Motywacja wewnętrzna – 7 wskazówek, jak ją uzyskać

Jak zbudować swój wewnętrzny schron?

Skąd bierze się motywacja wewnętrzna? To taka potężna siła, której potrzebujesz, aby twoje cele i marzenia stały się rzeczywistością. Przychodzi na myśl Rafa Nadal i jego słynny “come on!”, kiedy czuje presję na korcie tenisowym. Skąd bierze się ta motywacja? Nasz wewnętrzny głos jest kluczem.

Osobista motywacja wewnętrzna ma moc, by zmusić nas do wykonywania codziennych czynności, które uważamy za najtrudniejsze, na przykład do pracy, nauki lub ćwiczeń. Może również wpływać na nasze myśli i sprawić, że będą na tyle silne, aby nas ekscytować i napełnić nas pasją, gdy podążamy w kierunku naszych celów.

Szacuje się, że nasz umysł przetwarza średnio 60 000 myśli dziennie. To równa się około 40 myślom na minutę. Myślimy i reagujemy mentalnie na okoliczności lub momenty, przez które przechodzimy, w zależności od niezliczonych wariantów emocjonalnych. Wiele z tych myśli pozostaje niezauważonych, inne staramy się powstrzymać, gdy próbują uciec. Jeszcze inne, nawet gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy, stają się częścią naszej rzeczywistości.

Kobieta myśli.

Tworzymy opinie o sobie i naszym środowisku od bardzo młodego wieku. Opinię definiuje się jako ideę, osąd lub koncepcję, którą dana osoba ma lub tworzy o czymś lub o kimś. Powinniśmy szanować opinie ludzi, ponieważ różne opinie świadczą o różnorodności otoczenia. Nie znaczy to jednak, że każda opinia jest prawdziwa, a nawet ważna!

Obiektywnie rzecz biorąc, nie można mieć racji w każdej z tych 60 000 myśli, o których wspominaliśmy wcześniej. Są one po prostu osobistymi osądami, bez żadnej gwarancji ich słuszności. Wiele z tych myśli i opinii pomaga nam jednak w refleksji i inspiracji. Po części to nasza motywacja wewnętrzna. Jednakże, inne sabotują nasze dobre samopoczucie i faktycznie nas zniechęcają.

Motywacja wewnętrzna i czynniki motywujące

Jednak dla każdego z tych czynników zniechęcających istnieją inne, które nas motywują, pobudzają i sprawiają, że czujemy się, że jesteśmy w stanie coś zrobić. Jak możemy stworzyć impuls, który pozytywnie wpłynie na nasz nastrój? Lub sprawić, by nasze “czynniki motywujące” przeważyły te zniechęcające? Jak możemy być zachęcani, nie potrzebując zewnętrznych głosów?

Motywacja wewnętrzna – 7 wskazówek jak ją zwiększyć

Oto 7 sposobów na zachęcenie samego siebie, aby stworzyć motywację, niezbędną dla wyzwań życia i celów, które sam wyznaczasz.

Wewnętrzny dialog

Jeśli nie chcemy zaakceptować żadnej myśli jako prawdy, musimy stworzyć zdrowy wewnętrzny dialog. Musimy rozróżnić, które myśli będą nam przeszkadzać, a które pomogą nam osiągnąć nasze cele. Jest to dość trudne początku.

Jednym ze sposobów jest stworzenie wyimaginowanej postaci, nazwanie jej i nawiązanie z nią dialogu. Czasami będziesz musiał ustawić dla niej ograniczenia, innym razem będziesz musiał ją uspokoić. W końcu jednak będziesz w stanie stworzyć “przyjaźń”, która przetrwa całe życie.

Bądź świadomy swojego nastroju

Żyjemy z wieloma naszymi nastrojami; niektóre z nich są bardziej produktywne i konstruktywne niż inne. Współczucie wobec samego siebie pomoże Ci poradzić sobie w trudnych chwilach, wiedząc, że kiedy się na coś decydujesz, będziesz miał narzędzia, aby to zmienić. Praktykuj ćwiczenia, które łączą Twój umysł i ciało, takie jak joga lub uważność.

