Jak stwierdzić, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą?

Co charakteryzuje chronicznego kłamcę? Jakie są najczęstsze strategie, których używają, aby nie dać się złapać? Jakie są konsekwencje posiadania partnera, który przejawia tę tendencję?
Jak stwierdzić, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą?
Ebiezer López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ebiezer López.

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Wszyscy kłamiemy. Naszym przyjaciołom, rodzicom, partnerom i oczywiście nieznajomym. Jednak mówienie kłamstwa raz na jakiś czas różni się od ciągłego kłamania. W poniższym artykule podamy kilka wskazówek, jak dowiedzieć się, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą.

Ktoś, kto ciągle kłamie, jest w stanie stworzyć przed innymi całe fikcyjne życie. Ponadto robią to w przemyślany sposób, więc wykrycie oszustwa może być trudne. Jednak dzięki sposobom, którymi się tutaj podzielimy, powinno to być dla Ciebie łatwiejsze.

Chroniczni kłamcy – jacy tak naprawdę są?

Chroniczny kłamca to osoba, która nieustannie zwodzi otaczających ją ludzi. Na przykład w słynnym serialu Netflixa zatytułowanym Elite, postać Cayetany wykazuje typowe zachowania chronicznego kłamcy. Przez kilka odcinków sprawia, że jej koledzy z klasy wierzą, że jest zamożną dziewczyną o bajecznym życiu. Udaje jej się nawet nakłonić ich do oddania jej pieniędzy, dopóki w końcu nie odkryją prawdy.

De Roos i Jones (2022) przeprowadzili badania nad oszukańczą teorią mimikry. Według ich pracy zachowanie chronicznego kłamcy składa się z czterech podstawowych wymiarów. Znajomość ich może być kluczem do ustalenia, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą.

Kobieta podejrzliwa rozmowa ze swoim partnerem
Kłamstwa chronicznych oszustwów są często dobrze spreparowane, aby mogli oni uzyskać to, czego chcą.

1. Integracja z otoczeniem

Aby ludzie uwierzyli w to, co mówisz, musisz najpierw zdobyć ich zaufanie. Jest to coś, o czym chroniczni kłamcy wiedzą i jest to wyraźna cecha w ich naturze.

Rozumieją, że na początku muszą być transparentni, aby zdobyć zaufanie innych. Dzięki temu łatwiej jest im kłamać i mniej prawdopodobne jest, że pojawią się podejrzenia wobec nich.

2. Rozpracowane mistyfikacje

Kolejną wyjątkową cechą jest to, że ich kłamstwa są dobrze spreparowane. Wracając do przykładu Cayetany: nie tylko twierdziła, że jej rodzina jest zamożna. Miała też konto na Instagramie ze zdjęciami jej w ogromnym domu (gdzie tak naprawdę pracowała). Nosiła też markowe ubrania, chociaż nie miała pieniędzy, żeby za nie zapłacić.

Jak widać, chroniczni kłamcy opowiadają nie tylko proste kłamstwa. Ich oszustwa są skomplikowane. Do wszystkich elementów swoich kłamstw podchodzą niezwykle ostrożnie, aby innym trudniej było odkryć prawdę.

3. Uzyskanie korzyści

Jeśli chcesz wiedzieć, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą, rozważ korzyści, jakie czerpie od Ciebie lub innych. Chroniczni kłamcy wykorzystują innych, używając ich jako środka do osiągnięcia swoich celów.

W Elite Cayetana zwykła mówić rzeczy takie jak to, że jej karta kredytowa była zużyta od korzystania z niej tak często. W tej sytuacji jej przyjaciele za nią płacili.

4. Ukrywanie prawdy

Ostatni wymiar odnosi się do wszystkich środków, jakie podejmuje kłamca, aby uniknąć wykrycia jego oszustwa. Na przykład ktoś może zauważyć niespójność w jego historii i zakwestionować ją. W takiej sytuacji kłamca prawdopodobnie stworzy nową wersję, aby ukryć swój błąd.

Jak stwierdzić, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą?

Rodzaje zachowań, o których wspomnieliśmy wcześniej, są szczególnymi cechami zachowania chronicznych kłamców. Jeśli podejrzewasz, że Twój partner jest chronicznym kłamcą, powinieneś zaobserwować, czy nie wykazuje któregoś z nich. Istnieją również techniki, które mogą pomóc w ujawnieniu słabych punktów ich historii.

