Seriale science-fiction z wątkiem psychologicznym

Prezentujemy seriale science-fiction z wątkiem psychologicznym, które spodobają się nie tylko fanom gatunku. Poznaj 7 z nich.
Seriale science-fiction z wątkiem psychologicznym

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2020

Seriale science-fiction zyskują na popularności. Dlatego stworzyliśmy listę tych najatrakcyjniejszych z psychologicznego punktu widzenia, które usatysfakcjonują nie tylko fanów gatunku.

Gdy myślimy o science-fiction i fantasy, wyobrażamy sobie niewiarygodne światy, dystopijne wizje przyszłości, mało realistyczne historie itp.

Jednak twórcy tego typu kina już dawno porzucili takie tematy i skoncentrowali się na odmiennej problematyce rozważając miejsce człowieka w świecie, przyszłość naszego gatunku, zachowanie w sytuacjach granicznych, ewolucję ludzkości w zmieniających się warunkach naturalnych itp.

Seriale science-fiction z wątkiem psychologicznym

Przedstawiamy poniżej oryginalne seriale science-fiction, spośród których wiele zawiera elementy fantastyki.

Battlestar Galactica

Niedoceniana przez wielu, nowoczesna wersja serialu ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko statki kosmiczne, akcję i tajemnice do rozwiązania.

Uważany za doskonały przykład space opera serial przedstawia losy grupy ludzi, którzy uciekli ze swojej kolonii, by wrócić do miejsca pochodzenia – na Ziemię. Po drodze nie brak polityki, związków międzyludzkich, paranoi, dramatów, refleksji na temat ludzkości, przeznaczenia, technologii i nauki.

Futurama

Stworzony przez Matta Groeninga serial animowany wysyła dostawcę pizzy z XX wieku do dalekiej przyszłości, gdzie może przyglądać się ewolucji gatunku.

Nie brak tu humoru. Jednak spod ironii wyłaniają się ciekawe refleksje na temat człowieka, drogi obranej przez ludzkość i absurdalnych zachowań, które nie zmieniają się mimo upływu lat.

Altered Carbon

To obfitujący w przemoc serial Netfliksa utrzymany w cyberpunkowej estetyce. Nie brak w nim jednak interesujących refleksji.

Gdy przebrniemy przez krwawe sceny, docieramy to rozważań nad chaosem i nierównością w świecie, celem życia, sensem istnienia oraz nieśmiertelnością i śmiertelnością.

Stranger Things

Kolejne interesująca propozycja Netfliksa. Serial przedstawia pełne akcji przygody nastolatków doprawione odrobiną psychologii odwołującej się do naszych obaw i niepokojów.

Na pierwszy plan wybija się wartość przyjaźniJednak pojawia się też refleksja na temat szacunku, solidarności i zdolności człowieka do przezwyciężania siebie samego.

Opowieść podręcznej

Ta potworna dystopia oparta jest na książce Margaret AtwoodPrzedstawia ona kraj o niskim wskaźniku narodzin, w którym powstała elita ekonomiczna skoncentrowana na wyłącznie jednym celu – prokreacji.

Serial pokazuje jak presja grupy może zmienić życie kobiety w koszmar. Co więcej, analizowane są konsekwencje ograniczania wolności przez opresyjną dyktaturę.

Gra o tron

Najpopularniejszy serial ostatnich lat łączy fantastykę ze średniowieczną atmosferą. Oparty jest na książkach George’a R.R. Martina.

Serial opowiada historie kilku rodzin i koncentruje się, przede wszystkim, na ludzkiej ambicji, zdradzie i trudnościach z zaprowadzeniem sprawiedliwości w niesprawiedliwym świecie ogarniętym przez złożone, stosujące przemoc rządy.

“Jak to jest, że jak tylko człowiek zbuduje mur, sąsiad natychmiast wie, co jest po drugiej stronie”.

-Tyrion Lannister, Gra o tron

Człowiek w wysokim zamku

Jeden z seriali, które, razem z Opowieścią podręcznej, można uznać za najbardziej niepokojące. Opowiada dystopijną historię świata opanowanego przez nazistów po zwycięstwie w II Wojnie Światowej.

Oparty na książce Philipa K. Dicka serial tworzy przestrzeń dla wielu spekulacji. Jaki byłby świat rządzony przez nazistowskie Niemcy i japońskich imperialistów? Czy ludzkość byłaby w stanie go zaakceptować?

Do tych seriali science-fiction dochodzą inne pozycje, na przykład: FringeWatchmen czy Wiedźmin.. Zachęcają one do refleksji nad ważnymi aspektami życia. Sięgnij więc po nie i baw się dobrze!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.