Motywacja wewnętrzna

Przejdź od obowiązków do decyzji

Jak wiele z Twoich myśli zaczyna się od “muszę …”? Czas podjąć decyzję i zmienić je na “Zrobię…”. Jeśli sporządzisz listę myśli “Muszę …”, zobaczysz, że wiele z nich pochodzi z rutyny, którą stworzyłeś, obyczajów, które odziedziczyłeś lub zasad, które nie są naprawdę konieczne w twoim codziennym życiu. Ile z Twoich myśli “muszę …” to rzeczywiście Twoje osobiste wybory?

Pracuj nad swoimi osobistymi wartościami

Osobiste wartości to głębokie przekonania, które określają Twój styl życia i kierują Twoim zachowaniem. Kiedy przenoszą Cię do działania, są bardzo potężne. Dla każdego “czynnika zniechęcającego” istnieje wartość osobista, która równoważy Twoje życie i daje Ci siłę.

Stwórz pozytywne nastawienie do nauki

Jesteś człowiekiem. Jeśli to, czego pragniesz, to motywacja wewnętrzna, obsesyjne dążenie do perfekcji na dłuższą metę nie pomaga. Jeśli masz pozytywne nastawienie do nauki, będziesz widział błędy jako część procesu. Uczysz się i dostosowujesz. W momencie, w którym akceptujesz swoją niedoskonałość, robisz pierwszy krok ku doskonałości.

Działaj w kierunku doskonałości

Kiedy dążysz do doskonałości, odkryjesz satysfakcję z osiągania tego, czego chcesz, bez konieczności dokonywania porównań. Nie musisz z nikim konkurować, ponieważ doskonałość pomaga Ci poprawiać się z dnia na dzień. Jest wymagająca, ale także wyrozumiała.

Kobieta z balonami.

Zaufaj sobie i wierz w swoje możliwości

Zaczynaj ufać sobie, krok po kroku. Tylko dlatego, że w przeszłości próbowałeś czegoś i tego nie osiągnąłeś, nie oznacza, że nie możesz osiągnąć tego teraz. Miej wiarę i wiedz, że przez cały czas robisz wszystko w najlepszy sposób, jaki znasz. Uwierz w siebie. Nie musisz być Rafa Nadal, ale pamiętaj ten jego słynny okrzyk i … COME ON!

Pamiętaj, że motywacja wewnętrzna pochodzi z wnętrza, bazując na mocnych stronach i zaletach, które wszyscy posiadamy. Nie poddawaj się za pierwszym razem, ani za drugim, ani za trzecim. Na każdym kroku udowodnij sobie, że możesz się poprawić.

Nie lekceważ siebie. Zawsze będziesz popełniał błędy, ale musisz upewnić się, że zamienisz je w narzędzia do nauki. Dopóki masz wolę przekształcenia ich w mocne strony, nigdy nie zawiedziesz.

Motywacja wewnętrzna rodzi się w teraźniejszości. Wiara w Twoje możliwości sprawi, że cytat Abrahama Lincolna będzie częścią Twojego życia:

“Robię to, co według mnie najlepsze, najlepiej jak potrafię. I mam zamiar robić tak do końca.”

– Abraham Lincoln-

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Zhao, B., Tak, B. C., & Cao, G. (2014). Motivation. In SpringerBriefs in Computer Science. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-8103-4_3
  • Plant, E. A., & Devine, P. G. (1998). Internal and External Motivation to Respond Without Prejudice. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/0022-3514.75.3.811
  • Pelletier, L. G., Tuson, K. M., Fortier, M. S., Vallerand, R. J., Briére, N. M., & Blais, M. R. (1995). Toward a New Measure of Intrinsic Motivation, Extrinsic Motivation, and Amotivation in Sports: The Sport Motivation Scale (SMS). Journal of Sport and Exercise Psychology. https://doi.org/10.1123/jsep.17.1.35
Scroll to Top