Pamiętaj jednak, że nie są to niezawodne sztuczki do wykrywania kłamstw. Niemniej jednak mogą pomóc Ci zaobserwować, czy istnieje jakaś podejrzana postawa, która mogłaby wskazywać na oszustwo.

1. Wykorzystaj element zaskoczenia na swoją korzyść

Chroniczni kłamcy są przyzwyczajeni do tego, że ludzie wierzą w to, co mówią, bez większego zastanowienia. To dlatego, że ich kłamstwa są złożone, zdobyli zaufanie innych i są niezwykłą zdolność do opowiadania historii. Z drugiej strony oszustwo wymaga pewnego poziomu energii psychicznej i można wykorzystać element zaskoczenia, aby przeciążyć ich mózg.

Blandón-Gitlin i in. (2014) opublikowali badanie dotyczące obciążenia poznawczego w wykrywaniu kłamstwa. Aby przeciążyć umysł kłamcy, możesz użyć technik, takich jak zadawanie mu mylących i nieoczekiwanych pytań. Na przykład, jeśli opowiadają o rzekomej wycieczce do Europy, możesz ich zaskoczyć i niespodziewanie zapytać o ich rodzinę.

Innym sposobem na stwierdzenie, czy Twój partner jest chronicznym kłamcą, jest poproszenie go o opowiedzenie jakiegoś wydarzenia cofając się w czasie. Zapewniasz mu tym samym większe obciążenie poznawcze. W związku z tym traci pewność siebie, którą zwykle ma, gdy opowiadają wcześniej przygotowane kłamstwa.

2. Zadawaj pytania otwarte

Pytania otwarte są dobrym źródłem informacji do wykrywania kłamstw, ponieważ zmuszają ludzi do rozwijania swoich historii. Na przykład, zamiast pytać ich o coś konkretnego z ich przeszłości, możesz poprosić ich o opowiedzenie o swoim dzieciństwie. Jeśli mają kłamać, będą musieli wymyślać informacje na bieżąco. To może ich zdenerwować lub zestresować.

3. Zwróć uwagę na drobne szczegóły

W każdej historii są drobne szczegóły, które można sprawdzić pod kątem niespójności. Na przykład partner mógł nieumyślnie powiedzieć Ci, że poszedł na plażę w sezonie, w którym zazwyczaj są silne burze. Niemniej jednak zamiast go poprawiać, powinieneś pozwolić mu dalej budować swoją historię. Dzięki temu będziesz mieć możliwość wykrycia jeszcze większej liczby niespójności.

Mężczyzna rozmawia ze swoją partnerką
Historie opowiadane przez chronicznych kłamców są często niechlujne, a szczegóły niespójne.

4. Zwracaj uwagę na ich pewność siebie

Jeśli podejrzewasz, że Twój partner jest chronicznym kłamcą, najlepiej nie konfrontować się z nim bezpośrednio. Najlepiej byłoby rozpocząć swobodną rozmowę i użyć powyższych technik, aby wyprowadzić ich ze strefy komfortu. Kiedy to robisz, możesz zauważyć, że staje się mniej pewny siebie, a nawet wykręca się, gdy Ci odpowiada.

Twój partner może chcieć zakończyć rozmowę, mówiąc, że czuje się źle lub nieswojo. Może to oznaczać, że jest przytłoczony i nie jest w stanie kontynuować swoich kłamstw ani dzielić się nowymi.

Podsumowując, jak wspomnieliśmy wcześniej, nie są to nieomylne sztuczki do odkrywania oszustwa. Jest to po prostu zestaw technik, które możesz zastosować, aby uzyskać wgląd w nieuczciwość innej osoby.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Blandón-Gitlin, I., Fenn, E., Masip, J., & Yoo, A. H. (2014). Cognitive-load approaches to detect deception: searching for cognitive mechanisms. Trends in cognitive sciences, 18(9), 441-444.
  • de Roos, M. S., & Jones, D. N. (2022). Assessing Deception Differences with Mimicry Deception Theory. Journal of Personality Assessment, 104(1), 44-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.