Jak Twój mózg reaguje na thrillery

Thrillery potrafią aktywować Twój mózg w taki sposób, że przykuwają Twoją uwagę i utrzymują Cię w pogotowiu. Mówimy Ci, dlaczego tak się dzieje.
Jak Twój mózg reaguje na thrillery
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2023

Psychoza, Inni, Milczenie owiec i Wyspa tajemnic to arcydzieła kina, które zafascynowały widzów na całym świecie. Filmy te sprawiają, że siedzisz przyklejony do ekranu i wstrzymujesz oddech, zastanawiając się, co będzie dalej. Jeśli jesteś miłośnikiem tajemnic i intryg, te doznania nie są Ci obce. Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak Twój mózg reaguje na thrillery?

Znajomość odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci zrozumieć, dlaczego thrillery są tak uzależniające i ekscytujące. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez AMC Networks International, zajmują one drugie miejsce po science fiction jako preferowany gatunek wśród widzów. Ale co czyni je tak wyjątkowymi? Klucz można znaleźć w Twoim mózgu.

mózg oświetlony na niebiesko
Thrillery mają wpływ na Twoją uwagę. Zawężają ją wraz z Twoją pamięcią, utrwalając wspomnienia pewnych sytuacji.

Definiowanie suspensu

Zanim przeanalizujemy, jak Twój mózg reaguje na thrillery, przyjrzymy się samemu gatunkowi. Thrillery niekoniecznie mają na celu nagłe przestraszenie widza lub wywołanie krótkich chwil zaskoczenia. Wręcz przeciwnie – ich celem jest stworzenie klimatu trwałej intrygi, wciągając widza w rozgrywającą się scenę.

W efekcie wiesz, że wydarzy się coś ważnego, ale nie wiesz, kiedy i jak się to potoczy. To właśnie oczekiwanie na rozwój akcji trzyma Cię w napięciu i niecierpliwości.

Innymi słowy, otrzymujesz informacje wstępne niezbędne do przewidzenia pewnych „nieprzyjemnych” wyników, ale niewystarczające do wyeliminowania ważnego elementu niepewności. Dlatego thrillerom udaje się, jak żadnemu innemu gatunkowi filmowemu, uchwycić i utrzymać zainteresowanie widza.

Jak Twój mózg reaguje na thrillery?

Doznajesz powyższych wrażeń podczas oglądania naprawdę dobrego filmu. Jednak co w międzyczasie dzieje się w Twoim mózgu? Kilka badań analizowało to zjawisko, a ich odkrycia pozwalają nam zbliżyć się do odpowiedzi. Wydaje się, że ma to istotny wpływ na uwagę, percepcję i pamięć.

Niepewność pochłania Twoją uwagę

Stwierdzono, że napięcie zmienia przetwarzanie wizualne. W jednym z badań kilku ochotników oglądało fragmenty thrillerów, podczas gdy na obrzeżach ekranu wyświetlały się migoczące szachownice.

Naukowcy zauważyli, jak w momentach, w których napięcie narracji rosło, zachodziły ciekawe zmiany we wzorcu aktywacji mózgu. Dokładniej, aktywność w przedniej bruzdzie kalkarynowej (związana z peryferyjnym przetwarzaniem wzrokowym) została zmniejszona. Z drugiej strony wzrosła aktywność w węzłach brzusznej sieci uwagi (związanej z centralnym przetwarzaniem wzrokowym). Dlatego napięcie narracyjne powoduje zawężenie uwagi lub zmniejsza zakres skupienia uwagi.

Angażują widza w narrację

Czy zdarzyło Ci się kiedyś krzyczeć do ekranu, jakbyś chciał powiedzieć bohaterom, co mają zrobić, aby uniknąć niefortunnego losu? To kolejne z osiągnięć dobrego thrillera. Naprawdę dobry film angażuje Cię w narrację. W głęboki sposób wchodzisz w to, co widzisz.

Ten gatunek budzi Cię do działania w imieniu bohaterów w niebezpieczeństwie. Dzieje się tak nie tylko w kinie. Na przykład, kiedy czytasz książkę, możesz zaangażować się w rozwiązywanie problemów, gdy pewna postać znajduje się w niepewnej i intrygującej sytuacji. Podobnie, kiedy oglądasz thrillery, inicjujesz ten sam proces mentalnego uczestnictwa.

Wpływają na Twoją pamięć

Ostatni ciekawy fakt dotyczący reakcji mózgu na thrillery dotyczy pojemności pamięci. Stwierdzono, że momenty wysokiego napięcia są później przypominane łatwiej i z większą precyzją. Może to wynikać ze zdolności scen i narracji do pełnego zaangażowania Cię w to, co się dzieje, budząc w ten sposób Twoją czujność.

Zaintrygowany mężczyzna oglądający telewizję
Thrillery również pomagają Cię rozproszyć, ze względu na wielki wpływ, jaki mają na Twoją uwagę.

Thrillery pomagają mózgowi uciec

Wszystkie powyższe ustalenia prowadzą do jasnego wniosku: filmy tego gatunku przyciągają Twoją uwagę, sprawiając, że nieustannie zmieniasz orientację w kierunku tego, co dzieje się na ekranie i odwracasz uwagę od wszystkiego innego.

Dlatego podczas oglądania dobrego thrillera stwierdzasz, że żaden hałas z otoczenia ani codzienne zmartwienia nie mają dla siebie miejsca w Twoim umyśle. Być może właśnie dlatego tak wielu z nas je uwielbia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bezdek, M. A., Gerrig, R. J., Wenzel, W. G., Shin, J., Revill, K. P., & Schumacher, E. H. (2015). Neural evidence that suspense narrows attentional focus. Neuroscience303, 338-345.
  • Bezdek, M. A., Keilholz, S. D., & Schumacher, E. H. (2021). Dynamic Brain Network States during Suspenseful Film Viewing. bioRxiv.
  • Bezdek, M. A., Wenzel, W. G., & Schumacher, E. H. (2017). The effect of visual and musical suspense on brain activation and memory during naturalistic viewing. Biological Psychology129, 73-81.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.