Jak radzić sobie ze zmianami w swoim życiu

Jak radzić sobie ze zmianami? Jakie strategie mogą Ci w tym pomóc? Oto cztery kluczowe pomysły, które sugerują znani specjaliści.

Jak radzić sobie ze zmianami?

Czy zastawiałeś się kiedyś, jak radzić sobie ze zmianami w swoim życiu? Jest takie zdanie: „Życie jest jak jazda na rowerze. Aby zachować równowagę, musisz się poruszać”. Taka jest rzeczywistość, z którą mierzysz się każdego dnia.

Ciągle napotykasz nowe sytuacje, z którymi musisz się zmierzyć, zmiany, które musisz przyjąć i straty, z którymi musisz sobie poradzić.

Ale jak radzić sobie ze zmianami? Czy to proste? Jakich narzędzi możesz użyć? Eksperci z różnych dziedzin (psychologia, coaching, biznes) wypowiedzieli się na ten temat i zasugerowali kilka strategii radzenia sobie ze zmianą.

Jak radzić sobie ze zmianami

Zmiany są normalną częścią życia i zachodzą prawie każdego dnia. Nauka zarządzania nimi może pomóc Ci się rozwijać jako osoba.

Jak radzić sobie ze zmianami?

Jednak nie zawsze łatwo jest przystosować się do nowych sytuacji, które rzuca Ci życie, zwłaszcza tych nieoczekiwanych. Jak sobie radzisz ze zmianami? Oto cztery kluczowe pomysły, które mogą Ci pomóc!

Spróbuj to zaakceptować

Życie jest pełne doświadczeń i przeszkód. Zmiana może stanowić realne zagrożenie dla Twojej stabilności. Ale zmiana nie musi też być negatywna. Wręcz przeciwnie, może to być świetna okazja do poznania siebie lepiej.

Jednak prawda jest taka, że czasami zmiana pociąga za sobą nieprzyjemne lub niewygodne sytuacje i może oznaczać całkowitą restrukturyzację Twojego życia. Dlatego praca nad akceptacją może pomóc stawić czoła zmianie.

Ale co to oznacza? Zasadniczo musisz dostosować się do nowej rzeczywistości każdego dnia, biorąc na siebie straty w momencie ich nadejścia i pamiętając, że liczy się tylko obecna chwila.

César Piqueras, coach, trener i pisarz, mówił o znaczeniu akceptacji w obliczu zmian. Jak stwierdza: „Kiedy akceptujemy, wybieramy ścieżkę mądrości. Nie ma już narzekania ani złości, jest akceptacja”. Co więcej, dzięki akceptacji, Twój popęd nie jest stłumiony ani czujesz, że się poddałeś – jesteś w stanie powitać nadchodzącą zmianę.

Patrz w przyszłość

Psychoterapeuta Demián Bucay twierdzi, że w sytuacjach zmiany zysk może być większy niż strata, ale nie oznacza to, że nie poczujesz bólu z powodu tego, co utraciłeś. Uczucie bólu jest normalne, gdy musisz zaakceptować koniec etapu swojego życia.

Jednak spojrzenie w przyszłość może pomóc Ci podejść do tego typu sytuacji w sposób świadomy i spokojny. Przeszłość nie wróci, ale masz teraźniejszość, często pełną możliwości, które pozwolą Ci zbudować przyszłość.

„Przyszłość zależy od tego, co robisz dzisiaj.”

– Mahatma Gandhi –

Zmieniaj się

César Piqueras sugeruje, że istnieją cztery sposoby radzenia sobie ze zmianą: sprzeciwiać się i narzekać, poddać się, zaakceptować i zmienić. Ten artykuł skupia się na dwóch ostatnich, które są najbardziej adaptacyjne (chociaż poddawanie się może być czasami adaptacyjne).

Wspomnieliśmy już o strategii akceptacji. Piqueras twierdzi, że strategia zmiany pozwala Ci zyskać więcej, ponieważ wykraczasz poza zwykłe narzekanie lub poddawanie się. Idziesz do przodu, gdy chcesz zmienić to, czego nie lubisz.

Chociaż może się to wydawać powtarzalne, innym adaptacyjnym sposobem radzenia sobie ze zmianą jest interwencja, gdy uznasz to za konieczne. To prawda, że zmiana czasami pozostawia niewiele miejsca na zmianę biegu wydarzeń.

Czasami jednak będziesz w stanie to zrobić, więc warto o tym pamiętać. A jeśli nie, zawsze możesz zmienić sposób patrzenia na pewne wydarzenia, a nawet zmienić siebie.

„Kiedy nadchodzi zmiana, musisz też znaleźć sposób, aby coś zmienić, by zmiana stała się pozytywna.”

– Cesar Piqueras –

Bądź świadomy

Trener biznesowy, Ignacio Martinez, sugeruje, że gdy stajesz w obliczu zmiany, musisz być świadomy tego, co zamierzasz z nią zrobić. Jeśli jest to zmiana, której nie wybrałeś, musisz pozwolić sobie na odczuwanie wszystkich emocji otaczających tę sytuację (smutek, złość, wściekłość itp.) i zacząć ją akceptować, gdy poczujesz się gotowy.

Ignacio zwraca również uwagę, że warto mieć świadomość konsekwencji niezmienności, a także możliwości wynikających z nowej sytuacji lub kontekstu. Chociaż koncentruje się głównie na biznesie, twierdzenie to można interpretować na innych obszarach.

„Pierwszym krokiem w kierunku zmiany jest świadomość. Drugim krokiem jest akceptacja.”

– Nathaniel Branden –

Radzenie sobie ze zmianą

Znaczenie elastyczności i świadomości

Jak widać, nie ma jednego sposobu radzenia sobie ze zmianami. Rzeczywiście, każdy musi znaleźć własną drogę lub zastosować jedną z wyżej wymienionych strategii, w zależności od sytuacji. Co więcej, nie wszystkie zmiany w życiu są takie same. Pojawią się przełomowe sytuacje, takie jak ślub, emigracja lub utrata ukochanej osoby.

Będą też inne, o mniejszym znaczeniu, jak między innymi zmiana siłowni czy nawiązywanie nowych znajomości. Jednak ważne jest, jak cenisz każdy rodzaj zmiany i jak decydujesz się stawić czoła tej nowej rzeczywistości. Posiadanie niezbędnych narzędzi może pomóc Ci w życiu.

Będziesz potrzebować elastyczności umysłowej, sporej dawki świadomości, a przede wszystkim zrozumienia, że życie daje Ci szansę, by zacząć od nowa każdego dnia.

Giorgio Nardone, psychoterapeuta i psycholog dla Brief Strategic, oraz filozof Paul Watzlawick twierdzą, że każda zmiana jest procesem, sztuką i ciągłym przepływem myśli, uczuć i emocji. Osiągniesz sukces, jeśli w ramach tego przepływu przyjmiesz elastyczną, świadomą i otwartą perspektywę.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Lahey, Benjamin B. (2007). Introducción a la Psicología. 9na. edición. China: McGraw Hill.
  • Neff, K. (2012). Sé amable contigo mismo. El arte de la compasión hacia uno mismo. Madrid: Oniro.
Scroll to Top