe” 90% tego organu niejako czeka na swoją kolej.

Mózg

Mity na temat mózgu

Pomysł, że używamy tylko dziesięciu procent naszych mózgów, został błędnie przypisany Albertowi Einsteinowi. Najprawdopodobniej jednak początki tego mitu sięgają do badań przeprowadzonych w XIX wieku. W eksperymentach tych, używając elektroencefalogramu, naukowcy byli w stanie znaleźć funkcje poznawcze tylko dziesięciu procent mózgu. Co więcej, zasugerowali, że tylko taka część mózgu była aktywowana w danym momencie.

Neurony stanowią 10 procent mózgu, podczas gdy reszta tego organu składa się z komórek glejowych. Komórki te pełnią inną funkcję niż neurony, chociaż dzisiaj wiemy, że biorą również udział w procesach uczenia się.

Ekspansja błędnych przekonań

Pomysł, że używamy tylko dziesięciu procent naszych mózgów, został rozpowszechniony przez ludzi, którzy po prostu podzielali tę hipotezę. Wiele subdyscyplin również używało tego argumentu jako podstawy do obrony swoich idei.

Na przykład stosunkowo łatwo jest znaleźć reklamodawców, którzy wykorzystują ten mit w swoich reklamach i teoriach neuromarketingu. Również zwolennicy zjawisk paranormalnych przywłaszczyli sobie to przekonanie. Twierdzą, że pozostały procent mózgu jest tym, co pozwala nam, poprzez trening lub nadzwyczajne zdolności, wykonywać telekinezę lub doświadczać pozazmysłowych zjawisk.

Prawdziwy procent mózgu, którego używasz

Tak naprawdę wykorzystujesz 100 procent swojego mózgu. To naprawdę potężny narząd, zużywający 20 procent tlenu i 50 procent glukozy, która dostaje się do organizmu.

Jednak ze względu na jego funkcjonalność nie jest możliwe, aby jednocześnie aktywować wszystkie obszary w znacznym stopniu. Gdybyś był w stanie wykorzystać 100 procent pojemności mózgu jednocześnie, wydatek energetyczny pozostawiłby Cię do skrajnego zmęczenia przez resztę czasu.

Dziś wiemy, że przez cały dzień, a nawet w ciągu kilku godzin, stajesz przed wyzwaniami lub rozwiązujesz zadania, które sprawiają, że wykorzystujesz niemal wszystkie obszary swojego mózgu. Dzięki technikom neuroobrazowania, takim jak pozytonowa tomografia emisyjna i funkcjonalny rezonans magnetyczny, zaobserwowano, że nawet podczas snu wszystkie obszary mózgu są aktywowane.

Tylko wtedy, gdy mózg jest poważnie uszkodzony, niektóre obszary ulegają „dezaktywacji”, wpływając na wydajność i codzienne życie. Zjawisko to wspiera dwie idee:

  • Każdy uszkodzony obszar zakłóci funkcjonowanie określonej umiejętności lub funkcji. Dlatego nasze mózgi jako całość, a nie tylko w niewielkim procencie.
  • Mózg jest tak potężny, że gdy jakiś obszar jest uszkodzony, powoduje to migrację neuronów do tych obszarów. Oznacza to, że uszkodzona zdolność może ulec poprawie. Na przykład, gdy dana osoba traci słuch, obszary związane ze wzrokiem angażują część niewykorzystanego obszaru kory słuchowej, poprawiając w ten sposób zdolność czytania z ruchu warg.
umysł z mechanizmami

Dowody na to, że używasz całego mózgu

Przyjrzyjmy się niektórym dowodom, które wspierają ideę, że tak naprawdę używasz całego mózgu.

Rezonans magnetyczny

Funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) umożliwiło badanie działania mózgu w nieinwazyjny sposób. Testy te jasno pokazują, że mózg cały czas pracuje. Naukowcy nie znaleźli obszarów mózgu, które nie pełniłyby żadnej funkcji. Ponadto analiza mitów medycznych wykazała, że „liczne rodzaje badań obrazowania mózgu pokazują, że żaden obszar mózgu nie jest całkowicie wyciszony ani nieaktywny”.

Uszkodzenie mózgu

Konsekwencje uszkodzenia niektórych obszarów mózgu pokazują, jak ważna jest każda jego część. Nie ma ani jednego obszaru mózgu, który mógłby zostać uszkodzony bez jakichś konsekwencji.

Rozmiar mózgu

Na przestrzeni dziesięcioleci naukowcy zauważyli, że nasze mózgi są większe niż mózgi innych zwierząt, w tym naszych bliskich krewnych, naczelnych. Nie rozwinęlibyśmy tak dużych mózgów, gdybyśmy używali tylko niewielkiej ich części.

Jak poprawić moc mózgu?

Istnieją różne sposoby na poprawę funkcji mózgu. Oto niektóre z nich:

Jedz zdrowo

Badania sugerują, że niektóre mikroelementy mogą odgrywać rolę w zdrowiu mózgu. Spożywanie diety bogatej w przeciwutleniacze, takie jak witamina E i beta-karoten, może pomóc chronić przed wieloma chorobami przewlekłymi, a także promować zdrowie mózgu.

Uprawiaj sport

Inne badania wykazały, że ćwiczenia fizyczne mogą odwrócić niektóre niepożądane skutki siedzącego trybu życia, a także opóźnić starzenie się mózgu i patologie zwyrodnieniowe, takie jak choroba Alzheimera, cukrzyca i stwardnienie rozsiane. Sport poprawia również procesy poznawcze i pamięć, działa przeciwbólowo i przeciwdepresyjnie, a nawet wywołuje uczucie dobrego samopoczucia.

Jedno z badań wykazało, że poprawa funkcji poznawczych wywołana wysiłkiem fizycznym była skorelowana z neurogenezą, plastycznością synaptyczną i neurotrofinami w hipokampie. Ponadto stwierdzono, że ćwiczenia fizyczne mają pozytywny wpływ na starzenie się mózgów osób cierpiących na zaburzenia neurodegeneracyjne związane ze spadkiem funkcji poznawczych.

Dbaj o ilość snu

Badania pokazują, że sen poprawia pamięć, reguluje metabolizm i zmniejsza zmęczenie psychiczne. Spanie co najmniej siedem godzin dziennie wydaje się być konieczne dla odpowiednich funkcji poznawczych i behawioralnych. Dobry sen nie tylko zmniejsza stres i depresję, ale także wydłuża czujność i przypominanie sobie pamięci (Eugene i Masiak, 2015).

Korzystanie z całego mózgu

Tylko dlatego, że nie jesteś w stanie wykorzystać 100% swojego mózgu przez 100% czasu, nie oznacza, że nie możesz poprawić swoich umiejętności mentalnych. Dzięki neuroplastyczności mózgu można wzmacniać połączenia lub tworzyć nowe sieci neuronowe. Co więcej, dzięki uczeniu się nowych rzeczy i przyjmowaniu zdrowych nawyków, nie tylko możesz wykorzystać 100% swojego mózgu, ale możesz również w 100% z niego skorzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.